çelebi_blş
MONmedia
KOFTECI-Dikey
SALGAMettavuk
RENO
Altinoluk
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak

Röportaj

Bir sorduk, bin ah işittik

Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi başkanı Erdal Yıldırım ile sendika üyelerinin sorunlarını konuştuk. Yıldırım, Kocaeli Haber Dünyası'na tabiri caizse içini döktü

27 Aralık 2017 Saat: 14:52
Bir sorduk, bin ah işittik
Bir sorduk, bin ah işittik

Bir sorduk, bin ah işittik

Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi  başkanı Erdal Yıldırım ile sendika üyelerinin sorunlarını konuştuk. Yıldırım, Kocaeli Haber Dünyası'na tabiri caizse içini döktü

Bizleri makamında ağırlayan Sağlık- Sen Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım sağlık çalışanlarının aldığı sabit döner sermayenin hiç olmazsa bir kısmının emekliliğe yansıtılmasını istediklerini söyledi.

Sayın başkan sendikal sürecinizi bize anlatır mısınız?

Bir önceki yönetimde başkan vekiliydim. Yönetim Kurulu 2016 yılında Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı olarak beni seçti. Başkan olduğumda 3 bin 700 üyemiz  vardı. Sahada  üyeler sıkıntılıydı, sahayı  toparladım. Şu anda üye sayımız 4 bin 500. Tabi bu ekip çalışması, arkadaşların başarısı sadece benim değil. Geceleri üniversiteyi, gündüzleri de hastaneler ve aile sağlığı merkezlerini gezdim. Bu şekilde mayısın 15'ine yetiştirdik. Ayın 15'nde 4 bin 500 üye ile Kocaeli'de kurumlarda tüm yetkiyi aldık. Önümüzdeki  yıl üye sayısı hedefimiz 5 bin.

Önümüzdeki kongre sürecinden bahseder misiniz?

Haziran 2018'de delege seçimleri yapılacak. Eylül 2018'de de kongremizi gerçekleştireceğiz. Öte yandan sendikamız Türkiye'nin 81 ilinde örgütlü. Sağlık- Sen olarak Tunceli dışında her ilde yetkiliyiz. Sağlık-Sen'in ülke genelinde 245 bin üyesi var. Genel merkezimiz Ankara'da. Artık kurumsal bir sendikayız. Bizim tek amacımız sendika üyelerimizin işyerinde ve evinde huzurlu ve mutlu olması. Üyelerimizi motive ediyoruz. Tek amacımız onların sağlıklı bireyler olması.

Sağlık çalışanlarının sorunları nelerdir?

Sahaya gittiğimde çalışanlarımızın ilk isteği yıpranma payı. Yıpranma payını geriye dönük istiyorlar. Konunun bir an önce meclise gelmesini bekliyorlar. Sağlık Bakanlığı çatısı altında çalışan herkes kapsamasını talep ediyorlar. Ayrıca döner sermayemiz var. İkincisi sabit döner sermaye. Durumuna göre bazıları 800 lira alır, bazıları bin lira alır. Bizim isteğimiz bu sabitlerin bir kısmını emekliliğe yansıtabilmek. Yansımadığı için emeklilik hakkı gelen arkadaşlarımız geçim sıkıntısı nedeniyle emekli olamıyor. Bir üçüncü istekleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi otobüslerinden indirimli yararlanabilmek.Öğretmenlere yansıtılan indirim bize de yansıtılsın. Bir büyük problem sağlıkta şiddet. Buna bir çare bulunması talebi var arkadaşların. Para cezası caydırıcı olmuyor. Parayı veren doktoru, hemşireyi dövüyor. Biz diyoruz ki, suçun durumuna göre hapis cezası verilsin. Bazı ülkelerde var. Çalışanlarımız çocuklarını bıraktıkları kreşler. Bu kreşlerin 24 saat açık olmasını istiyoruz.

Sayın başkan sosyal aktivite olarak planladığınız neler var?

Ayın 24'ünde SEKA Devlet'te çalışan arkadaşlara kahvaltı verdik. Arkadaşlar hayli memnun kaldı. Ama orada üzüldüğüm nokta; idari yönetim katılmadı. Onların da katılmasını isterdik. 14 Ocak 2018 tarihinde üniversite hastanesi için bir programımız olacak. Yine kahvaltı vereceğiz. Bu etkinliğe milletvekillerimizi de davet ettim. Üniversitede sorunlar biraz daha fazla. Sağlık çalışanlarımız, vekillerimize sorunlarını aktarsın diye düşündük. Şubat veya Mart ayında da Kocaeli Devlet'e kahvaltı vereceğiz.

Sendika yönetimi olarak sağlık çalışanlarından eleştiri alıyor musunuz?

Şu ana kadar sadece yıpranma payı konusunda eleştiri aldık. 2014'ten beri bekleniyor. Biz de çıkacak,çıkacak diyoruz. çalışanlarımızın sabrı taştı, bu konuda büyük eleştiri alıyoruz. Bunun dışında başka bir eleştiri yok.

Sayın başkan taşeron olayı sizi etkileyecek mi?

Taşeron olayı işçi kesimini etkileyecek olan bir konu. Bizi ve sendika üyelerimizi memur olduğumuz için etkilenme söz  konusu değil.Taşeronlar işçi olduğu için onların sendikası ayrı.

Başkan 2018'den beklentileriniz nedir, üyelerinize bir mesajınız var mı?

Beklentim; sağlıklı, bereketli bir yıl olması. Bugüne kadar Sağlık Bakanlığı hep vatandaşı ön plana çekti. Sağlık çalışanları hep arka planda kaldı. İnanıyorum ki bakanımız 2018'de sağlık alışanını ön plana alacak. Bundan sonra çalışanlarına bir şeyler yapmasını bekliyoruz.

 

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑