160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) SAFİR
SAĞ KENAR - robot
sağ- fotomakineleri
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media

Güncel

ÇUHA FABRİKASI RESTORASYON ÇALIŞMALARI

Kartepe Belediyesi’nin turizm alanında vizyon projeleri arasında yer alan Çuha Fabrikası’nda hazırlanan Rölöve Restitüsyon ve Restorasyon çalışmaları devam ediyor.

4 Temmuz 2019 Saat: 13:23
ÇUHA FABRİKASI RESTORASYON ÇALIŞMALARI
ÇUHA FABRİKASI RESTORASYON ÇALIŞMALARI

Osmanlı döneminin önemli dokuma fabrikalarından biri olan Kartepe Çuha Fabrikası Tanzimat döneminde girişilen sanayileşme programı çerçevesinde ilk kurulan fabrikalar arasında yer alıyor. Sultan Abdülmecid Tanzimat fermanının hemen ardından 1839'da yayınladığı bir Hatt-ı Hümayûn ile gerek askeriye için gerekli olan ve gerekse halkın kullandığı çuhanın karşılanması amacıyla 1844 yılında hizmet vermeye başladı.

 

KARTEPE’NİN TARİH MİRASI

Kartepe Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar ile ilçenin en önemli tarihi miraslarından olan Çuha Fabrikası’nın yeniden canlanması için çalışmalarını hızlandıran Kartepe Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü de yürütülen çalışmalarla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada; “İstanbul II Numaralı KVTVKK’nun 25.06.1998 tarih ve 4861 sayılı kararı ile “Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil ve ilan edilen taşınmazların; rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri, Belediyemizce hazırlatılmaktadır.

 

1.Etap olarak Tescilli yapılar içerisinden Atölye(Bacalı Ambar),  Ahır Yapısı (Av Köşkü), Hidroelektrik Santrali, Su Deposu yapıları için Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri hazırlatılması ihalesi yapılmış olup Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından proje çalışmaları yürütülmektedir.

Yürütülen proje çalışmaları kapsamında 1.Etap olarak belirlenen Atölye (Bacalı Ambar), Ahır Yapısı(Av Köşkü),Hidroelektrik Santrali, Su Deposu yapılarının Rölöve Projeleri ve eklerinin Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Tarafından onaylanmasının ardından  2. Aşama olan Restitüsyon Projeleri hazırlanarak 25.06.2019 tarihinde Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından  onaylanmıştır. Restorasyon Projelerinin Hazırlanması sürecine geçilmiştir.” denildi.

RÖLÖVE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Kartepe Belediyesi tarafından Çuha Fabrikası’nda devam eden projeler kapsamında 1.Etap olarak belirlenen Atölye (Bacalı Ambar), Ahır Yapısı (Av Köşkü), Hidroelektrik Santrali, Su Deposu yapılarının çalışmaları yasal ve bürokratik seyrinde devam ediyor.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑