160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) SAFİR
SAĞ KENAR - robot
sağ- fotomakineleri
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Devletin malı deniz mi?

Sevgili okurlarım ne güzel atasözlerimiz vardır. Atalarımız geçmişte yaşanan olaylardan dersler çıkararak, çeşitli deneyimlerden sonra dilimize yerleşmiş atasözlerimiz.

26 Ağustos 2019 Saat: 16:49

Türk Dil Kurumunun (TDK) Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü’nde 2396 atasözü bulunmaktadır. Hepsi de ders alınması gereken anlamlı ve veciz sözlerdir. Birkaç örnek yazayım diye düşündüm ama gerek yok, hepimiz biliyoruz mutlaka birçok atasözünü. Ama bazılarını yanlış yorumluyoruz ne yazık ki. Mesela “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın” atasözüne hep kızardım ben. “Şimdi bana dokunmadıysa yarın bana da dokunabilir” diye düşünürdüm ve bunun karşılığındaki yine atasözümüz olan “Yılanın başını küçükken ezeceksin” atasözünü savunurdum. Ama TDK’nın Atasözleri Sözlüğüne bakınca gerçek anlamını anladım. Yılan biliyoruz ki zehirli, yani tehlikeli ve sürüngen bir hayvan. Kötü niyetli insanlar da tehlikelerinden ötürü yılana benzetiliyor ama senelerce sürünmeleri isteniyor. Buna benzer anlaşılamayan, yanlış anlaşılan, yanlış yorumlanan ya da işimize geldiği gibi yorumlanan atasözlerimiz vardır. Bunlardan biri de “Devlet malı deniz yemeyen domuz, ya da yemeyen keriz” atasözümüzdür.

Söz devlet malından açılmışken bu kadar atasözlerinden bahsetmeyi bırakıp esas konumuza gelelim. Biliyorsunuz, hepimiz haberlerde izliyoruz, yapılan yerel seçimlerden sonra uzun süreden beri belediyelerdeki devir teslimlerden sonra “Devlet malı”na nasıl davranıldığı konusunda çeşitli örnekler gözler önüne seriliyor. Mesela Antalya Belediyesi’nde belediye şirket yöneticilerine verilen kredi kartları, eşleri tarafından kullanıldığı makyaj malzemeleri, bayan çamaşırları, kuaför ve güzellik merkezleri için 413 bin lira ödeme yapıldığı, yapan kişilerin isimlerine kadar gazetelere yazıldı. Yurt dışı seyahat için 2 milyon 507 bin TL lira belediye kasasından harcanmış... Bu Antalyalı eski belediye görevlileri Devletin malının deniz olduğunu düşünmüşler galiba. Ancak kendilerinden mutlaka hesap sorulmalı.

Aynısı olmasa da buna benzer bir olay da bulunduğum il olan Kocaeli’nde yaşandı. Antalya Belediyesi’nde yaşanan israf belediyenin iktidar partisinden muhalefet partisine geçmesi sonunda yaşandı ama Kocaeli Belediyesi iktidar partisinden yine iktidar partisinin başka bir adayına geçti. Yeni seçilen Başkan Tahir Büyükakın tarafından alınan karar takdirle karşılandı. Türkiye’nin en borçlu belediyesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde faaliyet raporuna göre resmi plakalı 417 araç bulunmasına rağmen 487 kiralık araç da kiralanmış. Yeni Başkan Büyükakın kiralık araçların 50 adedini iade etmiş. Araçların yakıt ile birlikte belediyeye masrafının aylık 400 bin lira olduğu söyleniyor. Eski Başkan İbrahim Karaosmanoğlu geçen yıllarda Mercedes Benz marka makam aracı olmasına rağmen ikinci bir Audi cip de makam aracı olarak aldığı için eleştirilmişti yerel basın tarafından.

Yeni başkan Büyükakın yaptığı açıklamada “Biz lazım olduğu kadar araçla yola devam edeceğiz. Eski dönemlerin konuşulmasını doğru bulmuyoruz. Yaptıkları doğru ve yanlış şeyler var. Onları eleştirmeye gerek yok. Bu eski makam araçlarını kullanmıyoruz. Kiralıkları iade ettik. Satılabilecek olanlar satılacak” açıklamasını yaptı. Geçen dönemde alınan 800 bin TL değerindeki cipin satılacağını da açıkladı.

Daha önce oğullarının yatları ve yaptığı müteahhitlikleriyle eleştirilen İzmit Endüstri Meslek Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğinden emekli İbrahim Karaosmanoğlu Mercedes’i beğenmiyor, 800 bin liralık Audi cipe biniyor. Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü İktisat Politikası Anabilim Dalında “Makro iktisat, ekonomik krizler ve istikrar politikaları” dersler veren öğretim üyesi Doç. Dr. Tahir Büyükakın Audi cipi satarak 800 bin TL’yi belediyenin kasasına iade ediyor.

Bu şekilde devlet malını har vurup harman savuranlara ne diyeyim ki? Onların kendi dilinden konuşayım belki anlarlar. Ben bir şey demiyorum sadece onlara A’raf suresi 31’nci ayetini, Furkan suresi 25 ve İsrâ suresi 17’nci ayetini hatırlatıyorum. “Bu ayetlerde ne deniyor?” diye sorarsanız, kısaca ve özet olarak “İsraf haramdır” diyor. Nokta.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

17 Ağustos depremini ben İstanbul’da yaşadım18 Ekim 2019 Saat: 21:21
Sevgili okurlarım, yine bir sevimsiz konuya gireceğim affınıza sığınarak. Ama konu ne kadar sevimsiz olsa da bu gerçeği kabullenmek ve onunla yaşamak zorundayız ne yazık ki.
Hedeflenen mi, gerçekleşen mi?10 Ekim 2019 Saat: 00:12
Eylül ayında tüketici fiyatları aylık yüzde 0.99, yıllık 9.26 olmuş. Gözümüz aydın, Damat Bey çıktı kameraların karşısına ve yüzde 5’in de altını hedeflediklerini müjdeledi.
Dil Bayramı1 Ekim 2019 Saat: 12:42
Geçen hafta Dil Bayramı’ydı, bu yazıyı geçen hafta yazmayı düşünmüştüm ama yoğunluktan bu haftaya kaldı. Kusuruma bakmayın, gecikmeli de olsa bayramınızı kutluyorum.
Vakıflar ve kültürümüz17 Eylül 2019 Saat: 14:47
İstanbul Büyükşehir Belediye meclis toplantıları 23 Haziran seçimlerinden sonra İstanbul Büyükşehir Belediye “İBB” meclis toplantıları canlı olarak yayınlanıyor.
Sivas Ellerinde11 Eylül 2019 Saat: 12:17
Evet, geçen hafta kısacık bir Sivas seyahati yaptık. Çünkü geçen hafta Sivas Kongresinin 100. Yıl dönümüydü. Sivas Kongresinin tarihimizde önemi çok büyüktü, çünkü cumhuriyetin temelleri orada atılmıştı.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑