çelebi_blş
KOFTECI-Dikey
SALGAMettavuk
RENO
iSCAN_REKLAM
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak

Kültür

ARTVİNLİ OLMAK

Hiç unutmuyorum, ilk kez 2005 yılı Eylül ayında Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesine kayıt için Artvin’den Hereke Kampüsüne gelmişimi… Yeni bir maceraya başlamıştım. Kocaeli benim için bilinçli bir tercihti.

12 Ekim 2017 Saat: 22:14
ARTVİNLİ OLMAK
ARTVİNLİ OLMAK

                                                                                                                                     12.10.2017

            ARTVİNLİ OLMAK

  Şöyle bir düşündüm ki; on iki seneyi aşkındır, Kocaeli’ndeymişim! Hiç unutmuyorum, ilk kez 2005 yılı Eylül ayında Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesine kayıt için Artvin’den Hereke Kampüsüne gelmişimi… Yeni bir maceraya başlamıştım. Kocaeli benim için bilinçli bir tercihti.

  Çünkü biliyordum ki, memleketimden buralara zamanında göç etmiş binlerce hemşerimizin yaşadığı bir kent…Artvinli olma gururu ile yaşadığım bu kozmopolit şehirde gerçekten yalnız olmadığı çoğu kez görmüşümdür. Memleketimin insanının sıcaklığı ve yakınlığı bana her zaman güç vermiştir. Bu inanç ve kanaatle hareket ederek; ‘’Neden memleketimizin güzel insanlarını bir araya getiremeyelim ki?’’ diye hep düşünmüşümdür.

  Sonra bu hayallerimizi; üniversite dönemimde 2009 yılı Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Bahar Şenliği Programlarına; ‘’Artvin ve yöresinin kültür ve sanat tanıtımını’’ da ekleyerek gerçekleştirdik. Ve sonrasında ne mi oldu? İnançlarımızın boşa çıkmadığını gördük ve yaşadık. Kocaeli Üniversitesi’nin ana sahnesi karşına açtığımız standımızdaki canlı tulum, akordiyon ve kemençe ezgilerini duyan gençlik, koşa koşa gelip horona durmuştu. Bu muazzam enerji ve çoşku dalga dalga büyümüş ve ana sahnedeki etkinliği gölgede bırakmıştı. 

  İşte güzel Artvin’imizin herkesi kucaklayabilen kültürü, sanatı… Yöremizin yemeklerini, tarihini, yaşantısını, sanatını her yönüyle tanıttığımız başarılı bir girişime imza atmıştık.

  Tecrübe ettiğimiz olaylardan hareketle Artvinlilerin heyecanının her zaman var olduğu düşüncesi ile şimdilerde de; Kocaeli’nde bulunan saygın ve tanınmış Artvinli büyüklerimizle beraber bir davet çağrısında bulunduk. Çağrı heyetinde olan değerli Artvinli büyüklerimiz; İmad ERDOĞAN, Muhammet SARAÇ, Şenol ERGÜNEY, Orhan BAYRAMİN, Atilla ÖZTÜRK, Hamdi KAPTANOĞLU ve daha niceleri… 

  Kocaeli’ndeki Artvinli tüm kardeş derneklere, vakıflara, sivil toplum önderlerine, bürokratlara, sanayicilere, memurlara, işçilere, çiftçilere ve tüm hemşerilerimize; ‘’Gelin! Hep beraber Kocaeli Artvinliler Birliği’ni oluşturalım! 7 Mart 2018 Artvin’in düşman işgalinin kurtuluşu yıl dönümünde Artvin-Batum Tanıtım Günleri etkinliklerini en güzel şekilde organize edelim’’ dedik. 

  Artvin’in yöremizin de Osmanlı döneminde bir dönem Batum Sancağına bağlı olması dolayısıyla ve de 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında bir diğer adıyla 93 Harbinde yöremizdeki birçok insanımızın da göç etmek zorunda kalarak Kocaeli ve çevre illerimizi yurt edinip asırlardan beri yaşamasından ötürü Batum Tanıtımı da yapmak istediğimizi bildirdik. Birliğimizin tamamen gönül bağı ile oluşmuş, hiyerarşisi olmayan, sivil yapıda dinamik bir oluşum olduğunu söyledik.

  Ve sonrasında gene ne mi oldu? Bir kez daha inançlarımızın boşa çıkmadığını gördük ve davetimize her kesimden hemşerimizin katıldığını gördük. Bu tablo bizleri daha da cesaretlendirdi. Şimdiden 7 Mart organizasyonunda tüm hemşerilerimizle çok güzel işler çıkaracağımız heyecanına kapıldım.Bu inanç ve kararlılıkla her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşacağız ve Artvin’imizi en güzel şekilde hep beraber tanıtacağız.

   Çünkü Tek Sevdamız Artvin…

                                                                                                                       Kadir KÜÇÜKAY

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑