Seyyar Köfteci yeni
AVB OFİS
MON MEDYA 300 X 160
Körfez Dalgıç
ŞALGAM ET TAVUKÇULUK 300 X 160
ÇELEBİ BİLİŞİM 300 X 160
Zafer Emlak Yeni
FOTOĞRAFMAKİNALARI 300 X 160
İhbar hattı whatsapp
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Ne olur germeyin!

Anayasa değişikliği teklifi Meclis’te oylanıp geçtikten sonra Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı ve Resmi Gazetede yayınlanarak süreç başladı.

21 Şubat 2017 Saat: 01:02

Ne olur germeyin!

Gölcük Doğa Türk gazetesinde yayınlanan köşe yazım

Anayasa değişikliği teklifi Meclis’te oylanıp geçtikten sonra Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı ve Resmi Gazetede yayınlanarak süreç başladı. Artık 16 Nisan tarihinde halk olarak hepimiz sandık başına gidip oylarımızı vererek devletimizin bundan sonraki yönetim şekline karar vereceğiz.

Kimileri “Rejim değişikliği” diyor, kimileri “Hayır bu bir rejim değişikliği değil, sistem değişikliği” diyor. Adını ister “Rejim” deyin, isteseniz “Sistem” deyin fark etmez, devletimizin bundan sonraki yönetim şeklini kararlaştıracağız 16 Nisan’da sandıkta vereceğimiz oylarımızla.

Meclis’ten geçen Anayasa teklifleri 18 madde halinde halk oyuna sunulacak. Küçük kitapçıklar halinde basılmış ve çoğaltılıp her yerlerde dolaşıyor. Bizim halk olarak yapacağımız alıp o maddeleri sakin kafayla baştan sona okumak. En fazla 15, bilemediniz 20 dakikanızı alır. Aslında bu işin partilerle falan ilgisi olmaması gerekir. Vatandaş alıp eline okumalı, elini vicdanına koyarak karar vermeli. Partisi ne olursa olsun referandumda bağımsız olarak karar vermeli. Partisine genel seçimlerde yine oyunu versin ama bu anayasa teklifleri içine siniyorsa “Evet” desin, sinmiyorsa “Hayır” desin, “partisinden bağımsız olarak karar versin” diyorum ben.

Ama benim en büyük endişem vatandaşın “Evetçiler” ve “Hayırcılar” diye ikiye ayrılması, insanların birbirlerine düşürülmesidir. Bu konuda en büyük rol politikacılara düşüyor. Halk heyecanlı olabilir, haddini aşabilir ama politikacılar daha sakin olmalı, daha sağduyulu olmalı diyorum. Bu konu ecdadımız Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi’ye hocası Şeyh Edebali tarafından verilen meşhur öğütte özetlenmiş. Ne demiş Edebali öğrencisi olan Osman Gazi’ye? Daha uzun ama ilk paragrafı şöyle “Ey Oğul! Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana... Güceniklik bize; gönül almak sana.. Suçlamak bize; katlanmak sana.. Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana. Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana.. Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana. Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana”. İlk paraftan sonrası da böylesi çok değerli öğütlerle uzayıp gidiyor ama tamamını yazsam köşeyi kaplar.

Bu öğütte olduğu gibi siyasi partilerimizin hepsi eğer “Evet”i savunuyorsa neden savunduğunu anlatıp yeni sistemin faydalarını anlatmalı, “Hayır”ı savunanlar ise yeni teklifin sakıncalarını vatandaşlara anlatmalı. Gerisini vatandaşa bırakmalı, vatandaşın kararına ve reylerine saygı duymalı. Vatandaşları tehdit etmemeli, şantaj yapmamalı.

Ama böyle mi oluyor? Ne yazık ki böyle olmuyor. Örneklerini yaşıyoruz, duyuyor, görüyoruz. İktidar partisi Manisa il başkan yardımcısı çıkıyor “Referandumda hayır çıkarsa iç savaş çıkar” diyor. İlahiyatçı olduğu iddia edilen Vehbi Güler bir televizyon kanalına çıkıp “Cenabı Hakka kafa tutan bir şeytan vardı, o da ‘hayır’ dedi” diyor.

Ama yukarıda da dediğim gibi vatandaş inceleyip kararını vermeli, politikacılar da yeni sistemin iyi taraflarını ve kötü taraflarını anlatmalı vatandaşa. Ben o 18 maddeyi okudum, hem de birkaç kez okudum. Bazı maddelerine hiç katılmadım ve çok sakıncalı bulduğumu buradan belirtiyorum. Ama politikacılarımız maddelerin iyi ya da kötü taraflarını anlatmak yerine milleti birbirlerine düşürmek peşindeler. Başbakan çıkıyor “Hayırcılar yok olacak” diyor, gerek Cumhurbaşkanı, gerekse “Evet”i savunan muhalefet partisinin lideri Devlet Bahçeli “PKK da hayır diyor. Hayır diyenler Kandil’den talimat alanlarla birlikte diyorlar”

Bu nasıl bir söylem sevgili okurlarım? Bir terör örgütünün ne dediğine bağlıyor vatandaşın kararını siyasi parti liderleri. Ben de buradan onlara soruyorum. Terör örgütü önümüzdeki hafta “Biz artık evet demeye karar verdik” diye bir açıklama yaparsa kararları ne olacak? Onlar tersini savunup Hayır mı diyecekler? Yoksa terör örgünü ciddiye almayacaklar mı? Karşındaki rakibini bir terör örgütünün söylemi ile vurmaya kalkışmanın dayanılmaz hafifliğinden vaz geçin lütfen, nasıl vazgeçeceğinizi bilmiyorsanız Edebali’nin yukardaki sözlerini bir kez daha okuyun. Devamı da var o sözlerin, onlar da çok değerli, politikacılara örnek olmalı. Okumanız da çok kolay. Danışmanlarınıza falan bulmasını istemenize gerek yok. Bir mitinge giderken yolda bile elinizdeki telefondan google’ye girip bakabilirsiniz.

Özet olarak sayın siyasi parti liderleri ortamı germeden, vatandaşı birbirine düşürmeden kampanya yapın, ne olur sakin olun!

 

 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Çok kritik günler yaşıyoruz, aman dikkat!21 Şubat 2018 Saat: 21:35
Bildiğiniz gibi ABD Dışişleri Bakanı ülkemize geldi. Gelmeden önce de bir açıklaması yayınlandı haberlerde gördük duyduk hepimiz.
Siyasetçi ne yapmalı!15 Şubat 2018 Saat: 13:26
Evet, bir ülkenin silahlı kuvvetlerinin sınır ötesi bir harekat yapması tabii ki siyasi bir olaydır. Bunun yapılıp yapılmamasının kararını tabii ki siyasi irade verecek.
Kızgınlık bize, metanet sana!12 Şubat 2018 Saat: 16:14
Afrin’de yapılan “Zeytin Dalı” harekatı hakkında “"Savaş bir halk sağlığı sorunudur" başlığı altında bir bildiri yayınlayarak “Hekimler her koşulda savaşa karşı olur, barışı savunur" diyen Türk Tabipleri Bir
Bir hanımefendi hiç yakışmayacak sözler sarf ediyor!4 Şubat 2018 Saat: 13:28
Bu olay tabii ki infial yarattı ve çok tepki aldı. Meslek kuruluşumuz Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti bir açıklama yaparak olayı kınadı.
Al birini vur ötekine29 Ocak 2018 Saat: 13:59
Bu arada yazıyı bırakmadan önce yazmak için aldığım bilgisayarımda aldığı notlara baktım dün gece. Büyük bir kısmı güncelliğini yitirdiği için sildim
Tüm Yazıları