Röportaj

Biz siyasete değil liderlere oy veririz

Tahliye edilen Eren Erdem 2015 yılında ilimizi ziyaret esnasında Kocaeli Haber Dünyası olarak yaptığımız röportaj

1 Kasım 2019 Saat: 13:42
Biz siyasete değil liderlere oy veririz
Biz siyasete değil liderlere oy veririz

Tahliye edilen Eren Erdem 2015 yılında ilimizi ziyaret esnasında Kocaeli Haber Dünyası olarak yaptığımız röportaj

CHP toplumun değerleriyle barışık olduğunu anlatmalıdır. Bunu anlatmadığı sürece ne iktidar nede iktidar ortağı olabilir.

16 Şubat 2015 Saat: 00:02

 

Kentimize hoşgeldiniz, Eren Erdem kimdir?

Ben uzun yıllardan beri İslam felsefesi üzerine çalışmalar yapan bir yazarım, aynı zamanda gazeteciyim iki ulusal gazetede çalıştım birinde kurucu genel yayın yönetmeni olarak Aydınlık gazetesinde çalıştım. Karşı gazetesini kurdum ulusal gazeteydi ve çok ilgi çekmişti. Türkiye'nin cesur gazetelerinden olmuştu ama yaşayamamıştı. onun dışında 3,5 yıldır televizyonculuk yapıyorum. Profesyonel olarak HALK TV'deyiz. Kitaplarımız var, çeşitli İslami sivil toplum örgütlerinde kurucu başkanlık yaptım.9 kitap yazdım bir tanesi toplatılma davası açılıp toplatıldı. Bugüne kadar yazdığım makalelere toplam 42 dava açıldı. 10 tanesinde hüküm kesildi hiç bir şekilde kişilik haklarına saldırmadığım halde çok davada ismim geçti ve yargılandım, bir çoğundan beraat ettim ve devam eden davalarım var. bir çok kanalda programlara çıkıyorum sağolsun halkımız yazdıklarımıza teveccüh gösteriyorlar. Kitaplarımız Türkiye'de çok satanlar listesine giriyor. Bu şekilde gayret etmeye çalışıyoruz diyerek kendimi tanıtayım.

Türkiye'deki siyasi arenayı nasıl buluyorsunuz?

AK Parti siyaseti olabildigince yıpranmıştır. İktidarların doğasında olan bir şeydir. AK Parti değil de başka bir parti olsaydı muhtemelen yıpranma daha farklı bir boyutta olabilirdi. Rahmetli Bülent Ecevit Kıbrıs Fatihi olarak omuzlarda taşınmıştı, ekonomik krizden sonra küfürlerle iktidardan indirilmişti. Rahmetli Bülent Ecevit terörist başı yakalandığında omuzlarda taşınmıştı, 2001 krizinde küfürlerle iktidardan indirilmişti. Türkiye siyasetinde toplumun davranışını belirleyen şey ekonomidir. Ekonomide AK Parti kısmi başarı sağlamıştır. Dalgalı ekonomiden istikrar ekonomisine geçmiş piyasalarda gözle görülmeyen bir kriz yöneterek krizleri minimize ederek kendi değimiyle istikrarı sağlamış ve muhabbet odağına dönüşmüştür toplumun belli kesimleri tarafından, bu çok doğaldır derin krizden çıkan ülkelerin kısmi istikrar süreçleri bu türden iktidarlar oluşur. Saltanatlaşma evresi ebedi değildir. Türkiye yeni iktidara gebedir.

HDP seçime parti olarak katılacak

Geçtiğimiz hafta Cumhur başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın masasına bir anket gitti. Bu ankette AK Partinin oyu %34 gözüküyordu. Cumhur Erdoğan'ın doğrudan telefon açarak sinirlenerek yanındaki herkese tepki göstererek bağırıp çağırıyor hemen Hakan Fidanı çağrın diyor. Hakan Fidan geliyor hemen imralı'ya gideceksin bu HDP seçime parti olarak katılacak. Talimat veriyor bunun üzerine Hakan Fidan terörist başıyla görüşmelere başlıyor. terörist başıyla Demirtaş yanına gittiği zaman parti olarak katılınması gerektiğini söylüyor. Demirtaş'ta tepki gösteriyor hatta basınada yansıdı Demirtaş imralı'dan kovuldu diye sebebi buydu parti olarak girmemiz baraj dışında kalmamız anlaı taşıyor dedi damirtaş. Çok programlı şekilde hem kürtler arasında hem de iktidar tarafından Demirtaş'ı yıpratma operasyonu başladı. Erdoğan , Davutoğlu tepki gösterdi herkes küfür eder oldu. Demirtaş dayanamadı çözüldü HDP'nin pati olarak girmesini kabul etti. Sebebi şuydu AKP'nin artık tek başına iktidar olma şansının kalmadığı görüldü, bunun çok basit bir sebebi var 17- 25 Aralık yolsuzluk operasyonu ve sonrasında internete düşen birtakım ses kayıtları yerel seçimlerde AKP'de 2 milyon oyun uzaklaşmasını sağlamıştı. Seçime çok az bir zaman kala bu operasyonun yapılmış olması toplum tarafından yolsuzluğun algılanmasını engelledi. Neden Erdoğan bunun dış mihraplar tarafından yapıldığını söylüyordu. Seçimde 2 milyon oy kaybetti AKP seçimden sonra toplum daha az bir gerilimle o süreci okumaya başladı ve toplumda büyük ölçekte kesim yolsuzlukların olduğuna kanaat getirdi. Bir anket vardı yolsuzluk yapıldığına inanıyor musunuz diye Türkiye genelinde %68 çıkmıştı.

Biz siyasete değil liderlere oy veririz

Toplumda bizim geçmişten kalma Osmanlı genlerimizle alakalı toplumun oluşumu ve şekilleniş kültürü ve birazda medeniyet havzasının doğası itibari ile şöyle bir psikolojik bilinç alt yapımız var biz siyasete değil liderlere oy veririz toplum olarak Tayyip Erdoğan lider kültür aslında Cumhurbaşkanı olarak siyasi intiharını gerçekleştirdi ve siyaseten kendisini pasifize etti. Cumhurbaşkanı olması toplumda onu AKP siyasetinden uzaklaştırmış oldu.

AKP 276 vekili toplarsa görevi bırakacağım dedi.

 Cumhurbaşkanı olması siyasetten kopuşuna sebep oldu. Erdoğan'sız AKP'nin alacağı sonuç Erdoğan'lı AKP'nin alacağı sonuçtan düşük olacaktır. Anket şirketinin sahibi AKP 276 vekili toplarsa görevi bırakacağım dedi. Bu kriz çok iyi bilindiği için sarayda müthiş bir kriz ortamı oluşuyor. Hakan Fidan saraya gidip geliyor. AKP kurmaylarıyla bakanlar kuruluyla yapılan görüşmelerle HDP seçime parti olarak girecek bu yapılan müzakerenin olmazsa olamazıdır dedi terörist başına bu gitti bundan bizim menfaatimiz nedir, Hakan Fidan şöyle söyledi serbest kalabilmeniz için Türkiye'deki siyasal sistemin değişmesi lazım başkanlık sistemine geçilmesi lazım, bu sisteme geçildiği taktirde genel af çıkartılacak bu genel aftan öcalan yararlanamıyor. Çünkü 3 defa ağırlaştırılmış müebbet mahkumu.

Erdoğan şuan ki Anayasa mahkemesinden rahatsız.

Özellikle Haşim Kılıç'tan. mevzuatta şöyle bir boşluk var öcalan Anayasa mahkemesine başvursa onu onaylamak zorunda dolayısıyla öcalanı Erdoğan değil Anayasa mahkemesi serbest bırakmış olacak. Genel af çıktığı zaman Haşim Kılıç'ın kadrosunu yıpratmış olacak Anayasa mahkemesi terörist başını serbest bırakan idare olarak kodlanmış olacak bunun üzerine HDP meclise giremeyecek AKP anayasa değiştirme hakkı elde edecek 40 milletvekili fazla alacak, bu süreçte HDP başkanlık sistemi akabinde özerklik gerçekleşmez ise açıkladılar zaten Diyarbakır'da kendi parlamentoların kurarak tam olarak bağımsızlıklarını ilan edecekler. Bunu Emniyetin yürüttüğü KCK operasyonlarında görüyoruz. Öcalan avukatı ile kandile mektup gönderiyor Devlete güvenmeyin müzakere boş iş silah bırakmayın sadece adamları biraz daha geriye çekin örgütlenmeye devam edin.

Türkiye'nin üniter devlet yapısının bölünmesi ve parçalanmasını hiç kimse kabul edemez ve destekleyemez fakat geldiğimiz nokta budur. bunun altını ısrarla çizelim HDP'nin parti olarak girmesi basit bir oyun değildir, bu pazarlığın sonucudur kimse bunu çocukça gerekçelerle bunu anlatmamalı yani biz seçim barajına karşıydık ondan girmedik peki geçen seçimde neredeydiniz derler. Buradaki esas hikaye en temelde pazarlığın sonucunda ortaya çıkmış bir durumdur ,bu paralığın muhatabı da Öcalan ve MİT'tir Hakan Fidan'dır.

Ulusal medyada günlerdir Başkanlık sistemi konuşuluyor.

 Erdoğan'ın anlattığı başkanlık sistemi ortaçağdaki kraliyet sisteminin seçim sistemiyle birleştirilmesidir. Aslında toplum başkan seçmiyecek kralı seçecek. AKP'nin başkanlık modelinde Yasama,Yürütme,Yargı başkanın kontrolü altındadır. Amerika'daki başkanlık sisteminde başkanın hiç bir yetkisi yoktur tüm yetki senatodadır. Amerika'daki başkanlık sistemine göre yargıç ve hakimleri senato belirler. AKP'nin başkanlık modeline göre Erdoğan belirler. Bunun adı monarşidir. Tabiri caizse kralın halk oyu ile seçilmesi anlamına gelir. 

Yönetim biçimi açısından bunun padişahlıktan yada kraliyetten farklı olacağını söylemek mümkün değildir. En temelde bakanlık demokratik bir sistemdir. Dünyada iki tür demokrasi uygulaması var birisi parlamenter sistem, ikincisi başkanlık sistemi . Her ikisi de en temelde demokratiktir.

Yasama,Yürütme,Yargı birbirinden bağımsızdır

 Türkiye'de uygulanmak istenen sistem bu değildir. Başkanlık sistemi diye anlattıkları sistem içerisinde tüm bunlar aslında Erdoğan'ın tayin ettiği kişilerin başına oturduğu birer dereye dönüşecek, çeşme başına dönüşecek. Böyle olmaması gerekiyor. Bu sistemi kuracaklarsa bile demokratik zeminde gerçek bir başkanlık sistemini de tartışabiliriz bu olabilir yani, hukuk içerisinde her şey tartışılabilir. Tek bir şekilde başkanlık sistemi kurulabilir. Türkiye'nin abartmadan söylüyorum eğer Suriye, Irak, İran, Azerbaycan, Lübnan gibi bölge ülkeleriyle birleşirse bu yapı başkanlık sistemi ile yönetilebilir. Başkanlık sistemi geniş havzalarda farklı kültürleri bir arada tutmak için daha konfederatif daha federasyonel bir rejimin esasıdır. Fakat bizim gibi mikro bir devlet ulusal sınırları belli olan bir devletin bu sistemle yönetilmesi demek bölünmesi demektir.

 Çünkü siz Türkiye'den bir federasyon çıkartamazsınız.

Örneğin Sovyetler Birliği, Sosyalizmi kurduklarında birçok devleti bir araya getirdiler, ve buna konfederasyon dediler. Siz Suriye, Irak, İran, Azerbaycan, Lübnan ile birleşiyorsanız buna konfederasyon diyebilirsiniz. Türkiye'de iki ayrı bir devlet yok ki tek bir devlet var. Farklı kültürler bir arada yaşayabilir ama devletin adı belli, kimliği belli, bayrağı belli, buradan konfederasyon aklı çıkmaz bunun adı fiili bir bölünmedir en temelde. Şunu söyleyebiliriz bizim orta doğuya yönelik planımız var sınırlarımızı genişleteceğiz, farklı ülkelerle müttefik bir ilişki kuracağız. Avrupa Birliğine benzer bir birlik oluşturacağız bunu da başkanlık sistemi altında şekillendireceğiz derlerse tartışmak lazım.

Başkanlık sisteminin de kuralları var. Başkan atama yapmaz, başkan atanacak kişileri tavsiye eder senato atama yapar. Amerika'da böyle yapılıyor, Erdoğan diyor ki ben atayama yaparım senato etkisizdir, senato en fazla tavsiye verebilir. bunun adı başkanlık değildir. Bu tabiri caizse geçmişteki frank krallarının halk tarafından sandıkla tahta oturması anlamına geliyor farkı yok. AKP'li arkadaşlarımız başkanlık sistemini gerçekten demokratik buluyorlarsa, ben buna şahsen karşı değilim en azından demokratik başkanlık sisteminin ne olduğunu tartışalım istiyorum. Hep beraber demokratik bir sistem kuralım, kurulacak olan sistemin demokrasinin temel kurallarıyla çelişiyor olmasından rahatsızız. Bizim sıkıntımız budur, bu millet yıllarca padişahlar tarafından yönetilmiştir, geleneğinde vardır. Bugün için bunu yapamazsınız bugün dünya değişmiştir ekonomik ilişkiler değişmiştir. Artık dünyanın farklı alışkanlıkları vardır örneğin ipek yolunu kullanmıyorsunuz, Çin'e kervan göndermiyorsunuz. Petrol boru hatlarının kullanıyoruz dolayısıyla bu alışkanlıklar içerisinden böyle başkanlık sistemi tartışmasını doğru bulmuyorum.

Burhan Kuzu bir programda başkanlık sistemine diktatörlük getirenleri gırtlaklamak istiyorum dedi Tam olarak bizim söylemek istediğimiz şey bu insanları gırtlaklayarak, sindirerek, konuşmasını engelleyerek demokrasi inşa edilemez.

Demokrasi demek farklı kültürlerin birbirine tahammül etmesi demektir.

 Demokrasinin gereği zaten sana diktatör denmesi lazım, diktatörde denilecek öbürüde alkışlayacak. Demokrasinin gereği budur. Sana diktatör diyenleri gırtlaklamak istiyorsan demokrasiyi benimseyemediğin anlamına gelir bu iradeden çıkacak başkanlık çok tehlikeli yerlere gider.

 

Hazirandaki seçimlerinde nasıl tabloyla karşılaşabiliriz. AK Parti 276 Milletvekili çıkarabilecek mi  ?

Kesin ifadeler kullanmak doğru değil. Bizim toplumumuz son dakika sürprizleriyle bilinen bir toplumdur. Anketlere bakarsak AK Parti 276'nın altında gözüküyor. İktidarın anayasa değiştirecek çoğunluğa sahip olamayacağını düşünüyorum. 276 alsa bile 330 milletvekilini toplanamayacağı kanaatindeyim.

Şöyle bir tablo ile karşılaşırsam şaşırmam. Anketlerde Milliyetçi Hareket Partisinin büyük bir yükseliş içerisinde olduğunu görüyoruz. Sağ blok ilişkisi var Büyük Birlik Partisi Mustafa Destici'nin aday olacağı Milliyetçi Hareket Partisi için sağ blok tartışmaları derinleşirse çok faydalı olacaktır. Büyük Birlik Partisi, Demokrat Parti, Saadet Partisi gibi partilerle ilişkilerini güçlendirerek öyle seçime girmeleri lazım.

Cumhuriyet Halk Partisinin de çeşitli sol çevrelerle ittifaklar yapacağını görüyoruz.

Böyle ittifaklar hareketinin koalisyon oluşturma ihtimali yüksektir. Bu ülkede Demokratik Sol Hareket ile Milliyetçi Hareket daha önce iktidar ortağı oldular. Olası CHP-MHP iktidarının mümkün olduğu kanaatindeyim. Bunun olabileceğini düşünüyorum  çünkü bir tarafta %28-%30 yakın bir oy bandı çıkıyor CHP'de. Diğer tarafta MHP'ye %18-%20 oy bandı çıkıyor. İkisi toplamda AKP'den daha ciddi bir oy olduğunu görüyoruz hükümet kurma adına. Eğer AKP 276 toplayamazsa koalisyon başlamıştır. Buda CHP-MHP koalisyonu olacaktır. Türkiye'nin normalleşmesi adına çok yararlı bir koalisyon olacaktır. Şu anki kutuplaşmanın tarafları kimler bir tarafta Sol bir tarafta Sağ bu iki kutup birlikte hareket etmeliler ki kutuplaşma çözülsün toplumsal barış sağlansın CHP-MHP ortaklığı bu anlamda yararlı olabilir. Toplumsal kutuplaşmalara son verecektir bir tarafta Milliyetçi Mukaddesatçı MHP, diğer tarafta Sosyal Demokrat CHP. AKP döneminde ortaya çıkmış tüm çatışmaların üstesinden geleceklerdir yani toplumsal barış tekrardan sağlanacaktır. Burada benim tek kritik tehlikeli olarak gördüğüm şey, CHP'deki zıtlaşmalar. İnsanlar güvence istiyorlar. Başörtülü vatandaşlarımız bizler üniversiteye girişte sıkıntı yaşanır mı diyorlar. Bu sorulara cevap vermek için sağ cepheden adam almak yanlıştır. CHP toplumun değerleriyle barışık olduğunu anlatmalıdır. Bunu anlatmadığı sürece ne iktidar nede iktidar ortağı olabilir. Önümüzdeki 5 ayda CHP'nin kaderi bu noktada söylediği sözlerle belirlenecektir. Buna çok hassasiyet ile yaklaşmaları gerekiyor aksi taktirde çok tehlikeli noktaya sebep olur.

 

 

 

Etiketler: Eren Erdem,

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑