çelebi_blş
KOFTECI-Dikey
SALGAMettavuk
RENO
iSCAN_REKLAM
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak

Ekonomi

Zeytinoğlu,ihracatın daha da artırılması gerektiğini söyledi

Zeytinoğlu cari açığın frenlenmesinde hizmetler dengesi ve turizm gelirlerinin öne çıktığını belirterek “Ağustos ayındaki 1,34 milyar dolarlık cari açığın 2015 yılının kasım ayından bu yana aylık bazda en düşük seviye olduğu

11 Ekim 2017 Saat: 14:08
Zeytinoğlu,ihracatın daha da artırılması gerektiğini söyledi
Zeytinoğlu,ihracatın daha da artırılması gerektiğini söyledi

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu:

-Cari açıkta sürekli düşüş için daha fazla ihracat gerekecek

Ağustos ayında 36,97 milyar dolara gerileyen cari açık rakamını değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu cari açığın frenlenmesinde hizmetler dengesi ve turizm gelirlerinin öne çıktığını belirterek “Ağustos ayındaki 1,34 milyar dolarlık cari açığın 2015 yılının kasım ayından bu yana aylık bazda en düşük seviye olduğunu görüyoruz. Turizm gelirlerinin cari açığın azalmasında etkili olduğunu, hizmetler gelirinin de  geçen yılın aynı ayına göre 637 milyon dolar arttığını görüyoruz.” dedi.

 

Bir sonraki ayda 8,1 milyar dolarla yine zirve yapan dış ticaret açığından dolayı cari açıktaki düşüşün süreklilik kazanamayacağına dikkat çeken Zeytinoğlu, diğer koşullar sabit kaldığında cari açıkta düşüş için ihracatın daha da artırılması gerektiğini söyledi.

 

Açığın finansmanı ile ilgili ağustosta da portföy yatırımlarının, doğrudan yatırımlara kıyasla daha kuvvetli kaldığının altını çizen Zeytinoğlu, “Doğrudan yatırımlarla portföy yatırımları arasında önemli fark var. Doğrudan yatırımlardan kaynaklı net girişler geçen yılın gerisinde. Açığın finansmanında uzun vadeli sermaye açısından portföy yatırımlarının sağlıklı olmadığını biliyoruz.” dedi.

 

Rezervlerdeki artışın oldukça önemli olduğunu belirten Zeytinoğlu, “Ağustos ayında resmi rezervlerdeki artış dikkat çekiyor. Geçen ay bu kalemde düşüşler vardı. Bunun yanında sermaye girişi üzerinden açığı azaltıcı etkiye sahip olan net hata noksan kalemi ağustosta pozitif, ancak ilk sekiz ayda çıkış olduğunu görüyoruz.” dedi.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑