160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) SAFİR
SAĞ KENAR - robot
sağ- fotomakineleri
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media
Ahmed ÇITLAKOĞLU
Ahmed ÇITLAKOĞLU

Kurban Bayramı Turizme Kurban Edilmemeli…

Kurban Bayramı, Kurban kesmeye ve eş-dost, sıla-i rahim (akraba) ziyaretlerine vesile olması sebebiyle Müslümanlar için büyük bir nimettir, ibadettir… Bazıları için bir tatil fırsatı, bazıları için de hayvan pazarlama fırsatıdır.

29 Temmuz 2019 Saat: 11:48

***

Kurban; İbrahim aleyhisselamın oğlu İsmail aleyhisselamı Allah için feda edebilmesinin, oğul Hz. İsmail’in de babası Hz. İbrahim’e itaat ve teslimiyetinin sembolüdür.

Kurban Bayramı; “Ben hanif (hakka yönelmiş) olarak, yüzümü gökleri ve yeri yaratan Allah’a çevirdim ve ben müşriklerden değilim. Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allah içindir. O’nun hiçbir ortağı yoktur. Ben bununla emrolundum ve ben Müslümanların ilkiyim.” diyerek, Resul-i Ekrem’in sünneti üzere kurbanlarını kesenlerin bayramıdır…

Kurban Bayramı Müslümanların bayramıdır… Habillerin, İbrahimlerin, İsmaillerin bayramıdır… Kurban Bayramı; kendini ve Rabbini bilenlerin, tefekkür ve tezekkür edenlerin, gönülden Rabbine teslim olanların bayramıdır…

Kurban Bayramı; Allah için maddi fedakârlıkta bulunan, verilen nimetlere şükreden, keder ve sıkıntılara sabreden, kendilerini haramdan koruyan ve yaptıkları ibadet ve tövbelerle günahlardan temizlenen Müslümanlara; bu ibadetlerinin karşılığı olarak Allah’ın bir hediyesidir…

***

Bayramlar, özellikle Ramazan ve Kurban Bayramı; zenginlerin fakirlerle, evlatların anne ve babalarıyla, torunların babaanne-anneanne ve dedeleriyle, akrabaların, kardeş ve dostların birbirleriyle buluşma ve kaynaşma vesilesidir.

***

Bayramlar, Müslümanlar için turizm müesseselerini ihya etme vesilesi ve tatil fırsatı değildir…

Bayramlar, ana ve babalardan, akraba ve dostlardan, komşulardan uzaklaşmaya değil yakınlaşmaya bir fırsattır.

Kurban Bayramı sıradan bir tatile dönüştürülmemeli, turizme kurban edilmemeli!

***

Kabil olanlar; Habil, İbrahim ve İsmail olamayanlar Kurbandaki hikmeti ve Bayramdaki güzelliği anlayamayacak; Kurban kesmeyi hayvan katliamı, bayramlaşmayı da turistik tatil bilecek ve göreceklerdir.

***

Kurbanlık hayvanların kontrolü!..

Diyanet İşleri Başkanlığı yayınladığı Kurban Tebliğiyle “Sağlık durumu iyi olmayan, özellikle büyükbaş hayvanlarda 2 yaşını doldurmamış (kapak atmamış), kurban vasfı taşımayan hayvanların kurban satış yerine alınmayacağı ve satışına izin verilmeyeceği”ne dikkat çekiyor…

Giresun Tarım il Müdürlüğü de (Başka vilayetlerde de aynı uygulama var mıdır bilmiyoruz) Kurban satış yerlerine gelen hayvanların pasaportlarına kırmızı renkli “KURBANLIK UYGUNDUR” kaşe vurulması uygulaması başlatmış bulunuyor…

Belki büyük şehirlerde rastlanmamış olabilir, lakin küçük İl ve İlçelerde özellikle sığır cinsinden küçükbaş hayvanlardan (100-120 kiloluk danalar veya tosun denilen erkekler) süt dişini atmamış, 2 yaşını doldurmamış (kapak atmamış) olanların kurban pazarlarında ve özel mandıralarda rahatlıkla satılabildiği (geçmiş yıllarda) tecrübeyle sabittir.

Öncelikle kurbanlıklık hayvanlarda (son iki yıldır) böyle bir denetim uygulaması başlatan Giresun Tarım ve Orman İl müdürlüğünü tebrik etmek gerekir.

Ancak merak ediyoruz:

- Kurbanlık hayvanı kurban olur diye satışa sunmak; ayıplı ve hileli malı satmak, vatandaşı aldatmak suçudur…

Kurban satış yerlerinden “kurban olmaz” diye satıştan men edilen hayvanların bulunması demek, hileli mat satan, sahtekâr satıcıların “ayıplı ve hileli mal satma suçu” işlemiş olduklarının da tespit edilmesi demektir…

Peki, bu sahtekâr hayvan satıcıları hakkında hukuki bir işlem başlatılmış mıdır, ya da başlatılacak mıdır?

- Şehir merkezlerinde yapılan kontroller acaba köylerde ve mahalle aralarındaki özel mandıralarda da yapılıyor mu?

***

Kırmızı kaşe uygulaması güzel, lakin yeterli değil!

- Yapılan denetimlerde sağlıksız ya da yaşı uygun olmadığı için hayvan satış mahallerinin dışına çıkartılan hayvanların satıcıları hakkında hukuki işlem başlatılmalı ve ticaretten men edilerek caydırıcı tedbirler alınmalı…

(Birkaç sahtekâr satıcı hakkında (bir ilçe ve il hudutları dâhilinde) böyle bir uygulamanın yapılması; muhtemelen hem kurban olmayan hayvanların satış mahallerine gelmesine mani olacak, hem de dürüst hayvan satıcılarının korunmasına vesile olacaktır.)

- Hayvan satış mahallerine Büyük boy “Bu pazarda kurbanlık olmayan hayvan yoktur!” afişleri asılmalı…

- Kurbanlık olmayan hayvanları ihbar edenlere ikramiye taahhüdü yapılmalı!

- Hayvan satış pazarlarına getirilmeyip (Köy ve mahallelerde) özel mandıralarda satış yapılan hayvanlar da kontrol edilmeli.

***

“Bilmeden yapılan hata yanlışlıktır, bilerek yapılan hata ise ihanettir.” (B.Brecht)

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Hüdâvendigâr Külliyesi Nedir Bilir Misin?..10 Kasım 2019 Saat: 12:24
Hüdavendigar Camii cuma namazlarındaki zorunlu toplanma yeri olması yanında bir forum ilim ve tören merkezi görevi de görmüştür.
Çağın Hülâgû Han’ı Gülen Haini!..6 Kasım 2019 Saat: 14:22
15 Temmuz’dan sonra FETÖ davasında (hainler hariç) ne kadar masum mağdurlar var ise; bunların asıl, baş sorumlusu Gülen Hainidir.
Kamu ihalelerindeki suistimaller ve yolsuzluklar!..2 Kasım 2019 Saat: 17:59
“Kuvvetli bir hükümdarın adil bir veziri, efendisinin bütün adaletsizliklerini tamir edebilir. Fakat bizzat vezir de zalim olursa devlet binası yerle bir olur.
Devlet terör örgütü ile masaya oturmaz!..16 Ekim 2019 Saat: 11:05
“Bir okçu hedefini şaşırdığında dönüp kendisine bakar. Hedefin vurulamaması, hedefin suçu değildir. İsabetinizi artırmak için kendinizi geliştirmelisiniz.”
“Her anneye 650 lira (100 avro) destek sağlanacak” mış!..16 Ekim 2019 Saat: 00:11
Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” ile küçük çocuğu olan 10 bin 250 kadına aylık 100 avro mali destek sağlanacakmış!..
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑