Kültür

Gümüşhaneliler Büyük Festivale Hazırlanıyor!

Kocaeli Gümüşhane Dernekler Federasyonu Darıca Sahilindeki Dudayev parkında beş gün sürecek kültürel festivalde Gümüşhane’ye özgü kent konaklarının da tanıtımı ve özellikleri çalıştayla anlatılacak.

26 Ağustos 2019 Saat: 08:59
Gümüşhaneliler Büyük Festivale Hazırlanıyor!
Gümüşhaneliler Büyük Festivale Hazırlanıyor!

 

Gümüşhaneliler Büyük Festivale Hazırlanıyor!

 

Kısa adı Kocaeli GÜDEF olan Kocaeli Gümüşhane Dernekler Federasyonu Darıca Sahilindeki  Dudayev parkında beş gün sürecek kültürel festivalde   Gümüşhane’ye özgü kent konaklarının da tanıtımı ve özellikleri  çalıştayla anlatılacak.  

Kocaeli Gümüşhane Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Olgun ve yönetim kurulu üyeleri ile dernek başkanları hafta sonu kahvaltımı bir toplantı yaparak 28 Ağustos Çarşamba günü başlayacak ve beş gün sürecek festivalin kusursuz olması için tüm detaylar yeniden ele alınarak değerlendirildi.

Kocaeli Gümüşhane Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Olgun yaptığı açıklamada bu festivalin sadece eğlenceye dönük olmadığını yörenin kültürel değerleriyle birlikte Gümüşhane ile özdeş olan konak kültürüyle yapay mimarinin önemine dikkat çekeceklerini anlattı.

Etkinliklerimiz İçişleri Bakanlığınca Destekleniyor

Federasyon Başkanı Süleyman Olgun şöyle devam etti “Gümüşhane Simgesi konakların kent kültürüne aktarımı ve kültür turizmin desteklenmesi yönündeki projemiz İçişleri Bakanlığınca desteklenmektedir. Proje ortaklarımız Kocaeli Büyükşehir belediyesi, Gebze belediyesi, Darıca Belediyesi,  Gümüşhane Belediyesi ve Gümüşhane İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğüdür.12  aylık olan projemiz adım adım ilerleyerek. 11. ayın sonunda sona edecektir.

Tanıtım Festivali Yapacağız

Proje kapsamında 28 Ağustos’ta başlayıp 1 Eylül’de bitecek beş gün Gümüşhane tanıtım festival ve fuar günleri yapacağız.

Festival kapsamında yöresel ürünlerimizi stantlarda sergileyerek halkımızla buluşturacağız.

Fuar kapsamında Gümüşhane’mizin özelliği olan yemeklerimizi hanım hemşerileriz tarafından sergilenecek. Yöremize ait olan bir çok zenginliği etkinliklerle birlikte kültürümüzü de  Darıca Sahile taşıyacağız. Ayrıca fuar kapsamında konaklar ve yaşam kültürü üzerine çalıştay yapacağız. Çalıştayı deneyimli gazeteci ve araştırmacı yazar İsmail kahraman moderatör olacak.

Katılımcılarımız ise Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Gümüşhane Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, Prof. Dr. Alparslan Demir, Tarihçi Yazar Volkan Şenel, Tarihçi Yazar Serhat Doğan katılacaklar.

Ayrıca Darıca sahilde festival boyunca birbirinden güzel sanatçılarla her akşam konserler verilecektir.

Bu projedeki hedefimiz ise Konak kültürünün  neslimize aktarmak.Gençlerimizin vizyonunu açarak yatay yapılaşmaya dikkat çekmek, zengin yöre kültürümüzün bölgede yaşayan hemşehrilerimiz ile tüm vatandaşlarımıza aktarmak olacaktır” dedi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑