160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sol Reklam 3 ) SALGAM et tavuk
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) ZAFER Emlak
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media

Güncel

ERCAN YAMEN ÜNİVERSİTELİLERLE BULUŞTU

İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Ercan Yamen, Arslanbey Meslek Yüksek Okulu’nda üniversite öğrencileriyle buluşarak, tarihi ve turizm hakkında söyleyişi gerçekleştirdi.

14 Mart 2019 Saat: 14:28
ERCAN YAMEN ÜNİVERSİTELİLERLE BULUŞTU
ERCAN YAMEN ÜNİVERSİTELİLERLE BULUŞTU

ERCAN YAMEN ÜNİVERSİTELİLERLE BULUŞTU

 

İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Ercan Yamen, Arslanbey Meslek Yüksek Okulu’nda üniversite öğrencileriyle buluşarak, tarihi ve turizm hakkında söyleyişi gerçekleştirdi.

 

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Ercan Yamen, Kocaeli ÜniversitesiAslanbey Meslek Yüksek Okulu’nda öğrencilerlebuluştu. Okul tarafından davet edilen programda, Ercan Yamen Kocaeli’nin tarihi ve turizmi hakkında üniversitelilere bilgiler aktardı. Samimi ortamda gerçekleşen büyük ilgi gören buluşmaya farklı bölümlerden yaklaşık 200 öğrenci katıldı.Yamenkonuşmasında; Kocaeli’nin ilk çağlarda, Bithynia adı verilen bölgede kurulan ver sırasıyla, Olbia, Astakos, Nicomedia, İznikmid, İzmid ve Kocaeli adlarını aldığını belirtti.

KOCAELİ’NİN TARİHTEKİ ADI

Yamen konuşmasının devamında, bugünkü Kocaeli adıyla ilgili olarak şu bilgileri aktardı: “Osmanlı Devleti İzmit ve civarını Orhan Gazi zamanında 1337 yılında fethetmişti. Bölgeyi fetheden Türk ordusunun komutanı Akça Koca idi. Bu komutana duyulan sevgi ve hürmetin bir ifadesi olarak ‘Koca İli’ deniyordu. Daha sonralarda bu isim dilden dile ‘Kocaeli’ olarak değişkenlik göstererek bugünkü Kocaeli adını aldı”

HÜNKÂR ÇAYIRI’NIN ÖNEMİ

Yamen, Fatih Sultan Mehmet ölümüyle ilgili tarihte hala tartışılan konuya da ışık tutarak şu ifadelere yer verdi: “ Fatih Sultan Mehmet’in hedefinde Roma’yı almak vardı. Sefer öncesi Gebze’dekiHünkar Çayına büyük bir otağ kurdu. Her şey hazırlanmış, savaş gemileri ve askerler sabahın olmasını bekliyordu. Sefer öncesi dualar edildi, namazlar kılındı. Fakat Sultan Mehmet o gece otağında henüz 59 yaşındayken yaşamını yitirdi. Tarihte hala Fatih Sultan Mehmet için, gut hastalığından öldüğü sanılmakla birlikte, zehirlendiği de rivayeti de öne sürülmektedir.”

KARTEPE GEZİSİ YAPILACAK

Öte yandan sohbette öğretim görevlileri ile öğrenciler kentin tarihi dokusu, turizme olan ilgi, tarihi eserlerin ortaya çıkarılması, korunması, teşhisi özellikle Çukurbağ kazı alanında yapılan arkeolojik çalışmalar hakkında da merak ettiklerini sordu. Bunlara yanıt veren Yamen,  özellikle turizm noktasında öğrencilere, “Kartepe’yi kimler gördü” sorusunu yöneltti. Oldukça az sayıda öğrencinin gezdiğini görmesi üzerine okul yönetimiyle birlikte bir Kartepe turu yapılması kararına varıldı. Programın sonunda öğretim görevlisi Ertan Karaçay tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑