çelebi_blş
MONmedia
KOFTECI-Dikey
SALGAMettavuk
RENO
Altinoluk
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak

Röportaj

“Baskın seçim ihtimali var”

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Serdar Kaman, ülke genelinde teşkilat çalışmalarını, baskın seçim ihtimali üzerine hızlandırdıklarını söyledi

16 Aralık 2017 Saat: 15:58
“Baskın seçim ihtimali var”
“Baskın seçim ihtimali var”

“Baskın seçim ihtimali var”

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Serdar Kaman, ülke genelinde teşkilat çalışmalarını, baskın seçim ihtimali üzerine hızlandırdıklarını söyledi

Kocaeli Haber Dünyası olarak İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Op. Dr. Serdar Kaman ile röportaj gerçekleştirdik. Kaman sorularımızı içtenlikle cevapladı.

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanlığı sürecini anlatır mısınız?

Bana daha önceden, Haluk Ulusoy’dan önce teklif geldi. Ben Sinan Oğan’ın yanında olduğum için bunu gerekçe göstererek kabul etmemiştim. Haluk beyin istifasından sonra ikinci bir teklif geldi. Bunun üzerine kabul ettim. Sinan beyle de bu konuyu konuştuk. Toplumsal mutabakat söz konusu. Bizim buraya destek vermemiz gerektiğini söyledim ve destek vermek üzere İyi Parti il başkanlığını kabul ettim. Amacım en kısa sürede teşkilatları kurmak, alternatifin topluma bir umut ışığı bir umut kaynağı olduğunu göstermek. Her partinin kuruluşunda olduğu gibi sancıları yaşıyoruz. Medyaya farklı şekilde yansıyabilir ama bunların gelip geçici olduğunu düşünüyorum. İnşallah güzel bir ekip kuracağız. İlçe başkanlarımız toplum tarafında benimsenen, tanınmış arkadaşlar. Bu olumlu bir hava estirdi. Haluk beyin istifasıyla oluşan karamsarlık havası da yavaş yavaş kaybolmaya başladı.

İYİ Parti Kocaeli ve ilçe teşkilatları ne aşamada?

Şu an 12 ilçeden 10 tanesinde teşkilatlarımızı kurduk. Kuruluş aşamasında olan iki ilçeden biri Dilovası diğeri Derince. Dilovası’nın etnik yapısı Türkiye’nin etnik yapısından farklı. 2 ayrı etnik yapının bir arada ortak karar vermesini bekliyoruz. Onlar bir isim konusunda anlaşıp bize bildirecek. Etnik yapıya uygun, herkesin kabul edebileceği bir arkadaşı ilçe başkanı yapacağız. Derince’de diğer ilçelerden farklı bir durum yok. Orada da önümüzdeki günlerde bir arkadaşı seçeceğiz.

Başkanım teşkilat çalışmalarını hızlandırdınız. Erken seçim beklentisi mi var?

Teşkilatlanma çalışmalarımız erkene alındı. Yılbaşından önce hemen hemen bütün illerde teşkilatlanma çalışmalarımız bitmiş olacak. Zaten il binaları açılıyor. Whatsap grubumuz var. Oradan diğer illerin durumunu takip edebiliyoruz. İzmit’te belirlediğimiz birkaç yer var. Oraları ziyaret edip anlaşma yolu arayacağız. Allah nasip ederse de ocak ayı içerisinde binamızı açmış olacağız. Hızlı davranmamızın nedeni baskın seçim ihtimalidir. Tabi OHAL dediğimiz tablo kalkmadığı için, demokratik kanalların tıkanma ihtimaline karşı da bir ittifak söz konusu olabilir. Genel başkanımız bunu daha önceden açıklamıştı. Demokrat Parti’den söz etmişti. Alternatif ittifaklar söz konusu olabilir. İktidarın bizi ciddi bir rakip olarak gördüğünü biliyorum. Bugüne kadar seçim tartışmaları iki eksene, iki kutba yayılmış gibi görülse de, bu çerçeveye oturtturulmaya çalışılsa da aslında bir alternatif olarak herkesin gözünde ortaya çıkmış bir partiyiz. Partimizin kesinlikle baraj sorunu yok. Özellikle Doğu Anadolu’da beklediğimizi üstünde bir ilgi var.

Yıllar önce kurulan Türkiye Partisi örneği var. Barajın altında kalmışlardı. Onu göz önünde bulunduruyor musunuz?

AK Parti’de siyaset yapan, çalışan arkadaşlarım var. Onlarla da görüşüyorum doğal olarak. İçimden gülümseyerek bakıyorum. Kendi gruplarını ikna etme yöntemi olarak, kendi içlerindeki huzursuzluğu bastırmak için kullandıkları argümanlardan bir tanesi. Diyorlar ki işte Milliyetçi Hareket Partisi’nden ayrılan Büyük Birlik Partisi örneği var. Veya Abdüllatif Şener’in kurduğu bir parti var veya Has Parti var. Bunlar hiçbir şekilde başarılı olamamıştır şeklinde kendi gruplarını kendi içlerindeki huzursuzlukları bastırmak için kullandıkları argüman bunlar. Ama gerçeği bize anketler söylüyor. Kesinlikle baraj sorunu yok. Benim şahsi kanaatime göre teşkilatlanmalarımız tamamlanmamış olmasına rağmen yüzde 20 civarında oy olduğunu düşünüyorum. Macron yüze 24 oy aldı, iktidara geldi, merkez olduğunu söyledi. Bir benze tablo da İYİ Parti için olabilir.

Bazı siyasi partilerin il başkanları her ay toplanıp kararlar alıyor. Sizi bu toplantıya çağırmıyorlar mı, siz mi gitmiyorsunuz?

Şu ana kadar herhangi bir çağrı gelmedi. Neden çağırdıklarını bilmiyorum. Neden çağırmadıklarını da bilmiyorum. Kriterlerinin ne olduğunu bilmiyorum. Çağıranın kim olduğunu bilmiyorum. Benim kulağıma söylenen, genellikle masrafları AK Parti teşkilatı üstleniyor. Ama değişik parti il başkanları ev sahipliği yapıyor. Kriter mecliste temsil edilmek deniyorsa bizim mecliste 5 milletvekilimiz var. Milliyetçiliği kriter görüyorlarsa milliyetçiliğin tapusu onlarda mı? Kendileri mi karar vermişler bizim milliyetçi olup olmadığımıza. Başka argümanları varsa söylesinler, biz de ona göre cevabımızı veririz.

RÖPORTAJ: Ufuk BAGAN

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑