160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) SAFİR
SAĞ KENAR - robot
sağ- fotomakineleri
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Boşa bağırma, bedelini öde!

Sevgili okurlarım, bildiğiniz gibi Türkiye Büyür Millet Meclisi’nin kabul ettiği yasayla Askerlik Kanunu değişti, Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanarak yürürlüğe girdi.

26 Temmuz 2019 Saat: 14:02

Yeni düzenlemeye göre:

Askerlik 6 aya indi, isteyenler altı aylık zorunlu hizmetini tamamladıktan sonra bir altı ay daha maaş alarak devam edecek. Daha sonra da sözleşmeli olarak kalabilecek gibi birçok maddesi var.

Kabul edilen yasaya göre “Bedelli Askerlik” de kalıcı hale getirildi. Her altı ayda değişecek, şu andaki rakama göre 31 bin lira bedel ödeyenler bir ay askerlik eğitimi aldıktan sonra terhis olacak.

Bunun ileride neler doğuracağı, silahlı kuvvetlerimizin birliklerinde doğuracağı boşluğun nasıl doldurulacağı gibi konulara girmek istemiyorum. Öğrenciliğimle birlikte tam 29 yılımı silahlı kuvvetlerde geçirmiş birisi olarak bu konudaki fikrim yeni sistemin ordumuzun insan gücünün zayıflayacağı, ilerde bu sistemden geri adım atılacağı yönündedir.

Daha önceleri dünyanın sayılı orduları arasında olan ordumuzun bir kısmı geçmiş dönemlerde hepimizin gözlerimizin önünde “Ergenekon” gibi davalarla yıpratıldı, zayıflatıldı, komuta kademesi eritildi. O davalardan Silivri zindanına gitmeden kurtulanların bir kısmı da çok sevmelerine rağmen askerlikten soğutuldukları için ya istifa, ya da emeklilik yoluyla ayrıldılar. O nedenle komuta kademesinden hiçbir yetkili kişi Meclis’te ya da siyasi iradeye “Bu yasa TSK’yı zayıflatır, etrafımızdaki ülkelerle mücadele ediyoruz, bu yasa çıkmamalı” demedi, daha doğrusu diyemedi.

Neyse, bir giriş yapayım dedim konu uzadı. Bugünkü konumuz bu değil.

Bugünkü konumuz ne?

İlimizle ilgili bugünkü konumuz. AKP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman askerlik hizmetini tamamlamış. “Ne var bunda, kanun çıkmış, herkes gibi onun da hakkı var, yatırmış bedelini yapmış askerliğini” diyorsunuz değil mi? Evet, bankaya parasını yatırmış, izinleri ve yol süresini düştükten sonra on sekiz gün askerliğini yapıp bitirmiş.

Askerliğini bitirdiğini de sosyal medya hesabından “Vatani görevimizi hayırlısı ile tamamladık. Güzel vatanımızı ve kadim milletimizi savunmak üzere silahaltında olan genç kardeşlerimize Rabbimden kolaylıklar diliyorum” şeklindeki paylaşımıyla duyurmuş.

Tabii bedelli askerlik yapmak herkes gibi onun da hakkı. Yasa çıkmış, yasaya göre hakkını kullanıp parasını yatırmış olay bitmiş. Ama bu paylaşımı il genelinde çok tepkilere yol açtı. Paylaşımına birçok yorumlar yapıldı. Mesela yorumlardan bazıları şöyle…

“Ayıp değil mi evladım? Bedelli yapmak değil, elalemin çocuklarının cepheden al bayrağa sarılı tabutları gelirken, “Gittim, askerlik yaptım geldim” diye paylaşım yapmaya utanmadın mı hiç?” bunun gibi, buna benzer daha birçok yorum yapılmış Emre Kahraman’ın paylaşımına, hepsini buraya yazmaya yerim yetmez. Mealen birbirine benziyor.

CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız da Kahraman’ın paylaşımına tepki göstererek ona AKP İl Gençlik Kolları Kongresinde “Reis bizi Afrin’e götür” diye bağırdığını hatırlatarak 18 günde değil silah tutmak selam vermeyi bile öğrenilmeyeceğini dile getirmiş.

Bunun hatırlatılması üzerine hemen geçmişi hatırladım, internet ortamında da araştırınca yeniden gördüm. Bu kahraman arkadaş boyun damarlarını şişire şişire bağırıyordu “Reis bizi Afrin’e götür” diye. Hem kendisi bağırıyordu, hem de gençlere bağırtıyordu. Bu feryatların üzerine sayın Cumhurbaşkanı “Afrin’in kenar kıyılarına ben gittim. Komutana sordum, ‘Ne durumdayız, ihtiyaç var mı?’ ‘Şimdilik henüz yok’ dediler. Olduğu anda beraber gideceğiz” demiş, o zamanlar. Merak edenler Google’den görebilir.

“Bu kahraman çocuk bilmiyor olabilir mi, Afrin’i tatil köyü mü sanıyor?” diye merak edip baktım. Yok, bilmiyor olamaz okumuş çocukmuş. Kocaeli Üniversitesi mezunuymuş. Yalova Üniversitesi’nde de yüksek lisans yapıyormuş. Normal askerlik yapıp ülkemizin herhangi bir şehrinde silah tutmasını öğrenmeye bile gönüllü olamayan insanlar yalandan yere Afrin’e gitmek istediklerini söylemeleri sizleri bilemem ama bana çok komik geliyor.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

17 Ağustos depremini ben İstanbul’da yaşadım18 Ekim 2019 Saat: 21:21
Sevgili okurlarım, yine bir sevimsiz konuya gireceğim affınıza sığınarak. Ama konu ne kadar sevimsiz olsa da bu gerçeği kabullenmek ve onunla yaşamak zorundayız ne yazık ki.
Hedeflenen mi, gerçekleşen mi?10 Ekim 2019 Saat: 00:12
Eylül ayında tüketici fiyatları aylık yüzde 0.99, yıllık 9.26 olmuş. Gözümüz aydın, Damat Bey çıktı kameraların karşısına ve yüzde 5’in de altını hedeflediklerini müjdeledi.
Dil Bayramı1 Ekim 2019 Saat: 12:42
Geçen hafta Dil Bayramı’ydı, bu yazıyı geçen hafta yazmayı düşünmüştüm ama yoğunluktan bu haftaya kaldı. Kusuruma bakmayın, gecikmeli de olsa bayramınızı kutluyorum.
Vakıflar ve kültürümüz17 Eylül 2019 Saat: 14:47
İstanbul Büyükşehir Belediye meclis toplantıları 23 Haziran seçimlerinden sonra İstanbul Büyükşehir Belediye “İBB” meclis toplantıları canlı olarak yayınlanıyor.
Sivas Ellerinde11 Eylül 2019 Saat: 12:17
Evet, geçen hafta kısacık bir Sivas seyahati yaptık. Çünkü geçen hafta Sivas Kongresinin 100. Yıl dönümüydü. Sivas Kongresinin tarihimizde önemi çok büyüktü, çünkü cumhuriyetin temelleri orada atılmıştı.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑