160x300 ( Sağ Reklam 3 ) SAFİR
safir
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Sivas Ellerinde

Evet, geçen hafta kısacık bir Sivas seyahati yaptık. Çünkü geçen hafta Sivas Kongresinin 100. Yıl dönümüydü. Sivas Kongresinin tarihimizde önemi çok büyüktü, çünkü cumhuriyetin temelleri orada atılmıştı.

11 Eylül 2019 Saat: 12:17

Üyesi olmaktan ve Gölcük Şubesi yönetiminde bulunmaktan gurur duyduğum Atatürkçü Düşünce Derneği genel merkezinin çağrısı üzerine Şube Başkanı Cemil Özbaş, Şube Yazmanı olarak ben ve Şube Saymanı İrfan Sütcüler birlikte yola çıktı. Sabah Sivas’a indiğimizde otogarda bizi işadamı Sivas Sanat Çerçeve firmasının sahibi Süleyman Bey karşıladı ve yörenin güzel bir piknik yerinde harika bir kahvaltı yapmamızı sağlayarak Anadolu insanının misafirperverlik örneğini gösterdi. O da yetmedi, gece biz dönmeye hazırlanırken tekrar gelerek uğurladı bizleri. Kendisine buradan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

Daha sonra programın yapılacağı şehir meydanında diğer şehirlerdeki şubelerden gelen arkadaşlarla topladık. Meydanda bizi Sivas Şube Başkanı Niyazi Orhon karşılayıp “Hoş geldiniz” dedi. Daha sonra Genel Başkanımız Hüseyin Emre Altınışık ve yönetim kurulu üyeleri de geldiler. Bu arada tüm yurdu dolaşan Cumhuriyet Tır’ı da meydanda yerini aldı. En sonunda eski Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt katıldı aramıza. Atatürk anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra kısa konuşmalar yapıldı ve Tır’ın kurdelesi kesildi.

Daha sonra hep birlikte hemen yanıbaşımızdaki Milli Mücadele Müzesi’ne gittik.

Milli Mücadele Müzesi Sivas İdadisi “Lisesi” olarak inşa edilmiş. Ülkemizin kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Sivas Kongresini yapmak için geldiğinde bu binada kalmış. Hem kongre görüşmelerini bu binada yapmış hem de gece bu binada konaklamış.

Tüm eşyalar ve objeler aslına uygun olarak muhafaza edilmiş. İlave olarak da o zaman Kongreye katılan insanların balmumu heykelleri yapılmış. Atatürk’ün heykelinin tam benzemediğini bizler fark ettik, rehberimiz de yenisinin yapılacağını söyledi. Uzun uzun gezdik tarih kokan binayı. Bizi gezdiren ve bilgiler veren rehberimiz İlker’e de buradan bir kere daha teşekkür ediyorum.

Müze gezisinden sonra panelin yapılacağı salona geçtik.

“Sivas Kongresi’nin 100. Yılında Türkiye Gerçekleri” konusundaki panel benim için son derece verimli ve faydalı oldu. Genel Başkan’ın ve derneğimizin kurucu genel sekreteri Prof. Dr. Anıl Çeçen’in bilgi verici konuşmalarından sonra mikrofona Dr. Hüsnü Bozkurt çıktı. Sivas Kongresinin 100. Yılında Türkiye gerçeklerini tüm çıplaklığıyla öyle güzel anlattı ki. Herkesin anlayabileceği bir dille ve gerçekler acı olmasına rağmen araya espriler katarak gerçekleri öyle dile getirdi ki, salonu tıka basa dolduran hepimiz adeta nefes almadan dinledik konuşmalarını.

Kısacası Sivas Kongresinin 100. Yılında bu şehrimize yaptığımız gezi yorucu ama son derece faydalı geçti. Yorgun ama mutlu bir şekilde döndük evimize. Kendi başına yapılacak bir gezide hiçbir zaman böylesine doyurucu bilgiler almak mümkün olmazdı. Böylesi önemli ve tarihi şehirlerimizi ve müzelerimizi mutlaka bir rehber eşliğinde gezilmesinin gerektiğine inanıyorum.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Çok haklısınız Sayın Cumhurbaşkanım22 Ocak 2020 Saat: 18:03
Beştepe'deki bir törende konuşan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada, “Batı çöküyor. Niye? Aile kurumu diye bir kavram kalmamış. Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor.
Alkışlar Filenin Sultanlarına15 Ocak 2020 Saat: 12:26
Üç ay önce Avrupa Şampiyonası’nda ikinci olarak Gümüş kazanan A Milli Kadın Voleybol Takımımız, elde ettiği 2020 Tokyo kotasıyla da yine Türkiye’yi sevince boğdu.
İlk defa korktum, dikkatli olmak gerek!5 Ocak 2020 Saat: 19:28
Bizim yaşlarımızda olanlar çok iyi hatırlarlar İran ile Irak 1980’li yıllarda tam 8 sene savaştılar. Binlerce insan hayatını kaybetti. Hep ABD’nin kışkırtmasıyla
Çatlak önemlidir, hem de çok…29 Aralık 2019 Saat: 13:12
Sevgili okurlarım, gerçekten çatlak önemli bir olaydır. İnsanın başına dert açar, uğraştırır. En basit örneklerinden başlayalım.
Deli olmayın, akıllı olun…23 Aralık 2019 Saat: 12:25
Sevgili okurlarım, bugün ülkemizde günlerdir konuşulan konuyu yazacağım. Evet, günlerdir konuşuldu, herkes kendi düşüncelerini fikirlerini söyledi.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑