UMRE
çelebi_blş
KOFTECI-Dikey
MONmedia
SALGAMettavuk
RENO
Mehmetali paşa adayı iilanı
KOTO VEFAT İLANI REKLAM
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak

Yaşam

Miniklere doğa eğitimi verildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kartepe Belediyesi ve TEMA Vakfı işbirliği ile yapılan çalışmalar kapsamında, Kartepe ilçesi genelinde toplanan meşe palamutları yuvalarına kavuştu

13 Şubat 2018 Saat: 10:25
Miniklere doğa eğitimi verildi
Miniklere doğa eğitimi verildi

Miniklere doğa eğitimi verildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kartepe Belediyesi ve TEMA Vakfı işbirliği ile yapılan çalışmalar kapsamında, Kartepe ilçesi genelinde toplanan meşe palamutları yuvalarına kavuştu

Kartepe Belediyesi çevre sorunları konusunda duyarlılığı artırmak, farkındalığı sağlamak, kamuoyu oluşturmak, çevreye duyarlı, çevre sorunlarına çözüm üretebilen, yaşadığı dünyayı önemseyen bilinçli nesillerin yetiştirilmesine önemli çalışmalarla katkı sağlıyor. Bu kapsamda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kullar Fidanlığı’nda yapılan ve bir hafta boyu süren meşe palamudu tüpleme etkinliklerinde, TEMA Vakfı işbirliği içerisinde oluşturulan TEMA sınıfları topladıkları palamutları toprakla buluşturdu.

YERİNDE EĞİTİM ALDILAR

Kartepe’de Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi, Şirinsulhiye, Eşref Uslu, Sarımeşe, Gazi ve 17 Ağustos İlkokulları’nda eğitim gören öğrencilerle birlikte yapılan çalışmada öğrenciler doğayla baş başa güzel vakit geçirirken, tohumun nasıl oluştuğu, tohumdan nasıl fidan oluştuğu konularında yerinde eğitim aldılar. Daha sonra topladıkları tohumları fidan olmak üzere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kullar fidanlığında toprağa ekerek tüpleme çalışması yapan öğrenciler, böylelikle ağacın oluşumunu en başından kendi elleri ile desteklemiş oldular.

ÇOCUKLARA MENEKŞE FİDANI

Evlerinden getirdikleri yiyeceklerle fidanlık çalışanlarına küçük bir ikramda bulunarak teşekkür eden çocuklar, doğayla ve insanlarla iletişim yolunda güzel bir adım daha atmış oldular. Fidanlık sorumlusu Muhammed Üstün’ün, kendilerine hediye ettiği menekşe fidelerine çok sevinen çocuklar, fideleri ailelerinin değil, kendilerinin ekeceğine ve bakımlarını üstleneceklerine söz verdi.

AĞAÇLAR SADECE İNSANLAR İÇİN DEĞİL

Kartepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde Çevre Mühendisi olarak görev yapan ve TEMA Kartepe İlçe Sorumlusu Gökçen Gönülay, “Çocuklarımıza ağaç sevgisi aşılamayı amaçladık. Çocukların uygulama yaptıkları alanlarda daha etkili öğrendiklerini, elleriyle yaptıklarına daha iyi sahip çıktıklarını gördük. Ağaçlar sadece insanlar için oksijen kaynağı değil aynı zamanda toprağın koruyucusu ve insandan başka diğer canlı türlerine de ev sahipliği yapmaktadırlar. Bunun bilincinde nesiller yetiştirmek ise bizim en büyük görevlerimizdendir. Görevlerimizi yerine getirirken, yarının büyüklerine olan ağır sorumluluğumuzu bilerek daha güzel işler başarmak için çalışıyoruz” dedi.

250 BİN MEŞE PALAMUDU

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ise, “Her yıl binlerce metrekare ormanımız çeşitli sebeplerle yok olmaktadır. Bu nedenle de dünyamızın havası gün geçtikçe kirlenmektedir. Daha temiz bir havayı solumak ve gelecek nesillerimize daha temiz bir dünya bırakmak için ağaçlandırmaya önem vermeliyiz. Bunu da ancak bu sorumluluğu çocuklara öğreterek yapabiliriz. Fidanı diken çocuk korumasını ve bakımını da gönüllü olarak yapıyor. Geçtiğimiz dört yıl boyunca 250 bin adet meşe palamudu toprakla buluşturuldu. Bu konuda hassasiyetle çalışan, duyarlılık gösteren herkese teşekkür borçluyuz” diye konuştu.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑