160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) SAFİR
SAĞ KENAR - robot
sağ- fotomakineleri
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Dokunmayın Paşa’ya

Bir süredir hepimizin bildiği gibi ülkemizde Paşa konuşuluyor. Paşa en çok konuşulan konuların başında yer alıyor.

25 Ekim 2019 Saat: 12:36

Dokunmayın Paşa’ya

Bir süredir hepimizin bildiği gibi ülkemizde Paşa konuşuluyor. Paşa en çok konuşulan konuların başında yer alıyor.

“Hangi Paşa?” derseniz cevabım tabii ki “Haydarpaşa” olacak. Meşhur, tarihi Haydarpaşa gar binası.Ecdadımız Osmanlı zamanında yapılmış. Tarihçesi kısaca şöyle “Haydarpaşa Garı'nın yapımına II. Abdülhamit döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde başlanılmış,19 Ağustos 1908 günü tamamlanarak hizmete açılmış”. Yeşilçam filmlerinde hep görürüz Anadolu’dan İstanbul’a gelenler trenden inip merdivenlerin basamaklarını adımlayarak vapura bindiklerini. Tarihi ve nostaljik bir binadır.

Bu paşa ile birlikte bir de Sirkeci garı konuşuluyor son günlerde. Sirkeci garı da tabii ecdadımız Osmanlı zamanında atılmış. Haydarpaşa’dan daha da eski Sirkeci. “İstanbul'un Avrupa'ya açılan kapısı Sirkeci Gar'ının temeli 11 Şubat 1888 günü büyük bir törenle atılmış, 03 Kasım 1890'da hizmete açılmış”. Her iki gar binası da senelerce tren seferlerine hizmet etmiş, yolculukların başlangıç ve son noktası olmuş. Bu iki gar binası çok konuşulunca hem kendim bilgilenmek, hem de sizleri bilgilendirmek bir araştırma yaptım üzere

Tren seferleri artık bu iki gar binasına gelmemesi üzerine Devlet Demir Yolları, tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarını kiralama kararı almış. Gar binalarına ait yaklaşık 29 bin metrekarelik atıl halde bulunan depo alanlarını “ticari faaliyette kullanılmamak üzere” kiralamak amacıyla ihale açmış.

4 Ekim 2019 tarihinde açılan ihalede aylık kira bedeli 30 bin lira olarak belirlenmiş. İhaleye İstanbul Büyükşehir Belediyesi konsorsiyumu dahil 4 şirket katıldı. Emre Kamçılı, iş bitirme belgesi uygun olmadığı için ihaleden elenmiş. Anadolu Kültürel Girişimcilik ise teklif sunmayarak ihaleden çekilmiş. İhalede Hezarfen Danışmalık Limited Şirketi ve İBB’nin iştirak şirketleri sona kalmış.

Kafam fazla kalın mı bilmem ama ben burasını hiç ama hiç anlamadım, anlayamadım. İhale şartnamesine kalın harflerle “ticari faaliyette kullanılmamak üzere”yazdığı içinbinaları o amaçla kullanamayacaksın, sit alanı olduğu için tadilat yapmak bir yana çivi bile çakamayacaksın. O zaman bu şirketler neden katılır bu ihaleye? Verdikleri o kadar parayı nasıl çıkaracaklar? Ben bir türlü akıl erdiremedim. Anlayanınız varsa bana da anlatsın ne olur.

Daha birçok detay var ama onlarla kafalarımız karışmasın. İhaleye Hezarfen Danışmanlık 350 bin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 100 bin lira teklif sunuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine başvuruda “müştereken ve müteselsilen” kelimeleri yerine “ortaklaşa ve birlikte” kelimelerinin kullanılması gerekçe gösterilerek ihaleden elendiğini belirtiliyor. Bakar mısınız gerekçeye Arapça olan kelimeler yerine aynı anlamdaki Türkçe kelimeler kullanıldığı için ihaleden eleniyor Türkiye’nin en büyük belediyesi, elenince de Hazerfen şirketine kalıyor.

Belediye’nin üç katı teklif veren Hazerfen şirketi bir anda çok meşhur oluyor ve tüm yurt sathında konuşuluyor. Hazerfan Şirketi kimin?

Hazerfan Danışmanlık Şirketi Hüseyin Avni Önder.  33 yaşında genç bir adam. AKP eski Milletvekili Şükrü Önder'in akrabası. AKP üyesi, iki seneAKP İstanbul il gençlik kolları başkan yardımcılığı yapmış. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 3 bin lira maaşla çalışmış. Ama yetenekli olduğu için belediyeden yatay geçiş yaparak Okçular Vakfı’nın Genel Müdürü yapılmıştır. Genç adam yetenekli az gelir çok çok yetenekli demek ki Okçular Vakfı da kesmemiş kendisini 3 bin lira maaşlı eleman 10 bin lira sermaye ile Hazerfan Danışmanlık Şirketini kurmuş. İhaleden hemen sonra 14 Ekim tarihinde şirketine sermaye artırımında bulunarak 1 milyon liraya yükseltmiş.

Bu çok yetenekli çocuk Hüseyin Avni Önder tarihi gar binalarında ne yapıp para kazanacak da ihalede teklif ettiği kirayı ödeyecek? Çocuk derken bir şey ima etmiyorum, benim iki çocuğumdan da genç olduğu için öyle dedim. “Ne yapıp para kazanacak da taahhüt ettiği kirayı ödeyecek?” derken de hiçbir şey ima etmiyorum. Sadece merak ediyor ve soruyorum.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

On Kasım’ın ardından15 Kasım 2019 Saat: 01:02
Sevgili okurlarım, milletimizin kurtarıcısı, Cumhuriyeti’mizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü ebediyete intikalinin 81. yıldönümünde rahmetle ve minnetle andık.
17 Ağustos depremini ben İstanbul’da yaşadım18 Ekim 2019 Saat: 21:21
Sevgili okurlarım, yine bir sevimsiz konuya gireceğim affınıza sığınarak. Ama konu ne kadar sevimsiz olsa da bu gerçeği kabullenmek ve onunla yaşamak zorundayız ne yazık ki.
Hedeflenen mi, gerçekleşen mi?10 Ekim 2019 Saat: 00:12
Eylül ayında tüketici fiyatları aylık yüzde 0.99, yıllık 9.26 olmuş. Gözümüz aydın, Damat Bey çıktı kameraların karşısına ve yüzde 5’in de altını hedeflediklerini müjdeledi.
Dil Bayramı1 Ekim 2019 Saat: 12:42
Geçen hafta Dil Bayramı’ydı, bu yazıyı geçen hafta yazmayı düşünmüştüm ama yoğunluktan bu haftaya kaldı. Kusuruma bakmayın, gecikmeli de olsa bayramınızı kutluyorum.
Vakıflar ve kültürümüz17 Eylül 2019 Saat: 14:47
İstanbul Büyükşehir Belediye meclis toplantıları 23 Haziran seçimlerinden sonra İstanbul Büyükşehir Belediye “İBB” meclis toplantıları canlı olarak yayınlanıyor.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑