UMRE
çelebi_blş
KOFTECI-Dikey
MONmedia
SALGAMettavuk
RENO
Mehmetali paşa adayı iilanı
KOTO VEFAT İLANI REKLAM
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak

Ekonomi

DTO Kocaeli, Panama Konsolusu’nu ağırladı

Panama Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Andres Gregorio Nunez ve beraberindeki heyet, Kocaeli’de çeşitli temaslarda bulundu

13 Şubat 2018 Saat: 14:18
DTO Kocaeli, Panama Konsolusu’nu ağırladı
DTO Kocaeli, Panama Konsolusu’nu ağırladı

DTO Kocaeli, Panama Konsolusu’nu ağırladı

Panama Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Andres Gregorio Nunez ve beraberindeki heyet, Kocaeli’de çeşitli temaslarda bulundu

İMEAK DTO Kocaeli Şubesi, dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri dikkate alarak ve gereksinimlere cevap verecek şekilde sektörün ihtiyacı olan çalışmalara başladı. Bu kapsamda, yaklaşık 2 aydır devam eden girişimler sonucu olarak Panama Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Andres Gregorio Nunez ve beraberinde ki heyet, DTO Kocaeli Şubesi önderliğinde hem ikili ilişkilerin geliştirilmesi hem de denizcilik ve ekonomi alanındaki ilişkilerimize ivme kazandırılması amacıyla Kocaeli'de çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

2018 yılında şube statüsü kazanan İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi faaliyetlerine devam ediyor. Son olarak ülkemizin ve Kocaeli'nin deniz ticaretini arttırmak için girişimlerde bulunan DTO Kocaeli Şubesi, Panama Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Andres Gregorio Nunez'i ağırladı. İki ülke arasındaki diplomatik ve siyasi ilişkiler son dönemde gelişirken, ekonomik ilişkilerimizin nispeten zayıflaması bütün yönleri ile incelenmeye değer ve öncelikle yerine getirilmesi gereken görevler arasında. Bu bilinçle ve görevle yola çıkan İMEAK DTO Kocaeli Şubesi kurulduğundan bugüne, dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeleri dikkate alarak ve gereksinimlere cevap verecek şekilde sektörün ihtiyacı olan çalışmalara başladı. Şube başkanı Vedat Doğusel'in ev sahipliği yaptığı programlarda ilk olarak, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ziyaret edilirken, daha sonra; Nuh Çimento Fabrikası, Doğusel Şirketler Grubu toplantı odasında Kocaeli Liman Başkanı Murat Müftüoğlu'nun bilgilendirme toplantısı, Kocaeli Ticaret Odası’nda düzenlenen Panama - Türkiye Denizcilik ve Ekonomik İlişkileri Paneli semineriyle acenta ve denizcilerle bir araya gelirken daha sonra Autoport Limanına giderek işletme müdürü Bilgin İşler ile görüşmeler sağlandı.

Programa ev sahipliği yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, "Uluslararası ticaretin gerçekleştirilmesinde deniz yolu ile eşya taşımacılığı son derece önemli bir rol üstlenmektedir. Denizyolu ile uluslararası taşımacılığında günden güne gemilere olan ihtiyaç arttığı gibi, özellikle son yüzyılda gemilerin sayıları, boyutları ve tonajlarında ciddi artışlar olmuş; dünya denizcilik trafiği hızla yükselmiştir. Bu gelişmelerin yanı sıra, ekonomik, hukuki ve siyasi nedenler, donatanları, gemilerini, vatandaşı olduğu ülkenin dışında diğer ülkelerde tesciline ve bu tescil altında kullanmaya itmiştir. Gemi bayrağına yönelik bu hareketlilikte, Panama Cumhuriyeti, donatanlara sağladığı hukuki, finansal, vergisel ve bürokratik kolaylıklarla, birçok donatanın gemisini tescil ettirdiği bir ülke halini almıştır. Dünyadaki genel eğilime benzer şekilde, Türk donatanların, gemilerini Panama gemi siciline tescil ettirdiği görülmektedir. Panama, gemi siciline tescil edilen ticari gemilerin yanı sıra dünya deniz ticaretinde stratejik bir öneme sahip olan Panama Kanalı ile öne çıkmakta ve yüzyıldan uzun süredir bu alanda verdiği hizmet ile denizcilik camiası içinde kendisine güçlü bir yer edinmektedir" dedi.

Doğusel, “Başkonsolos Andres Gregorio Nunez öncelikle Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı’nı ziyaretle Kocaeli hakkında genel bilgi almış ve Panama’nın önemli denizcilik kentleri ile Kocaeli arasında ikili ticari ilişkilerin nasıl geliştirilebileceği konularında değerlendirmelerde bulunmuştur. Samimi bir ortamda geçen toplantı sonrası karşılıklı hediyeleşmelerinde olduğu programın akabinde, Türkiye’nin ve bölgenin en önemli çimento üreticisi Nuh Çimento ve Nuh Liman tesislerini gezerek bilgi almıştır. İki ülke arasındaki çimento ve yapı malzemeleri ticaretinin geliştirilmesinin konuşulduğu programdan sonra İMEAK DTO Kocaeli Şubesi’nde ki programa geçildi. Hem Kocaeli şehri hem de İMEAK DTO ile ilgili sunumlar yapılmış; yeni kurulan Kocaeli Şubesi’nin mevcut çalışmaları ve gerçekleştirilmesi planlanan çeşitli projeleri hakkında katılımcılara bilgi verilmiştir. Başkonsolos ve çalışma arkadaşları İMEAK DTO Kocaeli Şubesi’nin çalışma ve projelerine mümkün olduğunca katkı sunacaklarını bildirmişlerdir. İki ülkenin denizcilik eğitim kurumları ve bilhassa Kocaeli Üniversitesi ile Panama’daki muadil yüksek öğretim kurumları arasında işbirliği çalışmalarının gerçekleştirilmesi yönünde bir uzlaşıya varılmıştır” açıklamasında bulundu.

Başkan Doğusel, “Kocaeli Ticaret Odası tesislerinde gerçekleştirilen Panama - Türkiye Denizcilik ve Ekonomik İlişkileri Paneli, İMEAK DTO Kocaeli Şube Başkanı Av. Vedat Doğusel tarafından açılmıştır. Panelde ilk sözü alan Başkonsolos gerçekleştirdiği detaylı sunumda Panama’nın coğrafyası, tarihi, genel ekonomik durumu, Panama’daki önemli sektörler alanında genel bilgiler verdikten sonra, sırasıyla Panama gemi Sicili ve Panama Kanalı hakkında kapsamlı açıklamalarda bulunmuştur. Sayın Başkonsolosun yaklaşık bir saati bulan sunumu esnasında, Başkonsolosluğun diğer çalışanları da sunuma katkıda bulunarak dinleyicileri bilgilendirmişlerdir. Başkonsolosun ve çalışma arkadaşlarının sunumlarının tamamlanmasının akabinde İTÜ Denizcilik Fakültesi Deniz Hukuku Öğretim Elemanı Onur Sabri Durak, Panama ve Türkiye ilişkilerini çeşitli bakımlardan değerlendirerek paneli tamamlamıştır. Kocaeli Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen Panelin tamamlanması ile birlikte Sayın Başkonsolos ve çalışma arkadaşları ile Autoport limanına hareket edilerek, İşletme Müdürü Bilgin İşler'in önce liman ve çalışmaları hakkında ki sunumuyla bilgi almış, sonrasında ise limanda saha incelemelerinde bulunulmuştur. Limanda bulunan Panama bayraklı gemiyi gezen heyet ülkeler arası ticaret hacminin arttırılması yönünde görüşmüştür” diye konuştu.

 

 

 

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑