Seyyar Köfteci yeni
ŞALGAM ET TAVUKÇULUK 300 X 160
AVB OFİS
Badana
Zafer Emlak Yeni
FOTOĞRAFMAKİNALARI 300 X 160
ÇELEBİ BİLİŞİM 300 X 160

Ekonomi

"Üretim endeksi güçlü performans gösterdi"

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ağustos ayında sanayi üretim endeksinin güçlü performans gösterdiğini söyledi

9 Ekim 2017 Saat: 15:22
Üretim endeksi güçlü performans gösterdi
"Üretim endeksi güçlü performans gösterdi"

"Üretim endeksi güçlü performans gösterdi"

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ağustos ayında sanayi üretim endeksinin güçlü performans gösterdiğini söyledi

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ağustos ayı sanayi üretiminin 2016'ya göre daha üst seviyede gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Sanayi üretimindeki kesintisiz artışın devam ettiğini ve ağustos’ta yıllık yüzde 5,2 ile güçlü bir performans gösterdiğini görüyoruz” dedi.

Zeytinoğlu TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı sanayi üretim endeksine ilişkin değerlendirmesinde, “Ağustos’ta aylık bazda bir miktar ivme kaybına rağmen yıllık yüzde 5,2’lik artışı ekonomimiz açısından olumlu değerlendiriyoruz. Sanayi üretimindeki yıllık bu artışta dayanıklı tüketim malları, enerji ve sermaye malı üretimindeki artışın belirleyici olduğunu görüyoruz. Bu durum hem ülke içi hem ihracat pazarındaki talep canlanmasının işaretidir” diye konuştu.

“EN FAZLA AZALIŞ SERMAYE MALI KALEMİNDE”

Ağustos ayında sermaye malı imalatındaki yıllık üretim artışının yüzde 7,3 olmasına karşın, aylık yüzde 3,7 gerilemesini değerlendiren Zeytinoğlu, “Ağustos ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları içerisinde en fazla azalışın sermaye malı kaleminde olduğunu görüyoruz. Bu bizim istediğimiz bir tablo değil” dedi. Sanayinin alt sektörlerini değerlendiren Zeytinoğlu, ağustosta imalat sanayi üretiminde geçen aya göre yüzde 0,2 ve geçen yılın ağustos ayına göre yüzde 5,6’lık artışın etkisine dikkat çekerek, “Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,5, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin yüzde 1,1 azaldığını görüyoruz” açıklamasında bulundu.

 

 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız