çelebi_blş
KOFTECI-Dikey
SALGAMettavuk
RENO
iSCAN_REKLAM
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak

Ekonomi

Belediyeden girişimciliğe destek

Kartepe Belediyesi, İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile düzenlenen girişimcilik kursunu başarıyla tamamlayan 110 kursiyere sertifikaları törenle verildi

12 Ekim 2017 Saat: 14:42
Belediyeden girişimciliğe destek
Belediyeden girişimciliğe destek

Belediyeden girişimciliğe destek

Kartepe Belediyesi, İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile düzenlenen girişimcilik kursunu başarıyla tamamlayan 110 kursiyere sertifikaları törenle verildi

İlçe belediyeler arasında ilk defa Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen girişimcilik kursunun sertifika töreni Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde yapıldı. Sertifika töreninin açılış konuşmasında KOSGEB İl Müdür Vekili Onur Kutur,  “Uygulamalı girişimcilik eğitimlerini başarıyla tamamladınız. 2017 yılında yaklaşık 1600 girişimcimiz eğitimlerini başarıyla tamamladı. 160 girişimcimiz KOSGEB’e başvurarak destek aldılar. Bizim hibe ve geri ödeme desteklerimiz vardır. Bay girişimcilerimize yüzde 60, bayan ve engelli girişimcilerimize yüzde 80 destek sağlıyoruz” dedi. Kutur’un ardından söz alan İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz da, “Girişimcilik programları istihdamın arttırılması işsizliğin azaltılması amacıyla yapılmaktadır. 2010 yılından bu yana 6452 girişimcilik eğitimi verilmiştir. Bunun 3 bin 128’i erkek, 3 bin 324’ü bayandır. Oluşturulan 256 gruba hizmet ettik. Kartepe Belediyesi ve KOSGEB işbirliği ile 10 grup oluşturuldu. 5 grupta 110 kişi eğitimleri tamamladılar” açıklamasında bulundu.

100 MİLYON TL YATIRIM

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Göreve gelirken Kartepe’de kadın olmak ayrıcalık olacak dedik ve yaptıklarımızla bunu başardık. Türkiye genelinde örnek alınan işlere imza attık. Özellikle kadınlarımıza yönelik projelerde ilkleri gerçekleştirdik. Göreve geldiğimiz zaman öncelikle yaşamı kolaylaştırmak istedik. Hayatı kolaylaştıracak olan hizmetler için çok ciddi yatırımlar yapıldı. Kamu yatırımlarını en fazla alan ilçelerden bir tanesi de Kartepe’mizdir. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizle birlikte projelerimiz devam etmektedir. Özellikle alt ve üst yapı yatırımlarında 100 Milyon TL’nin üzerinde bütçe kullandık. Köseköy Battı-Çıktı, Kent Meydanı, Hükümet Konağı bitti. Belediye hizmet binası bitiyor, mahalle konaklarımız tamamlanıyor. Kent kimliği oluşturulmasına devam ediyoruz” dedi.

KARTEPE’DE KADIN OLMAK AYRICALIK

“50 yıllık hayal olan teleferik projesinin ihalesini yaptık” diyen Başkan Üzülmez, “Teleferik Projesi bizden çok önce hayal edilmişti. 30 yıl önce Üniversite öğrencisi olduğum dönemde Teleferik Projesini temsili olarak çizen biri olarak ihalesini yapmakta bizlere nasip oldu. Kadınlarımız, çocuklarımız ve ihtiyaç sahipleri olmak üzere toplumun her kademesine sosyal belediyeciliğin örnek projeleri ile hizmet üretiyoruz. Alo Evlat Hattı projemiz ödül almıştır. Doğumdan, ölüme kadar her yerde hizmet veriyoruz. Pozitif ayrımcılık ile kadınlarımıza daha fazla hizmet etmekteyiz. Kadınlarımızın üretebileceği, aynı zamanda kazanabileceği mesleki kurslarımız var. KARMEK kurslarında üreten kadınlarımız için Maşukiye, Eşme ve Ulus Pazarı’nda ücretsiz yerler ayrılmıştır. Son olarak da ilimiz de ilk kez girişimcilik kurslarını Kartepemizde uygulayarak, 5 kurs grubunda toplam 110 kursiyerimiz sertifika almaya hak kazandı. Çok yüksek paralar ile bile kolaylıkla bulunmayan özel bir eğitim sürecini hemşehrilerimizin ayaklarına getirdik. İŞ-KUR ve KOSGEB’in de desteğiyle Kartepemize yeni esnaflar, yeni kadın girişimciler, yeni genç girişimciler, yeni istihdam olanakları kazandıracak olmanın mutluluğunu yaşıyorum ve kursiyerlerimizin gözünde ki heyecanı ve mutluluğu gördüğümde, anlıyorum ki çok güzel ve doğru bir yapmışız. Emeği geçen herkesi içtenlikle kutluyor ve kursiyerlerimize Allah bereker versin, yar ve yardımcınız olsun” açıklamasında bulundu. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑