Seyyar Köfteci yeni
ŞALGAM ET TAVUKÇULUK 300 X 160
AVB OFİS
MON MEDYA 300 X 160
Pekin Emlak
Zafer Emlak Yeni
FOTOĞRAFMAKİNALARI 300 X 160
ÇELEBİ BİLİŞİM 300 X 160
Ertan İzgiç
Ertan İzgiç

Tüp bebek Nedir,Nasıl Uygulanır ?

Tüpbebek, önceleri enfeksiyon veya cerrahi işlem sonucunda tüplerinde kalıcı hasar oluşan kadınlarda uygulanmaya başlanmış, kısa bir süre sonra ise, kısırlığa yol açan diğer nedenlerin tedavisinde de kullanılır olmuştur.

17 Aralık 2017 Saat: 16:12

Tüp bebek, klasik yöntemler (önceki konuda bahsedilen yumurta takibi ve IUI yani aşılama )ile gebe kalamayan kadınlarda uygulanan bir tedavi şekli olup, erkek (sperm) ve dişi (yumurta) hücrelerinin laboratuvar koşullarında birleştirilmesi sonucunda oluşan embryoların, rahime transferi ilkesine dayanır. Laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen döllenme, kendiliğinden (in vitrofertilizasyon) ya da insan eliyle tek yumurta içine tek sperm verilmesi ile (mikroenjeksiyon) sağlanır.

Sperm sayısı az olan ya da hiç olmayan erkeklerde testislerden parça alınarak içinde sperm aranır. Sperm bulunursa bu sperm kadından alınan yumurtayı döllemek için kullanılır.Çiftin her ikisine ait üreme hücreleri elde edildiğinde laboratuvar ekibi in-vitro yani vücut dışı koşullarda döllenme işlemini gerçekleştirir.Bu yöntemde erkek ve kadın üreme hücreleri vücut sıcaklığındaki uygun bir ortamda 48 saat bekletilmektedir. Bu sürede elde edilen yumurtaların yaklaşık yarısında döllenme oluşmaktadır. O zaman bu döllenmiş yumurtalar embryo (cenin) olarak adlandırılmakta ve son hedef olan kadın rahmine yerleştirilmektedir.

            Tüp bebek, önceleri enfeksiyon veya cerrahi işlem sonucunda tüplerinde kalıcı hasar oluşan kadınlarda uygulanmaya başlanmış, kısa bir süre sonra ise, kısırlığa yol açan diğer nedenlerin tedavisinde de kullanılır olmuştur. Bugün, endometriosis, nedeni açıklanamayan kısırlık olguları ve erkeğe bağlı kısırlıkta tüpbebek yöntemleri ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon, sperm sayısının çok düşük olması ve hatta menisinde hiç sperm olmamasına karşın, testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde bir devrim olarak nitelendirilmektedir.

EMBRYO DONDURMA

            Embriyoların dondurulması tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlere birçok kolaylık sağlamaktadır. Embriyo transferi yapıldıktan sonra kalan embriyolar, embriyologlar tarafından takip edilir ve dondurulmaya uygun ise çiftin yazılı onayı alınarak dondurup, sıvı azot içinde ve -196°C saklanır. Gerek görülür veya işlem başarısız olursa bir sonraki sefere kullanılabilir.

BLASTOKİST TRANSFERİ

            embriyolar 6.güne kadar dış ortamda büyütülebilmektedir.Bu işlemin avantajları

- Daha yüksek gebelik oranının olması

- Bir ya da iki tane transfer edildiği için çoğul gebelik riskinin azalması - Büyüme potansiyeli olan embriyoların daha rahat seçilebilmesi - Başarısız denemesi olan hastalarda alternatif tedavi yöntemi olmasıdır.

ZAR İNCELTME –assistehatching

            Yumurta oluşumundan başlayarak döllenme ve embriyo gelişimi sürecinde de var olan ve rahim duvarına tutunduğu ana kadar embriyoyu koruyan zar (zona pellusida) bu zarın inceltilmesi veya açılmasıyla embriyonun zarı daha kolay terk ettiği ve rahim duvarına tutunduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

            AĞIR ERKEK FAKTÖRÜ-meni de hiç sperm bulunamaması durumu

            - Obsrtuktifazoospermi denilen testislerde sperm üretiminin olduğu fakat kanallardaki tıkanıklık nedeniyle spermin meniye geçmediği durumlardaPESA (epididimden iğne ile sperm elde edilmesi) ya da TESA (testislerden iğne ile sperm eldesi) yapılmaktadır. - Nonobstruktifazoospermi denilen testislerde sperm üretim problemine bağlı olarak menide sperm görülemeyen durumlarda TESE (testisten biyopsiler alarak sperm aranması) ya da micro TESE (mikroskop eişliğinde testislerde sperm üretimi olabilecek alanların taranması ile sperm elde edilebilmektedir. Bu işlemlerle sperm bulunması ihtimali %50′dir.

INVİTRO MATURASYON

          Bazı özel durumlarda kanserli olgularda tedavi amaçlı yapılan radyoterapi, kemoterapi uygulamaları nedeniyle kişinin over-yumurtalık dokusu hasar görebileceğinden, bu tedaviler öncesi yumurtalık dokusundan alınacak primordialfollikül dediğimiz erken dönem yumurta hücrelerinin dondurularak saklanmasına yönelik  IVM yöntemi kullanılabilmektedir. Alınan doku örnekleri dondurularak saklanmakta ve hastaya gerekli tedavilerin uygulanması sonrası, dondurulmuş materyal çözülerek IVM işlemi ile olgunlaştırıldıktan sonra döllenebilmektedir. 

           Görüldüğü üzere yardımcı üreme yöntemlerindeki gelişmeler başdöndürücü bir hızla ilerlemekte olup, geçmişte  çaresiz gibi görünen durumlara bile çözüm bulunabilmektedir.

 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Haftalık Yazılarımla Birlikte Olacağız4 Aralık 2017 Saat: 15:52
Sevgili okurlarımızla Kocaeli Haber Dünyası gazetesinin bu köşesinde düşüncelerimi sizinle paylaşmak beni çok mutlu ediyor.
Tüm Yazıları