Güncel

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM DEĞERLENDİRMESİ

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının sonuna gelirken uzun süreçli bir maratonun sonunda bir akademik yılı daha tamamlamış bulunmaktayız.

14 Haziran 2019 Saat: 10:21
2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM DEĞERLENDİRMESİ
2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM DEĞERLENDİRMESİ

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2. DÖNEM DEĞERLENDİRMESİ

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının sonuna gelirken uzun süreçli bir maratonun sonunda bir akademik yılı daha tamamlamış bulunmaktayız. Bir yıl boyunca çok çalıştık,  ürettik paylaştık ve çoğaldık. Çift kanatlı bir kuşa benzettiğimiz ve ayrılmaz bir bütün olarak gördüğümüz eğitim ve öğretimin kalitesini arttırmak için ilçemizde başta Gölcük Belediyesi olmak üzere Üniversiteler, Gölcük Müftülüğü, okullarımız ve diğer kurumlarla işbirliği yaptık. Sadece sayısal değerlerin önemsendiği akademik başarıya odaklı bir okul ortamı yaratmak yerine insan olabilme onuruna ve gururuna sahip aynı zamanda kritik ve analitik düşünebilen, sorgulayan, problem çözebilen çalışkan olmayı meziyet sayan başarılı insanlar yetiştiren okul ortamları yaratmaya çalıştık.

Bu hedefimize yol alırken yaptığımız tüm çalışmaları projelendirdik. Okullarımızın da katkısıyla kendi kurumsal bünyemizde yapmış olduğumuz projeler yanında Gölcük Belediyesiyle yaptığımız ‘Gölcükte Öğrenci Olmak’ projesini ilk sırada sayabiliriz. Uzun süredir devam eden bu proje içerisinde pek çok alt başlığı barındırmaktadır. Okur Yazar buluşması hızlı okuma ve anlama kursu, kariyer günleri, kültürel geziler, üniversite gezileri, geleneksel çocuk oyunları, canlı resim çalışması, dil panayırı sportif faaliyetler..vb pek çok alt başlıkta belediyemizle birlikte etkin bir çalışma içerisindeyiz. Bu çalışmalarım her biri yoğun bir mesai ve gayret gerektirmektedir. Daha önceden de belirtildiği gibi bizler eğitimin çift kanatlı bir kuş olarak değerlendirmekte olduğumuz için okulların sadece öğretimden ibaret olmadığını savunmaktayız. Çocuklarımızın iyi öğretim almalarının yanı sıra sosyal ve spor aktivitelerde görev alabilen, kendine güvenen, karar verebilen, değerlerine bağlı bireyler haline gelebilmelerini amaçlamaktayız.

Gölcük Müftülüğü işbirliği ile Müdürlüğümüz, tüm okullarımızda 3 yıl süreyle yürütmekte olduğu Değerler Eğitimi Projesini bu yıl da başarıyla yürüttü. Değerler Eğitimi Projesinde amacımız; bizi köklerimize, tarihimize, vicdanımıza bağlamak kültürel ve insani değerlerimizi ön plana çıkarmak, geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimize kendi değerlerimizi aktarabilmekti.

Değerler Eğitimi  Çalışmasını 2 döneme ayırdık

1.Dönem “Selamlaşma konusunu” işledik.

Okul yönetimlerimiz, öğretmen ve öğrencilerimiz, çok sayıda çalışmayla projemize destek verdi.

Öğrencilerimiz birlikte yaşama kültürü ve iletişimin ilk adımı olan selamlaşma teması kapsamında kimi zaman Pazar çalışanları ve esnafla buluşurken kimi zaman da huzurevi sakinlerine ziyarette bulunarak gönülleri almayı başardı.

Değerler Eğitimi  Çalışmasının 2. Döneminde ise konumuzu Paylaşma ve Yardımlaşma olarak belirledik.

“Mevlana’nın Bir Mum Diğer Mumu Tutuşturmakla Işığından Bir Şey Kaybetmez” sözünden yola çıkarak bazen Doğu’da soğukta üşüyen kardeşlerimize atkı ördük gönderdik bazen de Sevgi dükkanı açarak topladığımız eşyaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

“degerlerimizhayatimizgolcukte”  adlı yeni bir site kurduk ve tüm resmi ve özel okullarımızın bu siteye giriş yaparak faaliyetlerini paylaşma ve izleme imkânı sağladık. Böylece projemizin güncelliğini koruması ve aktif tutulmasını sağladık.

Müdürlüğümüz ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğinde “Deprem Tırı Geliyor Gölcük Bilinçleniyor” Projesi kapsamında ilçemizi ziyaret eden Deprem Tırında Boğaziçi Üniversitesi Eğitmenleri tarafından ilkokul öğrencilerimize Deprem Eğitimi verilmesini sağladık.

Ayrıca Rehberlik Araştırma Merkezi  (RAM)  ile yaptığımız işbirliği sonucunda özgül öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerimize yönelik ‘Özel Bir Alanda Özel Bir Adım’ projemizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Yine Tübitak (MAM) Marmara Araştırma merkezi ile Müdürlüğümüz ve işbirliği kapsamında Fen Lisemiz ve Anadolu liselerimizin Tübitak (MAM) bünyesinde bulunan Genetik, Çevre ve Gıda Enstitülerine ziyarette bulunmalarını sağladık.

Ayrıca okullarımızın münferit olarak hazırladığı AB projelerinin yanısıra ilçemizin uluslararası bir boyut kazanmasına katkıda bulunan Avrupa Birliği projelerimiz ile ilgili çalışmalarımız da devam etmektedir.

 Gölcük Akademik Başarı: ilçemizin ortak sınavlarda son yıllarda aldığı sonuçlara göre genel bir akademik başarı değerlendirmesi yaparsak, ilçemizin hem il hem de Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu görmekteyiz. Bizleri gururlandıran ve onurlandıran bu başarı tablosunun tesadüf olmadığını kolektif bir çalışmanın, bir sinerjinin ürünü olduğunu söyleyebiliriz. Görünen kahramanların yanında görünmeyen kahramanları da barındıran başarımızın baş aktörleri öğrencilerimize, yönetimlerimize, öğretmenlerimize ve çocuklarının üzerine titreyen velilerimize çok teşekkür ediyoruz.

Öğrencilerimize Tatil Tavsiyeleri:

Değerli öğrencilerime, gerçek yaşamdan kopmamalarını tavsiye etmekteyim. Gerçek yaşam; suyuyla, doğasıyla, kurduyla, kuşuyla yaşayan canlı hayat demektir. Arkadaşlarınızda çim sahada top oynadığınız, bazen düşüp elinizi, dizini çizdirdiğiniz; bisikletlere binip dağ bayır dolaştığınız, tertemiz havasını ciğerlerinize çekip akarsuyunda ellerinizi yıkadığınız; akşam olduğunda eve geldiğiniz yorgunluktan sırt üstü yatıp yıldızları seyrederken uyuyakaldığınız gerçek yaşamdan bahsediyorum. İşte öğrencilerimizin bu yaşamdan kopmamaları gerektiğini söylüyorum. İster cep telefonunun ekranı kadar küçük isterse dev ekranlı bir televizyon kadar büyük olsun öğrencilerimiz bir odaya bir koltuğa zincirleyen sanal yaşama mahkum olmamalı. Onların hayalleri sınırı ve gerçek yaşam küçücük ekranlara sığmayacak kadar geniş ve anlamlıdır.

Tatiller, dinlenmeyi hak ettiğimiz dönemlerdir. Bütün bir dönemin yorgunluğunu tatillerde atmak en büyük hakkınızdır. Ancak unutmayınız ki dinlenmek sadece boşa vakit geçirmek demek değildir. Aslında her gün ve her an yaptığımız işi çeşitlendirerek de dinlenebiliriz. Bunun için tatil süresince sizi dinlendirecek ve eğlendirecek aktivitelerin yanı sıra zayıf olduğunuz konularda kendinizi yetiştirmelisiniz. En önemlisi kitap okuma alışkanlığını edinmenin yollarını aramalısınız. Çünkü okumak, problemlerin ve sıkıntıların kaynağını kurutur. Kitapların dünyasına daldığınız zaman göreceksiniz ki zamanın ve mekanın bir önemi kalmamış. Kitabın dünyasında, romanın kahramanlarıyla birliktesiniz, bazen de kahraman sizsiniz, romanda nefes alıp veriyorsunuz.

Herhangi bir spor dalı ilgisi olmayan öğrencilerimiz ise belediyelerimizin de düzenlediği kültürel kurslara yönelebilir. Satranç, ebru, halk oyunları, drama… vb Belki de öğrencilerimizin hayatı boyunca çalacağı bir gitarın, neyin, sazın temellerini bu tatil süresinde atılacaktır.

Bunları yaparken “Oku” emriyle başlayan ve okumaya çok önem veren yüce dinimizin kitabını, Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek için Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı kuran kurslarına ziyarette bulunarak yaz tatilinde devam etmek üzere bir kursa katılabilirler,  Kur’anı Kerim okumayı öğrenip hayatlarına  tatbik etmek için çaba sarf edebilirler.

“Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan.” sözünden yola çıkarak bir yabancı dil öğrenmek Bir dil milyarlarca insana ulaşabilmenin kapılarını öğrencilerimize açmaktadır.  “Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan.” sözünden yola çıkarak bir yabancı dil öğrenmek Bir dil milyarlarca insana ulaşabilmenin kapılarını öğrencilerimize açmaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in 19 yaşında 6 yabancı dili nasıl öğrendiğini düşünürsek belki de İstanbul’un Fethini de bir nebze doğru bir biçimde anlayabilir, küçük yaşlarda dil öğrenmenin de önemini kavramış oluruz.  Fatih Sultan Mehmet’in 19 yaşında 6 yabancı dili nasıl öğrendiğini düşünürsek belki de İstanbul’un fethini de bir nebze doğru bir biçimde anlayabilir, küçük yaşlarda dil öğrenmenin de önemini kavramış oluruz.

İşte değerli öğrencilerim, bu yaz tatilinde cep telefonu, tablet ve bilgisayar ekranlarından bağımsız ne kadar geniş, uçsuz bucaksız bir dünyamız varmış. Bu dünya nefes alıp verdiğimiz, minibüse binip gittiğimiz, yağmur altında ıslandığımız, kışın kızaklara binip kaydığımız dünya… İşte bu diyebilmeniz dileğiyle.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑