Seyyar Köfteci yeni
AVB OFİS
MON MEDYA 300 X 160
Körfez Dalgıç
ŞALGAM ET TAVUKÇULUK 300 X 160
ÇELEBİ BİLİŞİM 300 X 160
Zafer Emlak Yeni
FOTOĞRAFMAKİNALARI 300 X 160
İhbar hattı whatsapp
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

En sonunda raconu kesti

Bazı konularda yaptığı uygulamaları ve bazı sözlerini eleştirsem de Cumhurreisi’nin bu konuşmasını çok haklı buluyorum. Adeta alkışlıyorum.

21 Ağustos 2017 Saat: 13:12

En sonunda raconu kesti

Racon kesmek birçoğumuzun bildiği gibi argo bir terim olmasına rağmen halk diline girmiş durumda. Birçok yerde kullanılmaktadır. Türk Dil Kurumu sözlüğündeki anlamı şöyle…

Racon: kural, yol, yöntem, gösteriş, çalım, fiyaka… Argo bir deyim olduğu için hazırlanan Argo Sözlüğü’nde daha güzel bir örnekle açıklanmış. Oradaki örnekli açıklaması şöyle…

Racon: Kabadayılık ortamında anlaşmazlığa düşenler çözüm için yaşlı bir kabadayıya başvururlar, onun kararını “racon” olarak adlandırılır ve uyulurmuş.

Neden mi bu konuya girip bu açıklamalarla başladım yazıma. Bildiğiniz gibi geçen hafta AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada Reisçilik adıyla insanları tehdit edenlere seslendi ve şunları söyledi: “Kardeşlerim, zaman zaman kamuoyunda, medyada, partimiz içinde kesinlikle arzu ve tasvip etmediğim tartışmaların yaşandığına şahit oluyoruz. Genellikle sosyal medya hesapları veya kimi köşe yazarları üzerinden başlatılan butartışmalarda, birilerinin şahsımın adına adeta racon kestiği, herkese ayar vermeye çalıştığı anlaşılıyor. Burada bir kez daha açık ve net olarak ifade ediyorum; benim, milletimle, partimle paylaşacağım bir düşüncem, bir teklifim, bir hissiyatım varsa, bunun yolları bellidir. Kimsenin racon kesmesine de ihtiyacım yoktur. Eğer racon kesilecekse, bu raconu bizzat kendim keserim. Bu da böyle bilinmeli”.

Bazı konularda yaptığı uygulamaları ve bazı sözlerini eleştirsem de Cumhurreisi’nin bu konuşmasını çok haklı buluyorum. Adeta alkışlıyorum. Şimdiye kadar sustu, sabretti ama onun da sabrı taştı artık. Bir kısım kendini bilmezler var ortalıkta tam anlamıyla “Kraldan çok kralcı” kesiliyorlar. Hani lunaparklarda olur ya “dev aynaları” normal bir insanı olduğundan büyük gösterir. İşte bu zavallı tipler kendilerini olduklarından çok fazla görmeye, Cumhurbaşkanı adına, Başbakan adına, hükümet adına konuşmaya, adeta racon kesmeye başladılar.

Bunların en başında Star gazetesinde köşe yazan Cem Küçük geliyor. Bildiğiniz gibi daha önce kendisi hakkında canlı yayında suç duyurusunda bulunan Hürriyet yazarı Ahmet Hakan için, “İstersek seni sinek gibi ezeriz.  Bugüne kadar merhamet ettik de hala hayatta kalabiliyorsun” sözleriyle tehdit etti. Bu sözlerden kısa bir süre sonra Ahmet Hakan evinin önünde birkaç kişi tarafından dövüldü. Daha sonra Cem Küçük katıldığı bir televizyon programında Aydın Doğan ve Hürriyet yazarları hakkında ilginç sözler söylemişti. Küçük “Sen kimsin Ertuğrul Özkök? Bütün Hürriyet'i toplasan benim serçe parmağım kadar güçlüsün. Ben Aydın Doğan'a talimat veririm gereğini yapar. Siz kimsiniz?” demişti.

Cem Küçük kadar kışkırtıcı olmasa da karı koca Rasim Ozan Kütahyalı ve Nagehan Alçı Kütahyalı da kendilerini olduğundan fazla görüp siyasi iradenin yerine koyup ahkam kesmeye meraklı tipler. Onların yazıları hakkında da birçok örnekler var ama yazmaya yerim yetmez.

Onlara benzer diğer bazı yazarlar da var tabii. İşte bunların böyle konuşmalarını bir süre izleyen Cumhurbaşkanı en sonunda sabrı taşmış olmalı ki, “Kimsenin racon kesmesine de ihtiyacım yoktur. Eğer racon kesilecekse, bu raconu bizzat kendim keserim. Bu da böyle bilinmeli” demek zorunda hissetti kendisini.

Kendi sesinden bu konuşmasını dinleyince önce dedim ki bu tip yazarlar, gazeteciler üç beş kişi, bilemedin on kişi. Çağırır kendilerini, ya da haber gönderir birisiyle, “Kendinize gelin, ayağınızı denk alın” diyebilirdi. Ne lüzum vardı böyle toplantıda konuşmaya ve televizyon haberlerinde izletmeye demiştim ilk intiba olarak. Ama sonunda sakin kafayla olayları değerlendirince kendisine hak verdim. Onlarla el altından konuşup, onları hizaya getirse, yarın onların yerine başkaları çıkıp aynı boşluğu dolduracak, ya da doldurmaya talip olup teşebbüs edecek. Cumhurbaşkanı bütün kamuoyuna duyurdu ve “Kimse racon kesmeye kalkmasın. Eğer racon kesilecekse ben keserim” dedi. Ben de bu konuda kendisine yerden göğe kadar hak verdim.

Haa, “Cumhurbaşkanı daha politik bir lisan kullanmalıydı, neden racon gibi argo bir kelime kullandı?” diyebilirsiniz. Herkesin bir konuşma stili var, o da kendi tercihidir tabii.

 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Çok kritik günler yaşıyoruz, aman dikkat!21 Şubat 2018 Saat: 21:35
Bildiğiniz gibi ABD Dışişleri Bakanı ülkemize geldi. Gelmeden önce de bir açıklaması yayınlandı haberlerde gördük duyduk hepimiz.
Siyasetçi ne yapmalı!15 Şubat 2018 Saat: 13:26
Evet, bir ülkenin silahlı kuvvetlerinin sınır ötesi bir harekat yapması tabii ki siyasi bir olaydır. Bunun yapılıp yapılmamasının kararını tabii ki siyasi irade verecek.
Kızgınlık bize, metanet sana!12 Şubat 2018 Saat: 16:14
Afrin’de yapılan “Zeytin Dalı” harekatı hakkında “"Savaş bir halk sağlığı sorunudur" başlığı altında bir bildiri yayınlayarak “Hekimler her koşulda savaşa karşı olur, barışı savunur" diyen Türk Tabipleri Bir
Bir hanımefendi hiç yakışmayacak sözler sarf ediyor!4 Şubat 2018 Saat: 13:28
Bu olay tabii ki infial yarattı ve çok tepki aldı. Meslek kuruluşumuz Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti bir açıklama yaparak olayı kınadı.
Al birini vur ötekine29 Ocak 2018 Saat: 13:59
Bu arada yazıyı bırakmadan önce yazmak için aldığım bilgisayarımda aldığı notlara baktım dün gece. Büyük bir kısmı güncelliğini yitirdiği için sildim
Tüm Yazıları