Röportaj

Bir Yıldız Doğuyor..!

O Ses Türkiye ye katıldım. Oranın havasını koklamak çok farklı bir duygu. Şimdi bunun arkası gelecek tabi ki daha başka Yarışma programlarında katılmayı düşünüyorum.

6 Eylül 2019 Saat: 15:20
Bir Yıldız Doğuyor
Bir Yıldız Doğuyor..!

Karadeniz Artvin yöresinin parlayan yıldızı olan Özkan Hatınoğlu Kocaeli Haber Dünyası haber haber merkezimizi ziyaret etti.Kendileriyle genel yayın yönetmenimiz Selçuk Çelebi  ile yapmış olduğu röportajını yayınlıyoruz.

Selçuk Çelebi : Özkan Hatinoğlu Kimdir?

Özkan Hatinoğlu : Evliyim 2 yıllık evliyim Doğum yerim Arhavi, 12 Temmuz 1991 tarihinde Arhavi'de doğdum.İlk ve öğretimimi Arhavi'de tamamladım.

 Artvin Çoruh Üniversitesi’nde gümrük bölümünü kazandım dış ticaret 2011’de eğitimimi tamamladım.

Ondan sonra  iş aradım.2013 de tekrardan LYS sınavına girdim. Burada Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimini kazandım.

İşte şuan 2019 yılındayız. 2 Temmuz itibariyle mezun oldum. Siyaset Bilimciyim aynı zamanda gümrükçüyüm.

Selçuk Çelebi : Müzik yaşamınız Nasıl Başladı ?

 Özkan Hatinoğlu : Gubet hayatı bize zor geldi.  Bu zorluğu biz kendi yöremizin tadı olan bu tat müzik hayatım başlamış oldu. Sokak müziğine başladık.

 Birkaç tane Artvinli arkadaşlarımızla, Karadenizli arkadaşlarımızla Trabzon, Rize, Giresun fark etmiyor. Karadeniz müziği yaptık. İşte bir gün çimenlerdeydik. İki  işadamı ile karşılaştım.

Bizim işyerimizde sahne almak ister misiniz diye sordu. İşte bütün serüven orda başladı. Biz yok yapamayız falan dedik. Biz dinleyeceğiz dedi.

Selçuk Çelebi : Müzik yaşantınızda  İlerleme ne şekilde oldu ?

 Özkan Hatınoğlu : Öyle etkili olacağını hiç tahmin etmedim.Sonrasında İzmit'de çok beğenildim. Güzel bir reklamımız oldu. Bizde bu reklamı bir reklamımız olsun kendimize ait bir eser olsun istedik. Artvin’e hediye edelim dedik. Bir Hemşin yapalım dedik. Adı Bay Bay..! (https://www.youtube.com/watch?v=Xf4Usa-OoWI)

Youtube kanalında var. Güzel etkilerde aldık. Sizlerin gazetecilerin onun yanı sıra dışarıdan nice insanlar destek verdi. Herkesten Allah razı olsun, sevenlerden.

Selçuk Çelebi : Artvinli olmak nasıl bir duygu?

Özhan Hatinoğlu :  Artvinli olmanın şöyle bir özelliğini söyleyeyim. Kocaeli İzmit’te ben gelene kadar sahnelerde mesela müzikal olarak sadece bir şey çalar arkadan biri şarkı söyler. Ben buraya Artvin duygusunu kattığımı düşünüyorum. Ben sahnelerimde şiir okuyorum.

Selçuk Çelebi : Sahne Perfonmansınızı Nasıl Sağlıyorsunuz ?

Özhan Hatınoğlu  : Evet her şey var. Memleketime dair. Kendim yazdığım şiirlerim var. Ben zaten şiirlerimle bu zorluğu biz kendi yöremizin tatlarıyla bu tat müzik olur yemek olur derken öyle yaşatalım dedik.

Sokak müziğine başladık.İçimizdeki Artvin sevdamızı yaşayarak sahneye yansıyor.Dolayısıyla bu aşk seyirciye yansıyor.,buda beni mutlu ediyor.

Selçuk Çelebi  : Türkülerinizin Söz Yazarlığınınıda Yapıyormusunuz ?

Özkan Hatinoğlu : Evet. Her şey var. Memleketime dair. Kendim yazdığım şiirlerim var.  Ben zaten şiirlerimle tanınmış bir insanım. Bence şiir yörenin vazgeçemediği bir tutkudur. Bana ilaç derman gibi geliyor.

Selçuk Çelebi : "O ses Türkiye " katıldınız mı?

Özhan Hatinoğlu :  O Ses Türkiye ye katıldım. Oranın havasını koklamak çok farklı bir duygu. Şimdi bunun arkası gelecek tabi ki daha başka  Yarışma programlarında katılmayı düşünüyorum.

Birkaç elemeden sonra canlı yayına çıkılıyor. Canlı yayına çıktığımız da 40 derece ateşimiz vardı. Çok da heyecan yaptık.Yarışmada derece alamadan elendim.

Kitle çok önemli karşınız da inanılmaz bir kitle var. Türkiye de 80 milyonun belki de 10 milyonu sizi dinliyor. Bunun heyecanını o şarkıya 1 dakika 30 saniyeye sığdıramıyorsunuz. Derken bir bakmışsınız şarkı bitmiş.Kendinizi anlatamadan elenmişsiniz.O tecrube idi onuda kazanmış oldum.

Selçuk Çelebi : Kocaeli’de Artvin nüfusunun yoğun olduğunu biliyormusunuz ?

Özkan Hatinoğlu : Benim de duyumuma göre 5 sene önce, 2014-2015 tarihinde  bir sayım yapılmış. 260 bin idi. Belki de şuan 500 bin ulaşmıştır.

Şimdi 1873 Macirlerinde o dönemde Kocaeli'de  ikamet için gelenleri de katarsak yaklaşık 500 binin altında olduğunu düşünmüyorum.

Selçuk Çelebi : Hemşerihlerinin Karşısınde Sahne almak heyecan katıyormu ?

Özkan Hatinoğlu : Kesinlikle. Şimdi Büyükşehirlerde de şöyle bir şey var. Sanata saygısızlık olarak algılamayan Artvin müziği,  Karadeniz müziğinin hep önüne gelmiştir.

Çünkü bugün nereye giderseniz gidin ezgi hep Artvin’den olmuştur. Üstad Kazım Koyuncu’nun çok ezgisi alınmıştır.

Aynı zamanda komşumuz Gürcistan tarafından alınan ezgiler.  Ben İzmit’te şunu fark ediyorum. Her yerde he şeyde her organizasyonda düğünlerde sadece Trabzon’a ait Rize’ye ait Giresun’a ait üç ayak horonu oynanıyor.

Ama ben burada İzmit’e Hemşin müziğini getirdim. Artvin oyunu, Borçka’nın düz horonunu müziğini getirdiğimi düşünüyorum.

Bence kültürümüzde müziğimizi yaşatmak çok önemli bir şey. Çünkü müzikle yaşayan kültür birbirimize bağlıyor seyirciyle bir bütün olduğumuzu gösteriyor.

Hafta sonu çıkacağımız festivalde de aynı şeylere düşünüyoruz. Artvin müziğini yaşatmak istiyoruz. Bunun için yaptığımız şarkı belli ediyor kendini. Hem yeni jenerasyona uygun dansçılar seçtik.

O da şuan ki jenerayona uygun olsun diye. Bazılarına ters geliyor ama ayak uydurmak şart. Keza müziği baktığımızda Artvin’in dağları da var Artvin’i yaşatıyoruz.

Selçuk Çelebi : Yani gençlerimizin kalplerine girelim diyorsun ?

Özkan Hatinoğlu :Şöyle diyeyim Artvinli hemşerilerimizden destek aldım. Karadeniz hemşerilerimizden destek aldım. Ama bizim kesinle amacımız şöyle bir şey değildi. Bizi çok ünlü biri paylaşsın, biz bir gecede köşeyi dönelim.

 Biz hoş bir rakam istedik hani. Biz ölsek gitsek bile keza Kazım Koyuncu gibi müziğimiz yaşasın istedik. Yöresel kültürüne ayak uyduran bir müzik çıkardık. Hani bekliyoruz. İlk 6 binden 100 bine ulaştı. Biz ismi olmayan kahramanlarız.

Bizim ismimizi cismimizi kimse bilmiyor. Ama sizler sayesinde bunu başaracağımızı düşünüyoruz.

Selçuk Çelebi : Son çıkardığınız Klip ne kadar takip edildi ?

Özkan Hatinoğlu: Aynen şuan 200 bini bulduk. Şöyle diyeyim benim sahnede okuduğum şarkıların yüzde 50’si 100 bini bile geçemedi. Ama benim şarkım 100 bine geldi.

Etkinliğine katılacaksınız burayla ilgili yani özel insanların karşısına çıkıp orayı coşduracağımı düşünüyoruz.Sağ olsun benin ana sporum olan Kocaeli Artvin Batum Havalisi Dernekler Federasyon Başkanı olan Mikail Kalyon'cuya teşekkür ediyorum Bizlere açık olarak destek verdiği için çalışmalarında şahsım olarak bende başarı dileklerimi sunuyorum.

Selçuk Çelebi : Sizlere STK'lar Destek Veriyor mu?

Özkan Hatinoğlu : Öncelikle çok kalabalık bir ekiple çıkmayı düşünüyorum hani bu bizim ilk göz ağrımız İlk Göz bebeğimiz Biz burada reklam amaçlı tüm çalışmalarımızı yaptık.

 Provaları mızı aldık ya orayı inleteceğimizi  düşünüyoruz. Organizasyonu düzenleyen KARBAFED Federasyonu Marmara Bölgesi komple işin içinde, gazetecilere çok büyük bir hızla yayılmaya başlayan bir haberimiz var Selçuk Çelebi abimiz sayesinde Tahir Büyükakın’ın da desteği ile bence çok güzel bir efsanevi Festival olacak ki olması ile birlikte ve bunun da devamının geleceğini umuyorum çünkü çok çalıştık ve başaracağız.

Selçuk Çelebi : Kaç bin kişi katılım gösterecek ?

Özkan Hatinoğlu  : Gölcük Kadırga Yaylasında KARBAFED'in  düzenlediği etkinliğe ,50 binin üstünde katılım olacak.Arkadaşımla iddiaya girdim. Eğer 50 binin altında olursa Saçlarımı sıfıra vuracağım dedim .

Selçuk Çelebi  : Nerede ikamet ediyorsun?

Özkan Hatinoğlu : Şu an İzmit merkezde ikamet ediyorum.

Selçuk Çelebi : Evlisin ?

Özkan Hatınoğlu : Evet evliyim 2 yıllık evliyim Doğum yerim Aravi ,Doğum tarihim 12 Temmuz 1991 ' dir.

Selçuk Çelebi : Alman vatandaşı mı Türk mü?

Özkan Hatınoğlu : Alman vatandaşı kimliğini almamış, Almanya'da zaten çifte kimlik yok ya Türksündür ya Almansındır.

Bunlar Türk vatandaşlığı kimliğini seçmiş ama doğma büyüme orada kalmışlar.Aslen Trabzon Beşikdüzü’lü müzikte Tabii bir tarafım eşimin tarafı Trabzon'un Beşikdüzü olması da çok iyi.

Çünkü  benim müzik kulağımı geliştiriyor. Ağasar horonu olsun Trabzon kaydeler olsun kaydeleri ister istemez ondan da duyuyorum.

 Eşim bana çok destek veriyor Allah razı olsun şöyle diyeyim eşim sahnem geldi tesadüfen sahildeydi benim Sahnem deniz kenarındaydı derken izledi. Ben ona baktım O bana baktı derken öyle Ondan sonra şimşek çaktı.

 Selçuk Çelebi : Şöyle diyebilir miyiz her başarılı erkeğin arkasında mutlaka bir başarılı bayan vardır.

Selçuk Çelebi : Hedefleriniz nedir?

Özkan Hatinoğlu : Hedefim dediğim gibi bizim müziğimizin duyulmasından ziyade, Bizim yöremizin ön plana çıkması için yaptığım müzikler var jenerasyona uygun olmasını istiyorum.

 Aynı zamanda kültürümüzü 21 Yüzyıl'da entegre etmek istiyorum bunu da nasıl yapıyorum şarkımız çıkacak bir parçamız var iki ay içinde Allah izin verirse yeni parçamız çıkacak.

Buradan ilk defa size söylüyorum şarkımız yine yöremizi anlatacak. Papilot ormanı çıkaracağız ekip arkadaşlarımız, şarkının sözleri ve müziği hazır.

Şimdi provalar teyze işte kayıtlara geçeceğiz Kayıtlardan sonra umarım piyasaya süreceğiz. Kendi YouTube kanalımdan süreceğim buradan tüm dinleyicilerime sesleniyorum .

Okuyucularıma benim YouTube kanalım şu an aktif değil aktif ettim oraya bin abone toplamam lazım. Bin abone oraya gelsin şarkıları  artık ondan paylaşacam sayfamda.

 Başka bir müzik etiketiyle paylaşmak istemiyorum. Umarım güzel bir çalışma olacak Ondan sonra şiirli bir Karadeniz şarkısı geliyor.

 Yine Ondan sonra bir tane de remix olacak şarkıların tümünün sözü ve müziği bana ait umarım beğenilir.

Bir de Tahir Büyükakın hocamızında desteğini arkamıza alacağız kendisi İnşallah bize söz verdi. Kocaeli'ye çok büyük bir armağanımız olacak Kocaeli'ye hali hazırda bir Marşımız var.

Selçuk Çelebi : Profesyonel manada İstanbul'daki firmalarla bağlantınız var mı yani?

 

Özhan Hatinoğlu : Şimdi CİNAN müzikle bir sadece yapım şirketi olarak kullandığım bir bağlantı var. bundan sonraki Müziklerimi sayfamda çıkarmak istiyorum dediğim gibi aynı zamanda Aranjör de Selim Bölükbaşı ile bir muhabbetim var.

 Müzik piyasasında Resul Dindar akrab. Yani abi bizim şu şarkımızı paylaşır mısın bunu yapar mısın gibi değil de bir memleket bir hemşehri bir akraba bağımız var.

 Mesela Resul Dindar aynı zamanda Mehmet Atinoğlu bizde Atinoğluyuz öyle bir bağımız var kendisiyle aynı zamanda Cengiz Babamız var Cengiz Kurtoğlu Artvin Ahavilili hemşerimiz hani

Selçuk Çelebi :Cengiz Bey ile görüştünüz mü?

Özkan Hatinoğlu : Cengiz Bey’le şöyle Festival ile görüştük. Allah'ın izniyle bir daha ki sene beni festivale davet edecekler. Biz de tabii ki bu festivale icabet edeceğiz.

İstanbul'da işte ziyaret edeceğiz de dediğimiz gibi şu an Piyasa çok hareketli herkesin konseri var Cengiz babamızın da öyle boş bir günü vakti olursa bulup güzel bir  diyalogla geçmeyi  düşünüyoruz .

Selçuk Çelebi : Son olarak bir mesajını alalım

 

Özhan Hatinoğlu : Şöyle diyeyim tüm Karadeniz'e selamlar olsun kültürümüze geleneğimize örfümüze adetimizi yaşatalım. Filmlere yazalım bunu müziğimize yansıtalım biz elimizden geldiğince yapıyoruz. Siz de elinizden gelince bizi takip edin takipte kalın paylaşın, paylaştığımız müzikleri dinleyin umarım beğenirsiniz Kocaeli en iyisidir Kocaeli en iyilere lâyıktır.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑