160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sol Reklam 3 ) SALGAM et tavuk
160x300 ( Sağ Reklam 1 )19 may- Bilgi Köprüsü
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) ZAFER Emlak
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media
300x415 ( Sağ Blok 1 ) SUKAY
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Ahdim olsun ki, sizinkiler dolu mu?

Sevgili okurlarım, biliyorsunuz seçimlere çok az bir zaman kaldı yaklaşık iki hafta sandık başına giderek oylarımızı vereceğiz.

11 Haziran 2018 Saat: 16:09

Ahdim olsun ki, sizinkiler dolu mu?

Sevgili okurlarım, biliyorsunuz seçimlere çok az bir zaman kaldı yaklaşık iki hafta sandık başına giderek oylarımızı vereceğiz. Yazımın içeriğine geçmeden önce bir parantez açarak belirteyim bu seçim diğer tüm seçimlerden farklı bir seçim. Cumhuriyet tarihimizdeki tüm seçimlerden farklı olmasının nedenini anlatayım. Şimdiye kadarki seçimlerde ülkemizi bundan sonra hangi partinin veya kimin yöneteceğini tespit etmek için oy veriyorduk ama bu seçimlerde ülkemizin bundan sonra hangi sistemle yönetileceğinin kararını vereceğiz. Bildiğiniz gibi seçimlere iki grup halinde girecek partiler. Birisi Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin bir araya gelerek oluşturdukları “Cumhur İttifakı” diğeri de Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti ve Saadet Partisi’nin bir araya gelerek oluşturdukları “Millet İttifakı” seçmenlerden oy istiyorlar. Seçimin galibi eğer Cumhur İttifakı olursa ülkemiz yeni bir sistemle, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet” sistemiyle yönetilecek ama eğer Millet İttifakı seçimin galibi seçimin galibi olursa Cumhuriyetin kuruluşundan beri yönetildiğimiz “Parlamenter” sistemle yönetileceğiz. Bu açıdan bu seçim kesinlikle tarihteki en önemli seçimdir. Herkes sandık başına gidip oyunu kullanmayı ihmal etmesin. Zaten katılımın yüksek olacağını tahmin ediyorum.

Yazımın başında kısa bir parantez açmayı düşünüyordum ama oldukça uzun oldu. Neyse, gelelim asıl konumuza. Gerek “Cumhur İttifakı” ve gerekse “Millet İttifakı” bildiğiniz gibi seçim propaganda çalışmaları esnasında programlarını hazırlayıp halkın karşısına çıktılar. Meydanlarda, sokaklarda halka seçimlerden sonraki vaatlerini sıralıyorlar. Bugün asıl değinmek istediğim konu tam da bu, iktidar partisinin önce tepe yöneticileri daha sonra da il ve ilçe yöneticileri açıklama yaparak “Muhalefetin vaatlerinin içi boş” şeklinde konuşmuşlar. Ben bir gazeteci olarak partilerin seçim beyannamelerini baştan sona okudum. Anlaşılıyor ki iktidar partisi yönetimleri diğer partilerin seçim beyannamelerini okumamışlar. Okusalar kendilerininkinin dolu, muhalefetin boş olduğunu söyleyemezlerdi.

Şimdi dolu olduğu söylenen iktidar partisinin seçim beyannamesindeki maddelere bakalım tek tek. Aslında tamamı hakkında eleştiri yapılabilir ama malumunuz bana ayrılan köşeye sığabilecek kadar olanını eleştirmekle yetineceğim. Mesela iktidar partisinin seçim beyannamesinden birkaç madde…

“İstihdam artışı sağlanacak, yeni fabrikaların önü açılacak”.                   

“Faizler, enflasyon ve cari açık düşecek”.

Buna benzer, aynı anlamı içeren maddeler inanın bana diğer partilerin seçim beyannamelerinde de var. Ama onlar muhalefet. “İktidara gelirsek yapacağız” diye vaat ediyorlar. Bu maddeleri hayata geçirmek için AKP şimdiye kadar neden harekete geçmemiş de, bundan sonra yapacağını iddia ediyor? İktidar vaat etmez, yapar.

Mesela bir madde daha var AKP seçim beyannamesinde aynen şöyle. “AK Parti’nin kuruluşunda 3-Y olarak ifade ettiğimiz yolsuzlukla yoksullukla yasaklarla mücadele etmek en önemli hedeflerimiz arasında olmaya devam edecek”. Allah aşkına onaltı yıldır hep yolsuzluklar yapıldığı biliniyor. Kol saati alan bakandan yasal olarak hesap soruldu mu? Ayakkabı kutuları, yatak odalarındaki kasalar ve para sayma makineleri ne oldu? Önce kendi içindeki yolsuzlardan hesap sor derler adama.

Hangilerinin olduğunu söylememiş ama “Dünyada ki 10 büyük projenin 6 tanesi şu anda Türkiye’de yapılıyor” demiş AKP İlçe Başkanı. “Büyüklük değil, işlev önemli” derler ya, biten iki proje olarak köprüler bitti ama çok pahalı olduğu için kullanılmıyor, diğerine araçlar mecburen yönlendirildiği için adeta zorla dünyanın parası alınıyor şoförlerden. Devam eden bir havaalanı var, tamam bitecek, göreceğiz. Büyük proje, hatta çılgın proje dedikleri “Kanal İstanbul” var ki, o akla zarar bir proje. İnternette çılgın projeyi konu alan bir yazıya rastladım, bir profesör kaleme almış. Balık Marmara Denizi ile Karadeniz arasındaki suyun tuz seviyesinden tutun da balık sirkülasyonuna kadar birçok sakıncalarını anlatmış. Şu anda bulup yazarım gerekirse ama çok da önemli değil, bütçeye çok fazla yük getirecek ve senelerce borçlandıracak bir proje. “Bizim partiye yakın birkaç müteahhit para kazansın”dan başka hiçbir amacı olduğunu düşünmüyorum bu çılgın projenin. Çünkü yaptığım araştırmada hiçbir gemiyi oradan geçmeye zorlayamazsınız uluslararası anlaşmalara göre. Oradan geçen gemilerden para alınacak ama geçmez ki kaptan. Hemen yanıbaşında tabii bir boğaz var. “Boğazdan geçme” diyemezsin hiçbir gemiye. Yani eğer yapılırsa orası da bomboş duracak.

Seçim tarihi yaklaştıkça adayların meydanlardaki vaatleri de günden güne artıyor. “Bizimki dolu, muhalefetin vaatlerinin içi boş” diyen iktidar partisi mensuplarına sesleniyorum. Sayın Cumhurbaşkanı en son olarak içi çok dolu bir vaat açıkladı. Aynen şöyle kendi sesinden dinledim. "İnşallah yeni bir adım, Millet Kıraathaneleri kuracağız. Bunu Bay İnce yanlış anlayabilir. İskambil oynanan değil, kitaplarla döşeli, içeride kahvesi, keki olacak. Gençlerimiz yaşlılarımız gelecek. Hem kitabını okuyacak hem kekini alacak, çayını kahvesini alacak; ücretsiz, ücretsiz. Yani buralar adeta hayata ne katacak; ruh katacak ruh. 24 saat açık olacak”. Allah aşkına gençlere ücretsiz çay ve kek vermeyin, keklemeyin insanları. Sokakta dolaşıyoruz hep, vatandaş bu kek işi ile dalga geçiyor. Buraya yazmayacağım tamamını ama “keklemek” ne anlama geliyor bakın internetten. İş bulun, işyeri açın. Gençler çalışsın, üretsin, ekmeğini kazansın.

İşte manifestodan bir cümle "Biz AK Parti'yi kurarken ne dedik, 'Biz Türkiye'nin dünü, bugünü, yarınıyız' dedik. Biz Türkiye'nin bölünmez bütünlüğüyüz. Biz Türkiye'yiz. 16 yıldır bu söze sadık kaldık. 16 yıl önce; 'Yerli ve milli bir duruşa şiddetle ihtiyacımız var' demiştim. İnşallahrabbim bu yoldan ayırmaz”. Şimdi dolu vaat bu mu Allah aşkına? Herkes Türkiye, herkes ülkemizin bölünmez bütünlüğü için canını verir.

İktidar partisinin bir sloganı ile yazımı noktalıyorum. Slogan “Şimdi icraat vakti”. Sormazlar mı adama “Geçen 16 sene ne vaktiydi, ancak şimdi mi icraata başlayacaksın?” diye.

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Ne kadar yenilenecek!11 Mayıs 2019 Saat: 01:07
31 Mart'ta yapılan Yerel Yönetimler Seçimleri'nden sonra diğer illerin, ilçelerin belediye başkanları ve muhtarlar hemen ertesi günü mazbatalarını alıp görevlerine başladılar.
Yerel seçimleri kim kazandı?3 Nisan 2019 Saat: 23:37
Çok yoğun geçen bir kampanya döneminden sonra bir yerel seçimleri daha geride bıraktık. Vatandaşlık görevimizi yerine getirerek büyükşehir ve ilçe belediye yöneticileri ve mahalle muhtarlarını seçtik.
Yanıltmasınlar, yardımcı olsunlar23 Mart 2019 Saat: 09:42
Sevgili okurlarım, geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanı ilimiz Kocaeli’ye geldi. 15 Temmuz olayından sonra “Milli İrade Meydanı” olarak adlandırılan alanda mitingini yaptı.
18 Mart Çanakkale Zaferi18 Mart 2019 Saat: 14:29
Sevgili okurlarım, birçoğunuz biliyorsunuz ama kısaca özetleyip bilgilerinizi tazeleyeyim. 18 Mart Çanakkale Savaşı tarihin en büyük zaferlerinden biridir.
Allah rakibin de akıllısını versin!5 Mart 2019 Saat: 23:56
Sevgili okurlarım, bilirsiniz “Allah düşmanın da akıllısını versin” diye, aynen öyle ben de “Allah rakibin de akıllısını versin” diyerek başlıyorum bugünkü yazıma.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑