160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) SAFİR
SAĞ KENAR - robot
sağ- fotomakineleri

Güncel

200 ve 250 No’lu hatlar ücretsiz olmayacak

Kentimizde öğrencilerin ulaşım ücretinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması yeniden komisyona havale edildi.

16 Mayıs 2019 Saat: 17:51
200 ve 250 No’lu hatlar ücretsiz olmayacak
200 ve 250 No’lu hatlar ücretsiz olmayacak

200 ve 250 No’lu hatlar ücretsiz olmayacak

Kentimizde öğrencilerin ulaşım ücretinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması yeniden komisyona havale edildi.

 

Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı bugün Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Saat 15.00’te başlayan toplantıda 81 gündem madde görüşülerek karara bağlandı. Büyük çoğunluğu imar konuları olan meclis toplantısında Ramazan Bayramında ulaşımın ücretsiz olması oy birliğiyle kararlaştırıldı.  Bayram süresince, tramvay da dahil 3 gün ulaşım ücretsiz olacak. 200 ve 250 No’lu hatlar ise ücretsiz olmayacak.  Mecliste ayrıca, Berna Abiş Vergi Satış Komisyonuna üye olarak seçildi. Meclis toplantısında İzmit Durhasan Mahallesi’ndeki 660 dönümlük tarım arazisi küçük sanayi sitesi alanına çevrilmesini içeren gündem maddesi komisyona havale edildi.

 

81 MADDE

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 81 gündem maddesi üzerinde görüşme yapıldı. CHP İmar komisyonundan gelen çok sayıda maddeye muhalefet şerhi koydu.  CHP’nin önergesi ile gündeme alınan öğrencilerin ücretsiz taşınması kabul edilmedi.  Öğrencilerin ücretsiz taşınması komisyonda ret edilmişti.

 

 BAYRAMDA ULAŞIM ÜCRETSİZ

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti Meclis üyelerinin önergesi ile 4-6 Haziran tarihleri arasında kutlanacak olan Ramazan bayramında ulaşımın ücretsiz olması için önerge verildi. AK Parti adına Grup Başkanvekili Yaşar Çakmak ve Mustafa Soydabaş tarafından verilen önerge ile belediye otobüsleri, tramvay ve deniz taşımacılığı 3 gün süreyle ücretsiz olması teklif edildi. Gündem maddesi mecliste oy birliği ile geçti. Ramazan Bayramı’nda daha önce de olduğu gibi 200 ve 250 No’lu hatlar ücretsiz olmayacak.

 

50 KURUŞ OLSUN

İlimizdeki öğrencilerin ulaşım ücretinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması teklifi komisyonda reddedildi.  Gündem maddesi yine komisyona havale edildi. Bugün gerçekleştirilen Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP Grubu ücretsiz ulaşım yerine sembolik bir ücretle taşımayı önerdi.  Konuyla ilgili konuşan Büyükakın, “Biz iki yıldır öğrenci ücretlerine zam yapmamışız. Aslında tersinden indirim yapmış oluyoruz” dedi.

 

KURT TEPKİ GÖSTERDİ

CHP tarafından ayrıca 19 Mayıs’ta da ulaşımın kent genelinde ücretsiz olmasıyla ilgili önerge verildi. Önerge kabul edilerek gündeme alındı. Fakat meclis toplantısını katılımcı olarak takip eden Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt bu önergeye tepki gösterdi. Kurt, “Yeter, oldu olacak her gün ücretsiz olsun. Esnaf da kazansın biraz” diye konuştu. Büyükakın da Kurt’a, “Mustafa bey sizin burada izleme hakkınız var, yorum yapma hakkınız yok”  dedi.  Gündem maddesi oybirliğiyle kabul edildi. Maddeyle ilgili konuşan Başkan Tahir Büyükakın, “Taşıma Milli ve Dini bayramlar olarak düzenleyelim. 1 karar alalım ve sadece bayram günlerine mahsus olarak kamu araçlarında taşıma ücretsiz olsun” dedi.

 

 

 

REDDEDİLDİ

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, önergesinde, "Yüce meclisin halka rağmen siyaset yapılmaz anlayışıyla hareket ederek ülkemizde yaşanan ekonomik kriz ve gelir adaletsizliğinden ötürü eğitime katkı olması açısından Kocaeli ilinde yaşayan tüm öğrencilerimizden toplu taşıma ücretlerinde 50 kuruş alınmasını, özel halk otobüslerinin de bu konuda zarar görmemesi için aradaki farkın Kocaeli Büyükşehir bütçesinden karşılanmasını talep ediyoruz. 2019 yılı Kocaeli Büyükşehir belediyesinin bütçesi 3.390.000.000-TL'dir. Bu kadar devasa bütçesi olan belediyemizin makam aracı v.b gereksiz harcamalarını kısıtlayarak öğrencilerimize katkıda bulunması elzem bir durumdur." dedi. Önerge AK Partili üyelerin oylarıyla reddedildi.

 

42 MİLYON’LUK PROJE NE OLDU?

CHP grubundan verilen bir başka önergede, “Karamürsel Merkez ışıklarda D-100 karayolu üzerinde yapılması düşünülen ve 42 Milyon TL’ye mal olacak battı çıktı projesi Mayıs 2018 yılında başlamış ancak iş tamamlanmadan çalışmalar Şubat 2019 tarihinde durdurulmuş ve yüklenici firma ile yapılan sözleşme fesih edilmiştir.  Seçim döneminde bu proje ile ilgili ikinci bir ihale yapılacağı söylenmişti. Bu projenin gerçekleşme oranı yüzde kaçtır? Yüklenici firmaya ne kadar para ödenmiştir. İkinci ihale ne zaman yapılacaktır? Kamu zarara uzatılmış mıdır?” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

KUR’AN KURSU TARTIŞMASI

Başiskele Belediyesi Şehit Ekrem Mahallesi’nde bulunan belirli parsellerde imar planı raporuna CHP grubu muhalefet şerhi koydu. CHP grubu adına konuşan Orhan Tanış bölgenin sosyal donatı alanı olduğunu söylerken, Tanış’a cevap veren Tahir Büyükakın burada sorunun Kur’an Kursu açılması mı olduğunu sordu. Konu ile ilgili son olarak konuşan CHP grubu üyesi Ünal Özmural: “ Cemaatler ile ilgili Türkiye’nin neler yaşadığını gördük. Sıkıntı buradan başlıyor. En kötüsünü 15 Temmuz’da yaşadık. Cemaatlere tepkimiz buradan geliyor. Tabi ki camii altında kuran kursu açılsın. Ticarethane açılacağına Kur’an Kursu açılsın ama bunları cemaatler yapması” dedi.

 

 

 

ELİNİ ÇEKMEMESİ LAZIM

Gündemin 18’nci maddesinde Gebze’nin Adem Yavuz Mahallesi’ndeki bir alanın Hicret Vakfına temin edileceğini ifade eden CHP’li Ünal Özmural, “Yurtları denetlemek zorunda olan kurumlar belli. Burada yaşanan olaylar belli. Devletin bu kurumlardan elini çekmemesi lazım. Hicret Vakfı kimindir? Arkasında kim vardır. Önümüzde bir Türkiye gerçeği var.  Ben genelleme yapmıyorum. Görevi bu kurumları denetlemek olan insanları göreve davet ediyorum” dedi.  Meclis toplantısının  ikinci oturumunun 23 Mayıs Perşembe günü saat 18.00’da yapılması kararlaştırıldı.

 

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑