160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) SAFİR
SAĞ KENAR - robot
sağ- fotomakineleri

Güncel

18 yaşın altındaki her insan çocuk sayılır

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 20 Kasım 1989'da oy birliği ile kabul edildiği gün, tüm dünya çocukları için "ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ" olarak kutlanmaktadır.

20 Kasım 2018 Saat: 14:29
18 yaşın altındaki her insan çocuk sayılır
18 yaşın altındaki her insan çocuk sayılır

20 KASIMDÜNYA ÇOCUK   HAKLARI GÜNÜ

SOSYAL HİZMET UZMANLARI DERNEĞİ  BASIN BİLDİRİSİ

 

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 20 Kasım 1989'da oy birliği ile kabul edildiği gün, tüm dünya çocukları için "ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ" olarak kutlanmaktadır. Savunma, öğretme ve bilinçlendirme hareketi olarak ortaya çıkan çocuk hakları günü evrensel bir gündür.

Ulusal yasalara göre;  daha erken yaşta eşit sayılma hariç, 18 yaşın altındaki her insan çocuk sayılır.

Çocuk hakları, kanuni ve ahlaki düzeyde, dünyadaki tüm çocukları kapsayan ve çocuğun doğduğu andan itibaren sahip olduğu, yaşama, barınma, sağlık  ve eğitim gibi temel haklarının yanı sıra  psikolojik, fiziksel, cinsel ve ekonomik  yönden ihmal ve istismara karşı korunma hakkını da  içeren evrensel bir kavramdır.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni  imzalayan bütün ülkeler  için çocuk hakları açısından atılacak her adımın çocuğun yüksek yararını ilkesini gözeterek atılması   temel ilke olmalıdır.

Sosyal hizmet mesleğinin, birincil uygulama alanlarından birisi ise çocuk refahı alanıdır.  Çocuk refahı alanına yönelik  hizmetlerin geliştirilmesi, çocukların ruh ve beden sağlıklarının korunması ve istismar edilmelerine yönelik tüm tedbirlerin alınması çalışmalarını sosyal hizmet mesleğinin  etik ilke ve değerleri çerçevesinde  multidisipliner bir ekip anlayışı ile yerine getiren çocuk dostu  bir meslek grubu  olarak olarak;  savunuculuk  rolümüzle çocukların haklarına erişimi ve haklarının korunması mücadelesinde  yanlarında   olduğumuzu bildirmek isteriz.

Özellikle bu mücadele;  çocuklarımızın yaşam haklarının korunması için gereklidir.

Bugün Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi hükümlerinin uygulanmasında bir çok ülkede sorunlar yaşanmaktadır. Ülkemizde de çocuk ihmali ve istismarına yönelik sorunlar gündemdeki yerini korumaktadır.

Adalet Bakanlığı 2017 verilerine göre;  Çocuklara karşı işlenen cinsel suçlara ilişkin açılan dava sayısı: 16 bin 348 dir.

Çocuk istismar vakaları son 10 yıl içerisinde % 700 oranında artmıştır.

TÜİK verilerine göre;  2017 yılında yaşları 16-17 aralığında olan, 23.906 kız çocuğu evlendirilmiştir.

2017 yılında 22 çocuk öldürülmüştür.

2018 itibariyle çocuk işçi sayısı 2 milyon civarında ve çalışan her 10 çocuktan 8'i kayıt dışı işlerde çalıştırılmaktadır.

Bu yıl içerisinde yaşları, 15, 16 ve 17 olan üç çocuk çalışırken hayatını kaybetmiştir.

İç savaş nedeniyle, Suriye'den sığınmacı olarak ülkemize gelen okul çağında ki çocuk sayısı 850 bine ulaşmıştır.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 verilerine göre;  490 binden fazla Suriyeli çocuk ülkenin çeşitli yerlerindeki okullara kayıtlı durumda iken, buna karşın 380 bin çocuk okula gidememiştir.

Yukarıdaki istatistiksel verilerden de anlaşıldığı gibi,  ülkemizde çocukların yaşam hakkından, eğitim hakkına kadar  bir çok alanda   haklarının korunması, uygulanması ve  haklarına erişiminde sorunlar yaşandığı görülmektedir.

 Mesleki rol ve sorumluluk gereği;  Dünyada ve ülkemizde çocukların uğradığı, fiziksel, cinsel, sınıfsal ve psikolojik her türlü istismarın takipçisi ve ayrıca sorunların çözümünde çocuk haklarının korunması için  mücadele  etmeyi  onur sayan sosyal  hizmet mesleğinin uygulayıcıları olarak, 

Çocuk hak ve ihlallerinden sorumlu tüm yetkili kurumlara ve tüm siyasi erklere, sorumluluk ve yükümlülüklerini hatırlatarak,

Çocuklarımız için;  eğitimden, sağlığa, sosyal hizmetlerden adalet sistemine kadar,  bütüncül hak temelli bir yaklaşımla,   ayrımcılığın yaşanmayacağı ve yüksek yararının gözetileceği, mutlu ve umut dolu bir dünya  kurmaya davet ediyoruz!...

 

 

   SOSYAL HİZMET UZMANLARI DERNEĞİ                                     

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑