160x600 ( Sol Reklam 1 ) Çelebi Bilişim
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sol Reklam 3 ) SALGAM et tavuk
160x300 ( Sağ Reklam 1 ) Muhtar Cemil Kanpara
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) ZAFER Emlak
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media

Güncel

‘’Dünya El Hijyeni Günü” Kutlandı

El hijyeninin önemine farkındalığın oluşturulması ve el hijyene uyumun artırılmasına yönelik Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde düzenlenen ‘’Dünya El Hijyeni Günü” çeşitli etkinliklerle kutlandı.

18 Mayıs 2018 Saat: 13:09
‘’Dünya El Hijyeni Günü” Kutlandı
‘’Dünya El Hijyeni Günü” Kutlandı

 

“Sağlık bakımında sepsisi önlemek ellerinde’’ sloganı ile el hijyeninin önemine farkındalığın  oluşturulması ve el hijyene uyumun artırılmasına yönelik  Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde  düzenlenen ‘’Dünya El Hijyeni Günü” çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Bu günü organize eden Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama HastanesiEnfeksiyon  Kontrol Komitesi üyeleri; Enfeksiyon  Kontrol Komitesi başkanı Dr. Öğretim Üyesi Emel Azak, Enfeksiyon Kontrol Komitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı temsilcisi Prof. Dr. Aynur Karadenizli, Enfeksiyon kontrol hemşireleri Hemş. Nesrin Altındağ Okekar, Hemş.Melike Kurt veHemş. Dilek Sinağ’ıKocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Gonca İlter ve tıp fakültesi öğrencileri yalnız bırakmadı.

’Dünya El Hijyeni Günü” ile ilgili açıklamalarda bulunan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Emel Azak el hijyeninin önemine dünya çapında bir farkındalık oluşturmak için bu günün kutlanmasının çok önemli bir fırsat olduğunu ve düzenlenen kampanyalarla el hijyeninin önemini destekleyen yeni katılımlar sağlanması ile el hijyeninin önemini destekleyen kişi sayısının artırılmasının hedeflendiğini söyleyerek, sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonların dünya çapında önemli bir sorun olduğunu, her yıl milyonlarca hastayı etkilediğini, sağlık bakımı alan her 10 hastadan birinde sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyon geliştiğini ve bu enfeksiyonların hastaya ek bir hastalık yükü oluşturmakla birlikte önemli bir ekonomik yüke de neden olduğunu belirtti. Sağlık bakımında mikroorganizmaların başlıca yayılım yolunun eller olduğunu ve sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonlardan korunmada en etkili, kolay uygulanabilir ve ucuz enfeksiyon kontrol önleminin el hijyeni olduğunu belirtti. Elleri Yıkamak Hayat Kurtarır sloganıyla 2009 yılından beri başlatılan kampanyalarda her yıl el hijyeninin önemini vurgulayacak daha geniş bir konu teması ekleyerek kampanyaya öncülük eden Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yıl “Sağlık Bakımında Sepsisi Önlemek Ellerinde” temasıyla el hijyeninin öneminin vurgulandığını belirtti. Sepsis enfeksiyona kontrolsuz bir yanıt sonrası doku veya organlarımızda hasarla sonlanan yaşamı tehdit eden bir hastalık olup her yıl sepsisten 30 milyon kişi, 3 milyon yenidoğan ve 1.2 milyon çocuk etkilenmektedir ve 6 milyon ölüme neden olmaktadır.

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi el hijyeni günü etkinliği kapsamında kurulan stantlarda sağlık çalışanlarına doğru el yıkama teknikleriyle ilgili bilgiler verilirken uygulamalı olarak el hijyeni testi yapıldı ve el hijyeninin önemini vurgulayacak posterler ile eğitimler verildi. Eğitim alan sağlık çalışanlarına “Enfeksiyona Dur Demek Elimizde”yazılı rozetler verilerek farkındalığın sürekliliğini sağlamak için çalışma saatleri içinde takılması istendi. O gün yemekhane masalarında el hijyeninin önemini vurgulayan broşürler yer aldı. El hijyeninin önemini lider konumunda olan hastane yöneticilerinin de katılımıylaoluşturulan geniş bir grupla daha önce yapılan video çekimistand alanında sürekli gösterildi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑