160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) SAFİR
SAĞ KENAR - robot
sağ- fotomakineleri
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Müsaadenizle biraz edepsizleşeceğim

Şimdi pazardaki zeytine yüzde 30 zamlı fiyat ödeyen emekli vatandaş manikür pedikür fiyatı artmadığı için maaşına yüzde 5 zam alacak. 2.000 lira olan maaşı 100 lira zam görecek. Nasıl geçineceğim diye kara kara düşünmekte emekliler

10 Temmuz 2019 Saat: 23:05

Müsaadenizle biraz edepsizleşeceğim

Sevgili okurlarım, temmuz ayı başında gerek çalışan, gerekse yıllarca çalışıp emekli olmuş milyonlarca kişinin maaşlarına zam yapılma zamanı bildiğiniz gibi. Zamlar neye göre yapılıyor? Enflasyona göre tabii ki. Devletin Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK)’nün açıkladığı ilk altı aylık enflasyon hesabına göre memur ve emekli maaşlarına yapılan zamların önümüzdeki dönemde yüzde 6, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin de yüzde 5 zam alacakları açıklandı. TÜİK enflasyonu nasıl hesaplıyor? Birçoğumuz biliyoruz ama tam olarak bilmeyenler için tekrar kısaca hatırlatayım. TÜİK’in elinde “Enflasyon sepeti” tabir edilen bir liste var. Bu listedeki malların altı ay öncesi ile şimdiki fiyatları karşılaştırılarak enflasyon rakamı tespit ediliyor. Bu sepette kaç kalem malzeme var? Zaman zaman artıyor veya bazen eksiliyor, bazı mallar giriyor bazıları çıkarılıyor ama en son benim rastladığım rakam 407 kalem malzeme bulunuyor enflasyon sepetinde. Pazarda peynirin fiyatını, kasapta etin fiyatını altı ay öncekinin yüzde 30 fazlasına alıyoruz ama mesela internet kafe saat ücreti ve manikür pedikür ücretleri artmadığı için, ya da halı saha kiralama ücreti ve soba borusunun fiyatı artmadığı için TÜİK enflasyonu düşük görüyor ve düşük açıklıyor. Halbuki şu anda her şey enflasyon hesabı üzerine endeksli. İşçi olsun, memur olsun tüm çalışanlar, ayrıca emekliler enflasyona maaş artışı alıyor. Oturduğunuzdan başka bir eviniz var da onun kirasıyla geçiniyorsanız ona enflasyon kadar artış yapabilirsiniz. Daha birçok örnekler verilebilir enflasyonun önemi hakkında. Şimdi pazardaki zeytine yüzde 30 zamlı fiyat ödeyen emekli vatandaş manikür pedikür fiyatı artmadığı için maaşına yüzde 5 zam alacak. 2.000 lira olan maaşı 100 lira zam görecek. Nasıl geçineceğim diye kara kara düşünmekte emekliler.

Şimdi gelelim başlıkta kullandığım cümlenin açıklamasına. Evet, sevgili okurlarım müsaadenizle bugün biraz edepsizleşeceğim. Devamlı takip eden okurlarım bilirler çok edepsiz yazılar yazmam ama karar verdim bugün edepsizleşeceğim.

Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) diye bir kurul kuruldu. TBMM Başkanlığı, Başbakanlık yapmış ve devlete hizmet etmiş kişilerin bilgi ve birikimlerinden istifade edebilmek için oluşturulduğu açıklandı. YİK üyeleri için Beştepe’de birer oda ve sekreter tahsis edilmiş. Bülent Arınç, Köksal Toptan, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin ile ANAP’lı eski başkan Yıldırım Akbulut oluşmuş YİK üyeleri. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin ise kurul üyeliği teklifini kabul etmemişti. Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk’a ise üyelik teklifi yapılmamıştı. YİK üyelerinin ayda 13 bin lira maaş alacakları açıklanmış, daha sonra maaşlarının 18 bin liraya yükseltildiği haberleri duyulmuş. Bunun üzerine bir TV kanalındaki programa katılan YİK üyesi Bülent Arınç “Benim ne alacağımı ben düşünmüyorum ki nitekim bazı edepsizler bunun üzerine yorum yapsınlar. Milletvekili ne kadar alıyor, emeklisi ne kadar maaş alıyor seni ne ilgilendiriyor kardeşim?” diye konuştu, kendi sesinden dinledik. Daha sonra açıklama yaptı, “Ben eleştirenlere demedim, isimsiz hakarete varan sözler kullananlara dedim” diye açıklama yaptı. Bu yazının yazıldığı günün sabahında da yine kendi sesinden dinledim. Önce “Geçinemiyorum, avukatlık yapıyorum ama ofisin masrafı anca çıkıyor” dedi, sonra “YİK’ten alacağım maaşı öğrencilere burs vereceğim, KHK ile işten atılan ailelere yardım edeceğim” dedi. Böyle konuşmalar için dilimizde çok güzel bir deyim vardır “Çevir kazı yanmasın” derler aynen öyle.

Madem “İstişare Kurulu”sunuz, yani sayın Cumhurbaşkanı sizinle istişare ettikten sonra bazı uygulamaları hayata geçirecek, KHK ile işten atılan insanların tekrar işe alınmasını tavsiye et ona maaşından yardım edeceğini söyleyeceğine. YİK ile hiçbir şey istişare edilmeyeceğine, sadece yeni kurulma aşamasında olan iki partiye kaymaların önüne geçilmek için oluşturulmuş bir kurul olduğuna birçok vatandaş gibi ben de inanıyorum. Sosyal medyada isimsiz olarak ağır eleştirenlere de sonuna kadar hak veriyorum. Adam küçük bir devlet memuruysa iki bin küsur lira olan maaşına ayda yüz lira zam aldıysa, sizin tavsiyenize uyup üç de çocuğu varsa, senin maaşına beş bin lira zam yapıldığını duyunca adamın ayarları bozulur ne diyeceğini şaşırır. İsmini de açık açık veremez ekmeğinden olmamak için. “Sizi ne ilgilendirir?” diyorsun Bülent Arınç. Özel sektörde çalışırsınız, patronunuz size ne kadar maaş verir kimseyi ilgilendirmez ama milletten alıyorsanız milleti ilgilendirir Sayın Arınç! Devlete vergisini veren, her türlü yükümlülüğünü yerine getiren bir vatandaş olarak beni de ilgilendirir.

İnternette yaptığım araştırmada emekli milletvekili maaşı 15 bin, eski TBBM Başkanı maaşı 22 bin lira bilgisine ulaştım. Bugün ülkemizde 2 bin lira asgari ücretle çalışan ve ev geçindiren binlerce insan varken, sen ayda 22 bin lira emekli maaşı alırken bir de üzerine YİK üyesi diye 18 bin lira alacaksan kusura bakma ama her türlü eleştiriyi sineye çekeceksin. Senin maaşının farkı kadar toplam maaş alsa bayram edecek birçok insan var ülkede. Onların bir kısmı görevleri gereği isimlerini verip seslerini çıkaramıyorlar ama ben buradan edepsizleşip onların sesi olacağım. Karnınız doysa bile gözünüz doymuyor demek ki. Hiç de vicdanınız sızlamıyor demek ki. Yuh olsun. Pardon bunlar yüksek kurul yuh sözü kaba kaçtı galiba “Yuhunuz sayın yük üyeleri” diyorum.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

17 Ağustos depremini ben İstanbul’da yaşadım18 Ekim 2019 Saat: 21:21
Sevgili okurlarım, yine bir sevimsiz konuya gireceğim affınıza sığınarak. Ama konu ne kadar sevimsiz olsa da bu gerçeği kabullenmek ve onunla yaşamak zorundayız ne yazık ki.
Hedeflenen mi, gerçekleşen mi?10 Ekim 2019 Saat: 00:12
Eylül ayında tüketici fiyatları aylık yüzde 0.99, yıllık 9.26 olmuş. Gözümüz aydın, Damat Bey çıktı kameraların karşısına ve yüzde 5’in de altını hedeflediklerini müjdeledi.
Dil Bayramı1 Ekim 2019 Saat: 12:42
Geçen hafta Dil Bayramı’ydı, bu yazıyı geçen hafta yazmayı düşünmüştüm ama yoğunluktan bu haftaya kaldı. Kusuruma bakmayın, gecikmeli de olsa bayramınızı kutluyorum.
Vakıflar ve kültürümüz17 Eylül 2019 Saat: 14:47
İstanbul Büyükşehir Belediye meclis toplantıları 23 Haziran seçimlerinden sonra İstanbul Büyükşehir Belediye “İBB” meclis toplantıları canlı olarak yayınlanıyor.
Sivas Ellerinde11 Eylül 2019 Saat: 12:17
Evet, geçen hafta kısacık bir Sivas seyahati yaptık. Çünkü geçen hafta Sivas Kongresinin 100. Yıl dönümüydü. Sivas Kongresinin tarihimizde önemi çok büyüktü, çünkü cumhuriyetin temelleri orada atılmıştı.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑