160x600 ( Sol Reklam 1 ) Çelebi Bilişim
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sol Reklam 3 ) SALGAM et tavuk
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) ZAFER Emlak
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media

Röportaj

"Bir takım kurumlarda eğitim almakla emlakçı olunmuyor"

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Ahmet Pekin, " Yasal yoldan ticaret yapanları da kamu önünde saygın bir şekilde temsil etme kabiliyeti kazandırmaya çalışıyoruz" dedi

26 Aralık 2017 Saat: 13:50
Bir takım kurumlarda eğitim almakla emlakçı olunmuyor
"Bir takım kurumlarda eğitim almakla emlakçı olunmuyor"

Kocaeli Emlakcılar Odası Başkanı Ahmet Pekin ile Emlakcılar Odasının bulunduğu Atatürk Bulvarı No : 10 İzmit/Kocaeli adresinde yapmış olduğumuz Röportaj bizim sorularımıza içten ve samimi cevapları ile tarafımızdan tam 10 puanı aldı.Siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.

Pekin, "Bir takım kurumlarda eğitim almakla emlakçı olunmuyor"

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Ahmet Pekin, " Yasal yoldan ticaret yapanları da kamu önünde saygın bir şekilde temsil etme kabiliyeti kazandırmaya çalışıyoruz" dedi

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Ahmet Pekin meslekleriyle ilgili Kocaeli Haber Dünyası'na önemli açıklamalarda bulundu. Sorularımızı içtenlikle cevaplayan Pekin ile gerçekleştirdiğimiz röportaj dikkatinizi çekecek.

Koceli Emlakçılar Odası'nı hangi tarihte kurdunuz ve gelinen süreç nedir?

7 Haziran 2016'da Kocaeli Emlakçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nı kurduk. Üç ay içersinde yasal olarak seçime gidilmesi gerekiyor. 4 Eylül 2016'da seçim yaptık. Seçilmiş başkan olarak yolumuza devam ettik. O günden bugüne kadar şu anda 902 üyemiz var. Yani Kocaeli genelinde 1,5 yıl içerisinde bu rakama ulaştık. Biz 2 yıl içerisinde bu üye sayısının 2 binin üzerinde olacağı kanaatindeyiz. Çünkü biz insanları yasal olarak ticaret yapmaya özendiriyoruz. Yasal yoldan ticaret yapanları da kamu önünde saygın bir şekilde temsil etme kabiliyeti kazandırmaya çalışıyoruz.

Yasal olmadan bu mesleği icra edenleri tespit edebiliyor musunuz? Ayrıca Kocaeli genelinde belgesi olan kaç emlakçı var?

Bizim üyelerimizin hepsini vergi levhaları var.Oda kayıtları ve emlakçılık sertifikaları var. Kamuoyunda yanlış algılaşma var. Gidip bir takım eğitim kurumlarında eğitim alınca emlakçı oluyorsun. Böyle bir şey yok. Kesinlikle yok. Çok fazla yorum yapmak istemiyorum ama kendilerini önemli gösterip de bu zamana kadar topluma yanlış bilgileri veren kuruluşlar var. Bunlardan  dolayı biz çok rahatsızız ve sıkıntı çekiyoruz. Şöyle düşünün 2 kere efor sarf ediyoruz. Önce  piyasadaki yanlış bilgiyi temizliyoruz. Ondan sonra doğru bilgiyi aktarıyoruz. Eğer Kocaeli Emlakçılar Odası 10 yıl önce kurulmuş olsaydı, iddia ediyorum şu anda Türkiye'de emlakçılık yasası çıkmış olacaktı. Hiçbir bilgi kirliliği de olmayacaktı.

Üzerinde çalışma yapılan emlakçılık sektörü ile ilgili yasa ne aşamada?

Bir taslak üzerinde çalışılıyor. Daha bu yaslaşmadı. Yasalaştığında zaten resmi gazetede yayınlanacak ve bütün  emlakçı odaları bunu yayınlayacak. Şu anda biz, özellikle de geçtiğimiz pazartesi günü bakan Tüfekçi ile 10 emlak odası başkanı, Ankara Ticaret Odası Komisyon üyesi emlak bölümü komisyon üyesi ile birlikte gittik, görüştük. Onun öncesinde de yaklaşık 2 aydan beri Gazi Üniversitesi, emlak odaları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yapmış olduğu çalışmalar neticelendi. Bütün nodalara bu atıldı yazı halinde. Halka arz edildi ki eksiklikler giderilsin diye. Biz de maddeleri tek tek bütün üyelerimize mesaj atarak 20 günde yaklaşık 50 tane geri dönüş aldık; şu madde yanlış, bu madde şu şekilde olsun diye.Bunları topladık, dosya haline getirdik. Şöyle dizayn ettik: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yazdığı maddeler, altında beğenilmeyip de düzeltilmesi gereke yazılar kırmızı kalemle, unutulup da yazılmayan maddeler mavi kalemle yazıldı. Henüz çıkan  yasa yok. Çalışmalar devam ediyor. Ama bunları yasaymış gibi sunan insanlar var. Neden böyle yapıyorlar, bunu bilmiyoruz. Biz üyemizin hakkını korurken, vatandaşın da mağduriyetini gidermek adına çalışıyoruz.

Ankara'dan baktığımızda Kocaeli gibi çalışan Bursa gibi, İzmir gibi, Ankara gibi  başka iller var mı?

Bu soruya cevap vermek zor. Çünkü bu söylediğiniz illerde yaklaşık 20 yıldır oda var. 18 ilde oda var. Herkes emek sarf ediyordur imkanları ölçüsünde, aklı nispetinde, ilişkileri ölçüsünde. Fakat şu ana kadar Kocaeli Emlakçılar Odası'nın yapmış olduğu çalışmaları ve hareketliliği şu ana kadar bu arkadaşlar yapamamışlar. Odamız 1, 5 yıldan beri, kuruluşuyla birlikte 2 yıldır sahnede. Yaklaşık 2 yıldır Türkiye kamuoyu emlakçılık mesleğini konuşuyor.Daha önce bu meslek bu kadar konuşulmuyordu. Kocaeli Emlakçılar Odası'nın kente hareket getirmesi, Türkiye'ye de hareket getirdi. Emlakçılık sektöründe istenilen verimi alamadıklarından dolayı Baro ile görüşülmüş, bu mesleği avukatlar yapsın diye. Noterler Birliği ile görüşmüşler noterler yapsın diye. Biz bunların olmaması  için, haklarını yemeyelim bizden önceki oda başkanları, konuyla ilgili olmasın diye çok ciddi bir çaba sarf etmişler. Biz bakanlara hep şunu söyledik. Türkiye genelinde bizim elimizde yetişmiş hazır elemanlar var. Bu insanları  kullanalım. Ama bu mesleğe yeni gireceklere de eskilerin hakları kaybolmamak kaydıyla bir düzenleme getirelim. Herkes mesleği ile ilgili bilgili olacak. Emlakçılıkla ilgili 2 yıllık meslek yüksek okulları var. Dört yıllık yok ama olması gerekli. Dünyaya baktığımızda yeni meslekler ortaya çıkarken eski meslekler de kayboluyor. Bunun sebebi dünya da ilerliyor. Sen bu gelişmeye ticaret erbabı olarak, esnaf olarak ve ülke olarak ayak uyduramazsan sınıfta kalırsın. Biz bu bilinçle ilerlemek zorundayız. Kurumların başındakilerin her şeyi bilmesi gerekmiyor. Ama kurumların başındakiler bilenleri, ekip başlarını işin içine katarak, ekip başlarını idare ederek devam etmeli Bunu başaramayan insanlar kaybeder. Avrupa niye ileri gitti? Avrupa her 10 yılda bir olan değişimleri bünyesinde kabul etti. biz ne diyoruz? Biz eskiden şöyle yapardık, biz böyle yapardık. Eskilerimiz mezardan çıksa bizleri 24 saat döverlerdi. Onların bıraktığı eserlere biz sahip çıkamadık.

Bu mesleğe gönül vermiş insanlara mesajınız var mı?

Tavsiyem şu; eksiklikleri biliyorlar. Bu odanın yapmış olduğu yenilikleri de biliyorlar, projeleri de biliyorlar. Biz şahıslara proje yapmıyoruz, top yekun oda üyelerine ve Kocaeli'ye  proje yapıyoruz. Üyelerimizden beklentimiz şu; Ahmet Pekin'e sahip çıkmasınlar, odalarına ve bu projeler sahip çıksınlar. Eğer istikradan yana iseler odaya ve projeler sahip çıkacaklar. İstikrardan yana değillerse  yeni projeleri, yeni atılımları, Kocaeli'yi Türkiye'nin önderi olarak görürlerse kendi menfaatlerine. Görmezlerse kendileri bilir.

Mesleki anlamda 2018 yılından beklentileriniz nelerdir?

Herkes iş yok diyor. Çalışan herkese iş var. Tabi ki dünya konjoktöründe sıkıntı var. Ortadoğu'da sıkıntı var, Türkiye'de sıkıntı var. Komşu ülkelerde sıkıntı var. Geçtiğimiz günlerde Sayın Başbakan Yardımcımız ve valimiz ziyaretimize geldi. Sayın Fikri Işık şunu söyledi: Biz tasarruf yapmasını bilmiyoruz. Çok fazla fuzuli harcama yapıyoruz. Bundan dolayı kazandığımız, harcadığımıza yetmiyor. Ben şuna inanıyorum; çalışana, özellikle bizim sektörümüzde  ekmek var. Sabah 08 30'da dükkanını açacak. Öğle 12 00'de dükkanına gelmeyecek. Kendine, topluma ve mesleğine saygılı olacak. Son  olarak 2018'in kentimize, ülkemize ve meslektaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑