Seyyar Köfteci yeni
AVB OFİS
MON MEDYA 300 X 160
Körfez Dalgıç
ŞALGAM ET TAVUKÇULUK 300 X 160
ÇELEBİ BİLİŞİM 300 X 160
Zafer Emlak Yeni
FOTOĞRAFMAKİNALARI 300 X 160
KAZIM KOCAMAN
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Kadına Şiddete Karşı Dayanışma Günü

Sevgili okurlarım 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Dayanışma Günü olarak ilan edilmiş tüm dünyada. Ne zaman, neden ilan edilmiş kısaca özetlemek istiyorum.

25 Kasım 2017 Saat: 14:09

Kadına Şiddete Karşı Dayanışma Günü

Sevgili okurlarım 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Dayanışma Günü olarak ilan edilmiş tüm dünyada. Ne zaman, neden ilan edilmiş kısaca özetlemek istiyorum.

25 Kasım, Dominik Cumhuriyeti'nde, Salcedo'daOjo de Agua adlı köyde doğmuş,  Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele eden Clandestina Hareketi'nin öncülerinden olan Patria, Minerva ve Maria Mirabel kardeşlerin sistem tarafından katledildiği tarihtir. Mirabel kız kardeşlerin, diktatörlüğün askerleri tarafından, tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledildikleri, utanç gününün ve insanlık ayıbının yıl dönümüdür.1960 yılının 25 Kasım'ında, Dominik Cumhuriyeti'nin kuzey bölgesinde, bir uçurumun dibinde üç kadının cesedi bulunur. Bunlar Mirabel kardeşlerdir. Ertesi sabah gazetelerde bu ölümlerin bir kaza sonucu meydana geldiğini anlatan bir haber çıkar, ama gerçek göründüğü gibi değildir...Mirabel kardeşler, ülkelerinde siyasal özgürlük için kararlılıkla mücadele ederek Latin Amerika'daki diktatör RafaelLeonidasTrujillo'ya meydan okur. Bu yüzden diktatörlük tarafından zulme uğrayarak pek çok kez hapsedilir ve en son olarak da 25 Kasım 1960 günü arabalarından zorla indirilerek tecavüz ve işkenceyle katledilirler... Sonrasında, bu katliam kayıtlara "araba kazası" olarak geçecektir.Mirabel kız kardeşlerden birinin kod adının Kelebek olmasından da esinlenerek; o günden sonra bu üç kız kardeş, gerek Dominik'te gerek dünyada "Kelebekler" adıyla efsaneleştirilerek anılmaya başlarlar.

Önce 1981'de Dominik'te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında; 25 Kasım, "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü"  olarak kabul edilir. Daha sonra 1985 yılında, Birleşmiş Milletler tarafından "25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan edilir. 1981’den bu yana dünyanın dört bir köşesinden kadınlar, efsaneleşen bu üç kelebeği anıyorlar.

****

Dünyada bu günün geçmişi böyleyken ülkemizdeki duruma bakalım istedim. Bu yazıyı yazmadan önce internet ortamında yaptığım araştırmada şu bilgilere rastladım.

Ülkemizde son beş yılda 1134 kadın, erkekler tarafından öldürülmüş. Yani her gün en az bir kadın cinayete kurban gidiyor ülkemizde.

Bu cinayetlerin; 217‘sinde kadına yönelik sistematik şiddet, taciz veya tehdit varmış.

Öldürülen kadınlardan 608’inin katili kocası veya eski kocasıymış.

161’inin faili erkek arkadaşı veya eski erkek arkadaşıymış.

213’ünün faili ailedeki erkekler (babası, oğlu, erkek kardeşi, damadı, kayınpederi) veya akrabasıymış.

Erkeklerin kadınları öldürmek için öne sürdüğü bahaneler ise şöyle: Aldatılma şüphesi, barışma isteğinin reddi, kadının ayrılma ya da boşanma isteği ve “namus ya da töre”.

Düşünebiliyor musunuz güzel Türkçemizde “Ya benim olacaksın, ya kara toprağın” diye bir söz bile var. Adam seviyor kadını, güya sevgisini söylüyor ona. Zorla değil ya kadın istemiyor “Ya benim olacaksın, ya kara toprağın” diyor çekiyor bıçağı 21 yerinden bıçaklıyor kadını, adeta parçalıyor. Bu nasıl insanlık anlamak mümkün değil. Madem seviyorsun, insan sevdiğine nasıl böyle davranabilir? Sonra da davası görülüyor, takım elbiseyi giyip kravatını da takıp hakimin karşısına geçip boynunun büküyor “Adaletinize sığınıyorum” diyor. Sonuç “Mahkemedeki iyi hali nedeniyle cezasında şu kadar yıl indirim yapıldı” kararı çıkıyor.

Daha da acı örnekleri var. Duyuyoruz, okuyoruz özellikle kırsal yerlerde, yaşı küçük çelimsiz bir kızcağıza erkek demeye utandığım bir yaratık vahşi bir şekilde saldırıp tecavüz ediyor. Aile meclisi toplanıp “Namusumuz kirlendi” diye kızın ağabeyi tarafından öldürülmesi kararı alıyorlar. Gariban kız öldürülüyor ağabeyi tarafından çünkü karar alınmış. Peki tecavüz eden yaratık ne oluyor? Yukarıda yazdım ya o kravatını takıp boynunu büküyor, iyi hali nedeniyle cezası indirilip birkaç yıl sonra çıkıp serbest kalıyor, belki de yeni kurbanlar peşine düşüyor.

Peki, bu konuda neler yapılmalı?

Yapılacak şey bence belli. Türkiye Büyük Millet Meclisi toplanmalı bu konuda ciddi çalışmalar yapmalı. “Avrupa Birliği Uyum Yasaları” falan değil, “Yerli ve Milli” yasalar çıkarılmalı. Avrupa ülkelerinde böyle töre olayları yok ki. Adamların aklına bile gelmez bu konuda yasa çıkarmak.

Çok uzun seneler önce anlatmışlardı Almanya’daki gurbetçi kardeşlerimizden birinin delikanlı oğlu, bir diğer gurbetçi ailemizin genç kızını kaçırmış. Kızı kaçırılan aile polise başvuruyor, polis kaçırdı sözünü duyunca “Ne kadar fidye istiyor?” diye sormuş. “Fidye değil, evlenmek için kaçırdı” cevabını alan polis hiçbir şey anlamamış. Onlarda evlenmek için kaçırma diye bir kavram yok ki. Ne yapsın Alman polisi?

Kamu İhale Kanunu’na 12 yılda 162 kez değişiklik yapan Meclis ceza yasalarında düzenlemeler yapmalı. Ama öyle “Ben yaptım oldu” mantığıyla, “Benim çoğunluğum var, benim istediğim olur” mantığıyla yapılmamalı. Çeşitli kurum ve kuruluşların, Sivil Toplum Kuruluşlarının, Hukuk Fakültelerinin, Baro’ların, Kadın Derneklerinin görüş ve önerileri alınarak geniş katılımla, mutabakat sağlanarak yeni ceza yasaları çıkartılarak bu sorunlara kesin ve köklü çözümler getirilmeli. “Böyle yapılırsa kadına şiddet önlerin mi?” tabii ki sıfıra indirmek mümkün değil ama yasalarla en ağır cezalar verildiğinde hiç değilse, kadına şiddet en aza indirilir diye düşünüyorum.

 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

İyi başladılar, daha da iyi olacaklar!17 Mart 2018 Saat: 22:32
Ülkemizin siyasetini kırk yıldan fazladır, neredeyse yarım asra yakındır takip ederim, gözlemlerim.Daha önceleri parlamentoya beş veya altı partinin girdiği dönemler oluyordu.
Düşer ama bu kadar da düşmez ki!12 Mart 2018 Saat: 00:38
Güzel Türkçemizde “düşme” ile ilgili birçok deyimler var bildiğiniz gibi.Mesela; “Düşenin dostu olmaz” diye deyim var.Mesela; “Düşmez kalkmaz bir Allah” diye deyim var.Mesela; “Düşeni bir tekme de sen vur” deyimi var.
Allah sonumuzu hayır etsin5 Mart 2018 Saat: 13:23
Bu sözlerin gerek kamuoyunda, gerekse iktidar ve muhalefet partileri tarafından büyük tepkiler almasından sonra Akit TV sunucusunun 'Sivil öldürecek olsak Cihangir'den başlarız' sözlerine soruşturma başlatılmış.
Ağzımızın tadı kaçmasın26 Şubat 2018 Saat: 12:20
Türkiye’de kamuya ait toplam 25 şeker fabrikası var. Bunlardan Bor, Çorum, Kırşehir,Yozgat, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Turhal, Afyon, Alpullu (26), Burdur, Elbistan ve Muş fabrikalarının özelleştirilmesi, yani satılması kararı
Çok kritik günler yaşıyoruz, aman dikkat!21 Şubat 2018 Saat: 21:35
Bildiğiniz gibi ABD Dışişleri Bakanı ülkemize geldi. Gelmeden önce de bir açıklaması yayınlandı haberlerde gördük duyduk hepimiz.
Tüm Yazıları