çelebi_blş
MONmedia
KOFTECI-Dikey
SALGAMettavuk
RENO
Altinoluk
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak
kdm
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Siyaset ve matematik

Bir söz vardır hep söylenir “Matematiğin siyaseti yoktur ama siyasetin matematiği vardır” diye. Kim tarafından söylenmiş, ne zaman söylenmiş bilmiyorum, araştırmadım. Kim tarafından söylendiğinin önemi de yok.

4 Temmuz 2018 Saat: 07:25

Siyaset ve matematik

Bir söz vardır hep söylenir “Matematiğin siyaseti yoktur ama siyasetin matematiği vardır” diye. Kim tarafından söylenmiş, ne zaman söylenmiş bilmiyorum, araştırmadım. Kim tarafından söylendiğinin önemi de yok. Birkaç sene önce duymuştum, bazılarınız da duymuşsunuzdur mutlaka. Ne kadar doğru şimdi bu konuyu inceleyelim. Cümle iki bölümden ibaret gördüğünüz gibi. İlk bölümü “Matematiğin siyaseti yoktur”. Bu doğru, buna kimsenin itirazı olmaz herhalde. Cümlenin ikinci bölümü ise “Siyasetin matematiği vardır”. Bu bir anlamda doğru, herkes tarafından kabul edilen bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Herkesin, her partinin aldığı oy sayısı vardır. Bu oy sayısı genel seçmen sayısının yüzde kaçı olduğu hesaplanır. Geçen seçimlerde aldığı oylarla bu seçimlerde aldığı oylar mukayese edilir, oy kaybetmiş midir, yoksa oy kazanmış mıdır bunlara bakılır. Yani hepsi rakamlarla ifade edilir, bu da siyasetin matematiği olsa gerek.

Evet bu hesaplar “Siyasetin matematiğidir” ama benim tahsil hayatımda matematikten hep iyi notlar almama rağmen bu hesaba hiç aklım yatmıyor, hiç anlamıyorum bu matematiği. Anlayan birileri, matematik hocaları varsa bana da anlatsınlar lütfen.

Neden anlamadığıma gelince… Senelerdir seçimleri takip eder, seçim sonuçlarını izlerim. Adeta bir yarış gibidir seçimler, partilerin ve adayların kıyasıya mücadele ettiği bir yarışı andırır. Normal olan, her yarışta olduğu gibi birilerinin kazanması, birilerinin de kaybetmesidir. Yani mantıklısı böyle olması gerekir bence. Ama uzun yıllardan beri seçim sonuçları açıklandıktan sonra bir bakıyorum seçime katılan kaç parti varsa hepsi kazanmış. Seçimi kaybeden hiçbir parti yok.

Buraya kadar okuduktan sonra kiminiz bana hak veriyorsunuz ama bazılarınız da “Hadi canım sende, olur mu öyle şey?” diye düşünüyorsunuz belki de. Şimdi geçen hafta yapılan son seçimleri birlikte analiz edelim bana hak vereceksiniz.

Geçen hafta yapılan ve sonuçları açıklanan seçimlerde partiler belli oranlarda oy alarak belli sayıda milletvekili çıkardılar. O rakamların hepsini yazmama gerek yok. Gazeteler yazdı, televizyonlar söyledi, herkes biliyor. Ancak nasıl hepsi kazandı, kimse kaybetmedi ben anlamadım bir türlü.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi oylarında bir miktar azalma olmasına, önceden Meclis’te olan çoğunluğunu kaybetmesine rağmen “Ben birinci partiyim, en çok milletvekilini ben çıkarttım. Seçimin galibi benim” diyor. Mantıken haklı.

İkinci sıradaki Cumhuriyet Halk Partisi de oy oranında azalma olmasına rağmen “Benim de milletvekili sayım arttı. Hem de iktidar partisine oy kaybettirdim. Seçimin galibi benim” diyor. Sadece o cümleyi okuduğunuzda o da haklı.

Geçen seçimlerdeki oylarının neredeyse aynısını alan Milliyetçi Hareket Partisi “Bütün araştırma şirketleri, bütün gazeteciler yanıldı. Bize bitti, tükendi diyenler hezimete uğradı. Benim içimden başka bir parti çıkmasına rağmen oy kaybım yok. Seçimin galibi benim” diyor. Mantıken o da haklı.

İyi Parti “Kurulalı yedi ay oldu, üstelik bizi seçime sokmamak için çeşitli oyunlar yapıldı. Propaganda döneminde her türlü engellemeyle karşılaştık. Tüm bunlara rağmen aldığımız oy başarıdır. Seçimin galibi benim” diyor. Mantıken o da haklı.

Diğer küçük partiler de “Şimdi yüzde sıfır nokta bilmem kaç oy fazla aldık, daha önce barajı aşamıyorduk, bu seçimde milletvekillerimizi soktuk Meclis’e. Seçimin asıl galibi biziz” diyorlar. O açıdan bakılınca onlar da haklı.

Hani Nasrettin Hoca’nın fıkrası var ya. Nasrettin Hoca yaşadığı yerde kadılık yapmaktadır.Bir gün iki adam gelerek birbirlerinden davacı olurlar.Hoca birinci adamı dinler ve ona “Sen haklısın” der.  Diğer adam itiraz eder, Hoca ona “Sen de haklısın” der. Olup bitenleri izleyen Nasrettin Hoca’nın hanımı: “Hoca bu nasıl iştir? Hem ona hem de diğerine haklısındedin” deyince Hoca hanımına döner ve “Sen de haklısın” der. Aynen bu hesap partilerin hepsi haklı, hepsi seçimi kazanmış. Ben bu matematikten bir şey anlamadım ama şu sonuca vardım. Evet partilerin hepsi, tüm partiler kazanmış, tüm partiler kârda. “Eee, hepsi kazanmışsa kim kaybetmiş?” derseniz. Galiba seçmen olarak biz vatandaşlar kaybettik, millet zararda herhalde.

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Mutluluğu kutlamak kaç desibel?20 Eylül 2018 Saat: 08:52
Herkesin, her ailenin mutlu günleri vardır. Sünnet düğünleri olur, evlatlar yeni yuva kurarlar, bunlar insan hayatında unutulmaz günlerdir. Bu mutlu günlerini insanlar gülüp oynayarak kutlarlar doğal olarak.
Elma-inek-araba-spor14 Eylül 2018 Saat: 09:14
Şimdi bu başlığı görünce şaşırdınız, belki de “Haydaaa, bu birbiriyle uzaktan yakından hiç ilgisi olmayan kelimelerin başlıkta ne işi var? Bu kelimeler nasıl bir araya gelecek yazı içinde?” diye düşünmüşsünüzdür.
Biz kendimize yeteceğiz28 Ağustos 2018 Saat: 09:22
Telefon kırmak gibi akıl dışı davranışlar ne Müslümanlığa, ne de Türklüğe sığar. Peygamberimizin “Müslüman akıllı olmalı” şeklinde hadisi olduğu için Müslümanlığa sığmaz.
Geldiysen üç kere vur17 Ağustos 2018 Saat: 01:02
Bildiğiniz gibi üçüncü sayfalarda genellikle gazetelerin polis ve adliye muhabirlerinin derledikleri haberler yer alır. Kavgaların, yaralamaların, cinayetlerin haberleri hep üçüncü sayfaya konulur.
Halıdereliler’in gözü aydın ama…11 Ağustos 2018 Saat: 21:47
Geçen hafta Halıdere’deki taş ocağı hakkında yazı yazmıştım. O yazımı okumayanlar için çok kısa olarak özetleyeyim. Seneler önce Halıdere’deki bir bölgede taş ocağı yapılması için ruhsat verilmiş.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑