ÇLBbilişim_SOL
SalgamEt_SOL
SeyyarKöfteci_SOL
Badana_KENAN_SOL
FOTOGRAFMAKINA_REKLAM_SAĞ
Zafer_emlak_SAĞ
AVBofis_SAĞ
MONmedia_reklamı
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

En sonunda raconu kesti

Bazı konularda yaptığı uygulamaları ve bazı sözlerini eleştirsem de Cumhurreisi’nin bu konuşmasını çok haklı buluyorum. Adeta alkışlıyorum.

21 Ağustos 2017 Saat: 13:12

En sonunda raconu kesti

Racon kesmek birçoğumuzun bildiği gibi argo bir terim olmasına rağmen halk diline girmiş durumda. Birçok yerde kullanılmaktadır. Türk Dil Kurumu sözlüğündeki anlamı şöyle…

Racon: kural, yol, yöntem, gösteriş, çalım, fiyaka… Argo bir deyim olduğu için hazırlanan Argo Sözlüğü’nde daha güzel bir örnekle açıklanmış. Oradaki örnekli açıklaması şöyle…

Racon: Kabadayılık ortamında anlaşmazlığa düşenler çözüm için yaşlı bir kabadayıya başvururlar, onun kararını “racon” olarak adlandırılır ve uyulurmuş.

Neden mi bu konuya girip bu açıklamalarla başladım yazıma. Bildiğiniz gibi geçen hafta AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada Reisçilik adıyla insanları tehdit edenlere seslendi ve şunları söyledi: “Kardeşlerim, zaman zaman kamuoyunda, medyada, partimiz içinde kesinlikle arzu ve tasvip etmediğim tartışmaların yaşandığına şahit oluyoruz. Genellikle sosyal medya hesapları veya kimi köşe yazarları üzerinden başlatılan butartışmalarda, birilerinin şahsımın adına adeta racon kestiği, herkese ayar vermeye çalıştığı anlaşılıyor. Burada bir kez daha açık ve net olarak ifade ediyorum; benim, milletimle, partimle paylaşacağım bir düşüncem, bir teklifim, bir hissiyatım varsa, bunun yolları bellidir. Kimsenin racon kesmesine de ihtiyacım yoktur. Eğer racon kesilecekse, bu raconu bizzat kendim keserim. Bu da böyle bilinmeli”.

Bazı konularda yaptığı uygulamaları ve bazı sözlerini eleştirsem de Cumhurreisi’nin bu konuşmasını çok haklı buluyorum. Adeta alkışlıyorum. Şimdiye kadar sustu, sabretti ama onun da sabrı taştı artık. Bir kısım kendini bilmezler var ortalıkta tam anlamıyla “Kraldan çok kralcı” kesiliyorlar. Hani lunaparklarda olur ya “dev aynaları” normal bir insanı olduğundan büyük gösterir. İşte bu zavallı tipler kendilerini olduklarından çok fazla görmeye, Cumhurbaşkanı adına, Başbakan adına, hükümet adına konuşmaya, adeta racon kesmeye başladılar.

Bunların en başında Star gazetesinde köşe yazan Cem Küçük geliyor. Bildiğiniz gibi daha önce kendisi hakkında canlı yayında suç duyurusunda bulunan Hürriyet yazarı Ahmet Hakan için, “İstersek seni sinek gibi ezeriz.  Bugüne kadar merhamet ettik de hala hayatta kalabiliyorsun” sözleriyle tehdit etti. Bu sözlerden kısa bir süre sonra Ahmet Hakan evinin önünde birkaç kişi tarafından dövüldü. Daha sonra Cem Küçük katıldığı bir televizyon programında Aydın Doğan ve Hürriyet yazarları hakkında ilginç sözler söylemişti. Küçük “Sen kimsin Ertuğrul Özkök? Bütün Hürriyet'i toplasan benim serçe parmağım kadar güçlüsün. Ben Aydın Doğan'a talimat veririm gereğini yapar. Siz kimsiniz?” demişti.

Cem Küçük kadar kışkırtıcı olmasa da karı koca Rasim Ozan Kütahyalı ve Nagehan Alçı Kütahyalı da kendilerini olduğundan fazla görüp siyasi iradenin yerine koyup ahkam kesmeye meraklı tipler. Onların yazıları hakkında da birçok örnekler var ama yazmaya yerim yetmez.

Onlara benzer diğer bazı yazarlar da var tabii. İşte bunların böyle konuşmalarını bir süre izleyen Cumhurbaşkanı en sonunda sabrı taşmış olmalı ki, “Kimsenin racon kesmesine de ihtiyacım yoktur. Eğer racon kesilecekse, bu raconu bizzat kendim keserim. Bu da böyle bilinmeli” demek zorunda hissetti kendisini.

Kendi sesinden bu konuşmasını dinleyince önce dedim ki bu tip yazarlar, gazeteciler üç beş kişi, bilemedin on kişi. Çağırır kendilerini, ya da haber gönderir birisiyle, “Kendinize gelin, ayağınızı denk alın” diyebilirdi. Ne lüzum vardı böyle toplantıda konuşmaya ve televizyon haberlerinde izletmeye demiştim ilk intiba olarak. Ama sonunda sakin kafayla olayları değerlendirince kendisine hak verdim. Onlarla el altından konuşup, onları hizaya getirse, yarın onların yerine başkaları çıkıp aynı boşluğu dolduracak, ya da doldurmaya talip olup teşebbüs edecek. Cumhurbaşkanı bütün kamuoyuna duyurdu ve “Kimse racon kesmeye kalkmasın. Eğer racon kesilecekse ben keserim” dedi. Ben de bu konuda kendisine yerden göğe kadar hak verdim.

Haa, “Cumhurbaşkanı daha politik bir lisan kullanmalıydı, neden racon gibi argo bir kelime kullandı?” diyebilirsiniz. Herkesin bir konuşma stili var, o da kendi tercihidir tabii.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Kınamaktan başka bir şey yapamaz mıyız?23 Mayıs 2018 Saat: 01:39
Hepimizin bildiği gibi geçen hafta İsrail askerlerinin sivil halkın üzerine açtığı ateş sonucu 61 kişi hayatını kaybetmiş, 3 bini aşkın Filistinli yaralanmıştı.
Affedersiniz ama…16 Mayıs 2018 Saat: 00:39
MHP lideri Devlet Bahçeli durup dururken Twitter’dan “Çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri, PKK’lılar, FETÖ’cüler hariç, kader kurbanlarını affedilmeli” diye bir paylaşımda bulundu.
Seviye yerlere düşmüştü, şimdi çukurda9 Mayıs 2018 Saat: 12:19
Artık seçim sathı mahalline girdik. Süre zaten kısaydı, aradan birkaç gün de geçtikten sonra artık bir buçuk ay gibi bir zaman sonra seçmenler olarak hepimiz sandıklara gidip oylarımızı atacağız. Seçim
Dokunmayın paşama2 Mayıs 2018 Saat: 00:56
Sevgili okurlarım şimdi yazımın başlığına bakıp yağcılık yaparak bir paşayı korumak istediğimi sanmayın.
Dokunma bana, dokunurum sana!30 Nisan 2018 Saat: 12:00
Sevgili okurlarım, belki dikkatinizi çekmiyor olabilir ama son birkaç haftadır hep haberlerde bir okul tartışmaları sürüp gidiyor.
Tüm Yazıları