çelebi_blş
KOFTECI-Dikey
SALGAMettavuk
RENO
AK başiskele a_adayı
Altinoluk
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak

Güncel

Çocuğa Güven Aşılanırsa Başarı Kendiliğinden Gelir

KOÜ Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi ve Konuşma Terapisti Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Aydın Uysal, “Aileler ve eğitimciler çocukların gelişimini dikkatle takip ederek erken tanı konulmasına yardım etmelidirler.

10 Nisan 2018 Saat: 20:51
Çocuğa Güven Aşılanırsa Başarı Kendiliğinden Gelir
Çocuğa Güven Aşılanırsa Başarı Kendiliğinden Gelir

Özgül Öğrenme Bozukluğunda 3S Kuralı; “Sevgi, Saygı, Sabır”

 

Özgül öğrenme bozukluğu, halk arasında az bilinmesine karşın en basit tanımıyla herhangi bir zihinsel, duyusal, nörolojik, fiziksel ve ruhsal engele bağlı olmaksızın kişinin okuma, yazma ve matematik alanlarının biri veya birkaçında yetersizlikler yaşamasıdır.  Fakat ne yazık ki özgül öğrenme bozukluğu yaşayan çocuklar, aileleri ve öğretmenleri tarafından çoğu zaman fark edilememektedir.

 

KOÜ Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi ve Konuşma Terapisti Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Aydın Uysal, “Aileler ve eğitimciler çocukların gelişimini dikkatle takip ederek erken tanı konulmasına yardım etmelidirler.”  ifadelerini kullanırken Özel Öğrenme Güçlüğü Eğitmeni ve Sınıf Öğretmeni Şule Nişancı ise “Bu işin çözümü ‘3S’ kuralıyla; sevgi, saygı ve sabırla çocuğa destek olmaktır.” dedi.

 

“Özgül Öğrenme Bozukluğu, Zekâ Geriliği Değildir”

Özgül öğrenme bozukluğu ile ilgili bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Aydın Uysal, “Beyindeki yapısal ve işlevsel bozukluklar okuma, konuşma, yazma ya da matematik becerileri için gerekli bilişsel işlevlerin gelişmesinde gecikmeye neden olur. Bu da özgül öğrenme bozukluğunu ortaya çıkarır. Kişinin, eğitsel becerilerinin yaşına göre beklenenin altında olduğu bir bozukluk olarak tanımlanan bu durum herhangi bir zekâ geriliği değildir.” ifadelerini kullandı.

 

Çocuğa Güven Aşılanırsa Başarı Kendiliğinden Gelir

Özgül öğrenme güçlüğü çeken çocukların eğitiminin ailede başladığını kaydeden Şule Nişancı ise, “Eğer aile bu eğitimi destekliyor ve çocuğundaki farklılıkların farkındaysa eğitimde ilerlememiz çok kolay oluyor. Ama aile bu durumu kabullenmiyorsa eğitmen ne yaparsa yapsın fayda etmiyor. Bu işin çözümü ‘3S’ kuralıyla; sevgi, saygı ve sabırla çocuğa destek olmaktır. Aile çocuğa gerekli güveni aşıladığında ve çocuğun sosyalleşmesi için onu desteklediğinde eğitimdeki başarı kendiliğinden gelir.” diye konuştu.

 

“Aileler ‘Neden?’ Demek Yerine Çocuklarına Destek Olmalı”

Ailelerin çocuklarına destek olması gerektiğini kaydeden Şule Nişancı, “Çocuk içine kapanıksa, göz teması kurmak istemiyorsa, okulda arkadaşlarıyla grup olamıyorsa, okuma ve yazması geciktiyse aile buna dikkat etmeli. Çocuk bunları yaşadıkça içine kapanır ve bu yükü tek başına omuzlamış olur. Aileler sadece ‘neden?’ sorusuna odaklanıyor. Ancak “neden?” sorusunu sormak yerine bu durum kabul edilmeli ve çocuklara destek olunmalı.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑