çelebi_blş
MONmedia
KOFTECI-Dikey
SALGAMettavuk
RENO
Altinoluk
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak

Röportaj

“Seçimle gelen, seçimle gitmeli”

CHP Kocaeli İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, belediye başkanlarının talimatla görevden alınmalarını doğru bulmadığını söyledi

16 Ekim 2017 Saat: 11:39
“Seçimle gelen, seçimle gitmeli”
“Seçimle gelen, seçimle gitmeli”

“Seçimle gelen, seçimle gitmeli”

CHP Kocaeli İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, belediye başkanlarının talimatla görevden alınmalarını doğru bulmadığını söyledi

Bizleri il binasında ağırlayan Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İlBaşkanı Av. Cengiz Sarıbay ile ket ve ülke gündemine dair bir söyleşi gerçekleştirdik. Sarıbay sorularımızı içtenlikle yanıtlarken önemli noktalara değindi.

CHP ilçe kongrelerini değerlendirir misiniz?

 10 Eylül 2017’de Mahalle Delegeleri seçimlerimiz başladı, 15 Ekim 2017’de sona erdi. Kocaeli’de %90 oranında mahalle delegeleri tek listeyle belirlendi. Birden fazla liste çıkarılan mahallelerde en ufak bir sürtüşme olmadı. Seçimlerin partimize yakışır bir şekilde sorunsuz ve demokratik biçimde gerçekleşmesi,  beni, yönetimimi, ilçe örgütlerimizi ve daha önemlisi partililerimizi memnun etmiştir. Sonuçların partimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

AKP Kocaeli il ve bazı ilçelerde Erdoğan'ın talimatıyla kongreler ertelendi. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kendi iç işleri olmakla birlikte; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kongrelerin ertelenmesini parti içi demokrasiye müdahale olarak görüyorum,  doğru bir davranış değildir. Bu AKP’de parti içi demokrasi olmadığının göstergesidir.

Erdoğan ve hükümet tarafından bazı belediye başkanlarının istifaya zorlanmasını nasıl buluyorsunuz?

Belediye başkanlarının Cumhurbaşkanı veya AKP hükümetİ tarafından görevden alınmasını doğru bulmuyorum. Seçimle gelen yine seçimle gitmelidir. Eğer suç işlemişlerse tabi görevden alınabilir. Ama görünürde suç işlenmeden keyfi işlemlerde görevden alınan başkanlar ‘Seçimle geldim seçimle giderim’ demeye cesaret gösterememektedirler. Talimatla görevden alınma demokrasiye uygun değildir.

Son günlerde artan terör ve şehitlerimiz konusundaki düşünceleriniz nelerdir?

İstikrarı sağlayıp, terörü sıfırlayacağını vaat ederek iktidara gelen AKP hükümeti,  15 yıldır bunu başaramamıştır. Sürekli uyarmalarımıza rağmen İŞİD ve FETÖ terör örgütlerine karşı zamanında alınmayan önlemler, hatalı politikalar sonucu sınır komşularımızla yaşanan sorunlar nedeniyle PKK’nın o ülkelerde örgütlenmesinin önüne geçilememesi maalesef terörü ve kayıplarımızı arttırmıştır. Her şehit cenazesinde yüreklerimiz yanmaktadır. Bir an önce akan kanın durdurulması için önlem alınmasını, nereden gelirse gelsin teröre karşı tek yürek mücadeleye hazır olduğumuzu bir kez daha söylüyorum.  Komşularımızın toprak bütünlüğünü korumamız gerek, tam tersi Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü ortadan kaldıracak o ülkelerin iç işlerine karışarak sorunu çözmeye çalışıyoruz.

Meral Akşener'in 25 Ekim'de bir toplantıyla kuracakları yeni partinin açıklanmasının engellenmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?

Basından 25 Ekim 2017’de Meral Akşener’in partisinin kuruluşunu açıklayacağı Ankara’daki otelin herhangi bir gerekçe göstermeden salonu vermekten vazgeçmesini baskı ve  korkunun  sonucu olarak görüyorum. Doğru bulmadığım bu davranışla bizler de zaman zaman karşılaşıyoruz.  Demokrasilerin vazgeçilmezi siyasi partilerin önlerine engel konulmamalıdır.

Sayın Sarıbay il başkanlığına yeniden aday olacak mısınız? Seçilirseniz hedefleriniz nedir?            

Şu an İl Başkanlığı görevindeyim, potansiyel adayım.  İlçe örgütlerimizin seçimlerinden sonra bu konu ile ilgili hedeflerimi açıklarım. Seçilen ilçe başkanlarıyla konuşarak kararlaştıracağım.

RÖPORTAJ: Ufuk BAGAN

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑