UMRE
çelebi_blş
KOFTECI-Dikey
MONmedia
SALGAMettavuk
RENO
Mehmetali paşa adayı iilanı
KOTO VEFAT İLANI REKLAM
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

En sonunda raconu kesti

Bazı konularda yaptığı uygulamaları ve bazı sözlerini eleştirsem de Cumhurreisi’nin bu konuşmasını çok haklı buluyorum. Adeta alkışlıyorum.

21 Ağustos 2017 Saat: 13:12

En sonunda raconu kesti

Racon kesmek birçoğumuzun bildiği gibi argo bir terim olmasına rağmen halk diline girmiş durumda. Birçok yerde kullanılmaktadır. Türk Dil Kurumu sözlüğündeki anlamı şöyle…

Racon: kural, yol, yöntem, gösteriş, çalım, fiyaka… Argo bir deyim olduğu için hazırlanan Argo Sözlüğü’nde daha güzel bir örnekle açıklanmış. Oradaki örnekli açıklaması şöyle…

Racon: Kabadayılık ortamında anlaşmazlığa düşenler çözüm için yaşlı bir kabadayıya başvururlar, onun kararını “racon” olarak adlandırılır ve uyulurmuş.

Neden mi bu konuya girip bu açıklamalarla başladım yazıma. Bildiğiniz gibi geçen hafta AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada Reisçilik adıyla insanları tehdit edenlere seslendi ve şunları söyledi: “Kardeşlerim, zaman zaman kamuoyunda, medyada, partimiz içinde kesinlikle arzu ve tasvip etmediğim tartışmaların yaşandığına şahit oluyoruz. Genellikle sosyal medya hesapları veya kimi köşe yazarları üzerinden başlatılan butartışmalarda, birilerinin şahsımın adına adeta racon kestiği, herkese ayar vermeye çalıştığı anlaşılıyor. Burada bir kez daha açık ve net olarak ifade ediyorum; benim, milletimle, partimle paylaşacağım bir düşüncem, bir teklifim, bir hissiyatım varsa, bunun yolları bellidir. Kimsenin racon kesmesine de ihtiyacım yoktur. Eğer racon kesilecekse, bu raconu bizzat kendim keserim. Bu da böyle bilinmeli”.

Bazı konularda yaptığı uygulamaları ve bazı sözlerini eleştirsem de Cumhurreisi’nin bu konuşmasını çok haklı buluyorum. Adeta alkışlıyorum. Şimdiye kadar sustu, sabretti ama onun da sabrı taştı artık. Bir kısım kendini bilmezler var ortalıkta tam anlamıyla “Kraldan çok kralcı” kesiliyorlar. Hani lunaparklarda olur ya “dev aynaları” normal bir insanı olduğundan büyük gösterir. İşte bu zavallı tipler kendilerini olduklarından çok fazla görmeye, Cumhurbaşkanı adına, Başbakan adına, hükümet adına konuşmaya, adeta racon kesmeye başladılar.

Bunların en başında Star gazetesinde köşe yazan Cem Küçük geliyor. Bildiğiniz gibi daha önce kendisi hakkında canlı yayında suç duyurusunda bulunan Hürriyet yazarı Ahmet Hakan için, “İstersek seni sinek gibi ezeriz.  Bugüne kadar merhamet ettik de hala hayatta kalabiliyorsun” sözleriyle tehdit etti. Bu sözlerden kısa bir süre sonra Ahmet Hakan evinin önünde birkaç kişi tarafından dövüldü. Daha sonra Cem Küçük katıldığı bir televizyon programında Aydın Doğan ve Hürriyet yazarları hakkında ilginç sözler söylemişti. Küçük “Sen kimsin Ertuğrul Özkök? Bütün Hürriyet'i toplasan benim serçe parmağım kadar güçlüsün. Ben Aydın Doğan'a talimat veririm gereğini yapar. Siz kimsiniz?” demişti.

Cem Küçük kadar kışkırtıcı olmasa da karı koca Rasim Ozan Kütahyalı ve Nagehan Alçı Kütahyalı da kendilerini olduğundan fazla görüp siyasi iradenin yerine koyup ahkam kesmeye meraklı tipler. Onların yazıları hakkında da birçok örnekler var ama yazmaya yerim yetmez.

Onlara benzer diğer bazı yazarlar da var tabii. İşte bunların böyle konuşmalarını bir süre izleyen Cumhurbaşkanı en sonunda sabrı taşmış olmalı ki, “Kimsenin racon kesmesine de ihtiyacım yoktur. Eğer racon kesilecekse, bu raconu bizzat kendim keserim. Bu da böyle bilinmeli” demek zorunda hissetti kendisini.

Kendi sesinden bu konuşmasını dinleyince önce dedim ki bu tip yazarlar, gazeteciler üç beş kişi, bilemedin on kişi. Çağırır kendilerini, ya da haber gönderir birisiyle, “Kendinize gelin, ayağınızı denk alın” diyebilirdi. Ne lüzum vardı böyle toplantıda konuşmaya ve televizyon haberlerinde izletmeye demiştim ilk intiba olarak. Ama sonunda sakin kafayla olayları değerlendirince kendisine hak verdim. Onlarla el altından konuşup, onları hizaya getirse, yarın onların yerine başkaları çıkıp aynı boşluğu dolduracak, ya da doldurmaya talip olup teşebbüs edecek. Cumhurbaşkanı bütün kamuoyuna duyurdu ve “Kimse racon kesmeye kalkmasın. Eğer racon kesilecekse ben keserim” dedi. Ben de bu konuda kendisine yerden göğe kadar hak verdim.

Haa, “Cumhurbaşkanı daha politik bir lisan kullanmalıydı, neden racon gibi argo bir kelime kullandı?” diyebilirsiniz. Herkesin bir konuşma stili var, o da kendi tercihidir tabii.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Gölcük Belediyesi Emekli Evi13 Şubat 2019 Saat: 07:14
Emekli Evi çok güzel düzenlenmiş, dekore edilmiş. Kullanılan malzemeler son derece kaliteli ve kullanışlı. Yani emeklilere layık bir yer yapılmış.
Atışmalar başladı… “Ne olmuş yani?”10 Şubat 2019 Saat: 00:08
Sevgili okurlarım yerel seçimlere iki aydan az bir zaman kaldı. Önce aday adayları belirlendi, daha sonra o aday adaylarının içinden bazıları aday oldu.
Ne olur dini siyasete alet etmeyin4 Şubat 2019 Saat: 23:11
“Bu yukarıdaki başlık nereden mi çıktı?” hemen açıklayayım. Birisi çıkıyor bir belediye başkan adayını desteklemek için konuşma yapıyor.
Kavram kargaşası21 Ocak 2019 Saat: 13:45
Yazımın başlığına bakınca neye az kaldığını soruyorsunuz değil mi? İşte o sorunun cevabını bulacaksınız yazımda. Son günlerde hepimizin yüzümüz asık, moralimiz bozuk ne yazık ki.
Ne sevdaymış be kardeşim?13 Ocak 2019 Saat: 22:05
Sevgili okurlarım bugün size bir sevda hikayesi anlatmak istiyorum. “Siyasi konuları bıraktın aşk meşk konularına daldın” diye beni eleştirseniz de haklısınız.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑