çelebi_blş
MONmedia
KOFTECI-Dikey
SALGAMettavuk
RENO
Altinoluk
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak

Sağlık

Bu paneli kaçırmayın

İşçi kenti Kocaeli’de meslek hastalıkları masaya yatırılacak

4 Ocak 2018 Saat: 15:44
Bu paneli kaçırmayın
Bu paneli kaçırmayın

Bu paneli kaçırmayın

İşçi kenti Kocaeli’de meslek hastalıkları masaya yatırılacak

Meslek hastalıkları her yıl binlerce çalışanın malul olmasına, yaşam konforunun azalmasına hatta ölümüne neden olan bir husus. Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) göre dünyada her yıl 2 milyondan fazla işçinin iş kazası ve meslek hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirmesi, bu ölümlerin %86’sının meslek hastalığı, %14 ise iş kazası nedeniyle meydana gelmesi sorunun boyutlarını göstermektedir. Ülkemiz açısından meslek hastalıklarının tespiti ile ilgili çalışmalar sınırlı ve yetersizdir. Çok tehlikeli işlerin yapıldığı, ağır ve kirli sanayinin yoğun olduğu Kocaeli’nde meslek hastalıkları ihmal edilen bir sorun olarak nitelenmektedir.

Ekim ayında kuruluşunu tamamlayarak çalışmalarına başlayan Kocaeli İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, meslek hastalıkları sorununu konuşmak ve ilimizde meslek hastalıkları hastanesi kurulması konusundaki ihtiyaca dikkat çekmek amacıyla 6 Ocak Cumartesi günü bir panel düzenliyor.

“Çalışırken Sağlığından Olmak; Meslek Hastalıkları ve Kocaeli Gerçeği” başlıklı panelde özellikle çalışanların, İSİG profesyonellerinin ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Panelde meslek hastalıklarının tıbbi ve hukuki boyutu, meslek hastalığı tanı sürecinde karşılaşılan sorunlar, sendikaların meslek hastalığına yaklaşımı, işçilerin yaşadıkları sorunlar ele alınacak. Yöneticiliğini Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Çiğdem Çağlayan’ın üstleneceği panele; Prof. Dr. İbrahim Akkurt (İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanı / Göğüs Hastalıkları Uzmanı ), Uzm. Dr. Özkan Kaan Karadağ (İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanı / İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesi), Av. Dr. Murat Özveri (Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri - Doktor / Çalışma ve Toplum Dergisi Genel Yayın Yönetmeni), Süleyman Akyüz (Petrol İş Gebze Şube Başkanı / Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü) panelist olarak katılacaklardır. “Çalışırken Sağlığından Olmak; Meslek Hastalıkları ve Kocaeli Gerçeği” / Panel / 6 Ocak Cumartesi saat 14:00 KYÖD Salonu

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑