160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sol Reklam 3 ) SALGAM et tavuk
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) ZAFER Emlak
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Atışmalar başladı… “Ne olmuş yani?”

Sevgili okurlarım yerel seçimlere iki aydan az bir zaman kaldı. Önce aday adayları belirlendi, daha sonra o aday adaylarının içinden bazıları aday oldu.

10 Şubat 2019 Saat: 00:08

Atışmalar başladı… “Ne olmuş yani?”

Sevgili okurlarım yerel seçimlere iki aydan az bir zaman kaldı. Önce aday adayları belirlendi, daha sonra o aday adaylarının içinden bazıları aday oldu. Bilindiği gibi yerel seçimlere de partiler ittifaklarla giriyorlar. Bir tarafta iktidar partisi ile yavru muhalefet partisinin “Cumhur ittifakı” diğer tarafta ana muhalefet partisi ile iyi bir partinin “Millet ittifakı”. Gerçi son yapılan anayasa değişikliği referandumu öncesinde “Bu millet koalisyonlardan çok çekti. Artık yeni sisteme göre koalisyon olmayacak” denilerek “Evet” oyu istenmişti ama şimdi sadece milletvekili seçimlerine değil, yerel seçimlere bile tek başına giremiyor partiler. En son yapılan genel seçimler öncesi ilk olarak “Cumhur ittifakı” kurulmuş, diğerlerine “Hadi siz de kurun!” denmişti. Onlar konuşup anlaşıp “Millet ittifakını” kurunca da Cumhur’lardan biri “İllet” diğeri “Zillet” adını taktılar. Millet adından  “İllet” (Hastalık) ve “Zillet” (Hor görülme, horlanma, aşağılanma, alçalma) kelimelerini türetince o ittifaka mı hakaret oluyor, yoksa asıl “Millet”e mi hakaret oluyor, bunun cevabını seçim sandıkları açılınca göreceğiz.

Bu genel değerlendirmenin sonunda bakalım adayların birbirleri hakkındaki konuşmalarına. Önce Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’ın “Makedonya” kökenli olduğu iddia etti Ankara’nın yorulduğu için görevden alınan eski belediye başkanı Gökçek. Mansur Yavaş hemen yedi göbek Ankaralı olduğunu açıkladı ve ispatladı. Mekedon dernekleri bile isyan etti. Farzedelim ki Makedonya kökenli olsun, ayıp mı, kusur mu Makedon kökenli olmak? Eee “Ne olmuş yani!”

Daha sonra birileri Cumhur İttifakı Ankara adayı Mehmet Özhaseki’nin soyadı değişikliğini ortaya çıkarttı. Babası seneler önce “Karakebap” olan soyadını beğenmeyip “Özhaseki” yapmış. Önce bir süre yeni soyadının nereden geldiği konuşuldu. Birileri Kayseri’deki Haseki dağının adı diye bir iddia attı ortaya, daha sonra öyle bir dağ olmadığı meydana çıktı. Osmanlı saraylarındaki kıdemli personele verilen “Haseki” adından etkilenildiği söylendi en sonunda. Herkes soyadını beğenip hoşnut olmayabilir. İtiraf ediyorum, ben de çok beğenmem soyadımı ama dedelerimden babama, ondan da bana geçmiş soyadımı değiştirmeyi hiç düşünmedim. Ama onların kendi tercihi, kimseyi ilgilendirmez. Üstelik Mehmet bey henüz daha doğmadan babası tarafından yapılan değişikliğin şimdi ortaya çıkmasının ne anlamı olabilir ki? Üstelik farzedelim ki kendisi yapmış olsun soyadı değişikliğini. Ne fark eder ki? Sonuçta yasal bir işlem. Eee “Ne olmuş yani?”

İzmir’de yaşananlar da bunlara benzer bir olay. Millet ittifakının adayı Tunç Soyer’in babası askeri hakimlik döneminde yanlış uygulamalar yaptığı ve işkencelerle anıldığı iddia edildi. İlçe belediye başkanıyken sakıncası yok ama büyükşehre aday olunca “Vay senin baban benim babama işkence yapmıştı” demek ne kadar doğru bilemedim. Farzedelim ki baba Nurettin Soyer suçlu, oğlu Tunç Soyer’i ne kadar bağlar? Fetö ile girişilen amansız mücadelede hiç kimsenin gözünün yaşına bakmadığını bütün millet takdirle izlediği hükümetimiz Fetö’nün hain kalkışının en başındaki Dişli’nin kardeşini büyükelçi yaparken “Suçlar şahsidir, diğer aile fertlerini kapsamaz” derken, şimdi babasının hesabını oğlu Tunç Soyer’den sorması anlaşılır gibi değil. Babası yanlış bile yapmış olsa Tunç Soyer’i bağlamaz ki. Eee “Ne olmuş yani?”

Son bir konu da “Cumhur ittifakının” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ile ilgili. Önce uzun süre bakanlık, daha sonra başbakanlık yapan Binali Yıldırım şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı. Partisi tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterildi. O esnada sayın Cumhurbaşkanı kendisine “Binali Yıldırım Meclis Başkanlığından ne zaman istifa edecek?” diye sorma gafletinde bulunan gazeteciye “Dersini iyi çalışmamışsın. İstifasına gerek yok. İstanbul’a Belediye Başkanı seçildikten sonra istifa eder” şeklinde cevap veriyor. İttifak ortağı Bahçeli soruyu "Binali Beyi aday olması istifa etmesi gerekir mi, gerekmez mi böyle bir tartışmaya sokmamak gerekir. Seçildiği gün Meclis Başkanlığından ayrılmış olur" şeklinde cevaplandırıyor. Daha sonra bir kısım medya mensubu arkadaşlar Binali Bey’e Anayasanın 94. Maddesinin son fıkrasını okuyorlar. Aynen şöyle son fıkra “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Başkanvekilleri, üyesi bulundukları siyasî partinin veya parti grubunun Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine; görevlerinin gereği olan haller dışında, Meclis tartışmalarına katılamazlar”. Bu soru üzerine Binali Bey tebessüm ederek “Seçim çalışmaları bir siyasi faaliyet değildir” diyor. Gazeteci arkadaşlar bir densizlik gibi yapıp “Seçim çalışması ne faaliyetidir efendim?” demiyorlar tabii. Bu konunun çok tartışılıp çok eleştirilmesi üzerine Binali bey “"Benim istifam meselesiyle vatandaşın gündeminin iştigal edilmesi canımı çok sıkıyor," diye başladığı konuşmasında. “Adaylık başvurum yapıldığından itibaren istifa edeceğim. Resmi başvuru tarihi 18 Şubat’ta bırakacağım” diye konuştu. Senin istifanın vatandaşın gündemini işgal etmesi konusu canını sıkıyorsa en baştan istifa edecektin Bay Binali. “Seçim çalışması siyasi faaliyet değildir” gibi tarihe geçen bir vecize uydurmadan önce etseydin.

Bu konuyu ittifak ortağı Bahçeli’nin sözleri ile tamamlamak istiyorum. Yıldırım istifa edeceğini açıklaması üzerine "Bu, faziletli, erdemli bir davranıştır" diyor Bahçeli. Seçimlere kadar daha neler duyacağız kim bilir?

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Boşa bağırma, bedelini öde!26 Temmuz 2019 Saat: 14:02
Sevgili okurlarım, bildiğiniz gibi Türkiye Büyür Millet Meclisi’nin kabul ettiği yasayla Askerlik Kanunu değişti, Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanarak yürürlüğe girdi.
Kimi ilgilendiriyor?23 Temmuz 2019 Saat: 22:10
Büyük gelişmiş devletler olsun, Afrika’daki geri kalmış küçük ülkeler olsun dünyanın her ülkesinin, her milletin kendine göre bir veya birkaç milli bayramları vardır.
Ülkemizde 4 Milyondan Fazla Suriyeli Var19 Temmuz 2019 Saat: 12:36
Bazı arkadaşlarım, dostlarım zaman zaman takılırlar bana “Hep muhalif yazı yazıyorsun, iktidarın beğendiğin hiçbir uygulaması yok mu?” derler.
Adaletin bu mu dünya?14 Temmuz 2019 Saat: 12:29
Sevgili okurlarım, başlığa bakıp bir arabesk şarkı sözleri yazacağımı sanmayın. Bu şarkının sözleri bugün yazacağım konuya amiyane tabiri ile “cuk” oturdu da o nedenle başlık yaptım.
Müsaadenizle biraz edepsizleşeceğim10 Temmuz 2019 Saat: 23:05
Şimdi pazardaki zeytine yüzde 30 zamlı fiyat ödeyen emekli vatandaş manikür pedikür fiyatı artmadığı için maaşına yüzde 5 zam alacak. 2.000 lira olan maaşı 100 lira zam görecek. Nasıl geçineceğim diye kara kara düşünmekte emekliler
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑