Seyyar Köfteci yeni
AVB OFİS
MON MEDYA 300 X 160
Körfez Dalgıç
ŞALGAM ET TAVUKÇULUK 300 X 160
ÇELEBİ BİLİŞİM 300 X 160
Zafer Emlak Yeni
FOTOĞRAFMAKİNALARI 300 X 160
KAZIM KOCAMAN
Ertan İzgiç
Ertan İzgiç

Haftalık Yazılarımla Birlikte Olacağız

Sevgili okurlarımızla Kocaeli Haber Dünyası gazetesinin bu köşesinde düşüncelerimi sizinle paylaşmak beni çok mutlu ediyor.

4 Aralık 2017 Saat: 15:52

Sevgili okurlarımızla  Kocaeli Haber Dünyası  gazetesinin  bu  köşesinde düşüncelerimi  sizinle  paylaşmak beni  çok  mutlu ediyor. Meslekte  geçirdiğim  25 yıldan sonra bana  bu  köşede  yazı yazma  imkanı sağlayan sevgili  dostum   usta gazeteci  Selçuk Çelebi  abime  müteşekkirim .

Bu  günkü konumuzda  aktüel bir konu  olan  infertilite , yani kısırlık  durumu için  güncel  tedavilerden  biraz bahsetmek  istiyorum .Bilindiği  gibi  neslin  devamı  hayatın anlamı   ve  insanın  yaradılış  içgüdülerinden  birisi  ve  belkide  en  önemlisidir. Evli  çiftler  çocuk sahibi  olmak  için geçirdikleri  ilk  yılın sonunda hala amaçlarına  ulaşamadılar ise  bu durum  tıbben  İnfertilite  durumu  olarak  kabul edilir. 

                Bu durumda  doktora  başvuran  çifti  bir  seri  sıkıcı araştırmalar  beklemektedir . Bu araştırmalar sadece  kan tetkikleri  ile  kalkmayıp , çoğu zaman  ileri  sperm sayımı ve  tüplerin  açıklığının çeşitli  yollarla  değerlendirilmesine  kadar  gider.HSG yani histerosalpingo grafi   bir  radyoopak ilaç   kullanılarak  röntgen  çekimi  ile  rahim içi  ve  tüplerin  görüntülenmesidir . Bu işlemde hasta az miktarda  radyosyon alır   ve  doktor tüpler  kapalı  ise  herhangibir  müdehalede  bulunamaz  .Diger işlem  ise  tanısal laparoskopidir ki  bu   günübirlik bir  operasyondur .

                Erkekte normal sperm sayısı  ve kadında da  açık  tüpler  doğrlandıktan sonra   çocuk tedavisi  için  belirlenen  ilaç protokolleri  ile  tedaviye  başlanır . Her  tedavi bir  ay sürer,  tedavi sonucunda  gebelik  gelişir veya  başarısızlık durumunda  hasta adet  görür. Eger  belirlenen

 Yardımla üreme teknikleri, geleneksel tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu, tüpleri hasarlı veya ileri derecede sperm problemi olan çiftlerde gebelik elde edebilmek için uygulanan tedavi yöntemlerinin tümünü kapsamaktadır. Bu yöntemlerin en basiti “aşılama” olarak da bilinen intrauterin inseminasyon, en karmaşığı ise mikroinjeksiyon yöntemidir. Aslında klasik tüp bebek ile mikroinjeksiyon arasında hastaya uygulanan tedaviler açısından bir fark yoktur. Fark sperm ile yumurta hücresine uygulanan laboratuar işlemlerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. 

 

AŞILAMA ( İNTRAUTERİN İNSEMİNASYON )   Aşılama ya da intrauterin inseminasyon, yumurtlama döneminde erkeğin spermlerinin canlı ve hareketli olanlarının seçilerek, ince bir tüp yardımı ile doğrudan rahim içine verilmesidir.   Aşılama nedenleri: 1.Sperm sayı ve hareket oranında hafif bozukluklar  2.Açıklanamayan kısırlık  3.Rahim ağzı ile ilgili problemler  4.Antisperm antikor pozitifliği  5.Diğer nedenler   Aşılama yapılabilmesi için kadının tüplerinin açık olması gerekir. Bu nedenle bu yöntemin uygulanacağı kadınlarda rah im filmi görülmelidir. Bu yöntemde zamanlamayı ayarlamak ve yumurta kalitesini arttırmak için genellikle yumurtlamayı uyarıcı ilaç kullanılır. Yumurta belirli büyüklüğe ulaşınca, yumurtayı çatlatmak için iğne yapılır ve bundan 24-36 saat sonra işlem gerçekleştirilir.  Erkeğin spermleri alınarak belirli işlemlerden sonra canlı ve hareketli olanlar ayrılır. Daha sonra bu spermler ince bir tüp yardımı ile rahim içerisine verilir. Bu yolla yumurtaya ulaşma şansı bulan sperm sayısı arttırılmış olur. Bu yöntemin aylık başarı şansı yapılma nedeni ve sperm sonuçlarına bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak %15 civarındadır. Hazırlık sonrası sperm sayısının 10 milyonun üzerinde olduğu vakalarda gebelik şansı daha iyidir. Sperm sayısının 5 milyonun altında olduğu vakalarda gebelik şansı düşüktür.

                 Bir  sonraki  yazımızda  bu  konunun devamı  olan  diğer yardımcı  üreme  yöntemlerine  değineceğim .

Ertan İzgiç

Jinekolog Operatör

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

eizgic@gmail.com

0262 3330026

Kadın Doğum Çocuk SağlığıTıp Merkezi

 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Tüp bebek Nedir,Nasıl Uygulanır ?17 Aralık 2017 Saat: 16:12
Tüpbebek, önceleri enfeksiyon veya cerrahi işlem sonucunda tüplerinde kalıcı hasar oluşan kadınlarda uygulanmaya başlanmış, kısa bir süre sonra ise, kısırlığa yol açan diğer nedenlerin tedavisinde de kullanılır olmuştur.
Tüm Yazıları