160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sol Reklam 3 ) SALGAM et tavuk
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) ZAFER Emlak
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Vekil seçilme şartları

Belki birçoğunuz biliyorsunuz ama unutmuş olabilirsiniz diye tekrar yazıyorum, Anayasamızın 76. Maddesine göre milletvekili seçilmenin şartları şunlardır sevgili okurlarım.

1 Ocak 2019 Saat: 13:00

Vekil seçilme şartları

Belki birçoğunuz biliyorsunuz ama unutmuş olabilirsiniz diye tekrar yazıyorum, Anayasamızın 76. Maddesine göre milletvekili seçilmenin şartları şunlardır sevgili okurlarım.

Türk vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak. En az ilkokul mezunu olmak. Askerlik hizmetini yapmış olmak. Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak.Taksirli suçlar hariç, toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezası almamış olmak.Yüz kızartıcı suç işlememiş olmak; kaçakçılık, resmi ihale ile alım satımlara fesat karıştırmamış olmak.Devlet sırlarını açığa vurma, ideolojik veya anarşik eylemlere katılıp bu suçlardan birinden hüküm giymemiş olmak.

Milletvekili seçilme yaşı 2017 yılında yapılan anayasa değişikliği ile 25’ten 18’e indirildi. Son yapılan milletvekilliği seçimlerinde yapılan bu değişikliğe geçerlilik kazandırmak amacıyla olsa gerek sanıyorum bir lise son sınıf öğrencisi kız çocuğunu aday göstermişlerdi. Ama seçilecek sırada olmadığı için seçilememişti. Seçilerek Meclis’e giren iki kızımız 22 yaşında Milletvekili olarak en genç vekil unvanını kazandılar.

Anayasa değişikliği referandumu öncesinde ben bazı maddelerine itirazım olduğu için Hayır oyu kullanacağımı beyan etmiştim. İtiraz ettiğim maddelerden birisi de yukarıda sözünü ettiğim Milletvekili seçilme yaşının 25’ten 18’e düşürülmesiydi. Bu itirazımı da referandum öncesinde yazdığım yazıda açıklamış ve “Gençlere güvenmiyorsun!” diyerek büyük tepki almıştım. Bu eleştiriler üzerine tekrar yazı yazarak konunun gençlere güvenmemek olmadığını açıklamış ve itirazımın sebeplerini açıklamıştım. O yazımı kısaca hatırlatayım. “Ülkemizde 12 senelik eğitim zorunlu. Çocuk 6 yaşında okula başladığına göre 18 yaşındaki bir genç lise son sınıfta olur. Liseyi bitirmek için derslerine mi çalışacak, üniversite sınavına mı hazırlanacak, yoksa seçim için propaganda konuşmaları mı yapacak? Üstelik 18 yaşında bir gencin ekonomik özgürlüğü yoktur. Herhangi bir mesleği ve kazancı yoktur. Babasından alacağı harçlıklarla mı broşür bastırıp afiş astıracak?” diyerek yaş konusundaki itirazlarımın gerekçelerini sıralamıştım. Kabullenmediğim bir konu da milletvekili seçilme şartlarından biri olan “En az ilkokul mezunu olmak” konusudur. Zorunlu eğitimin 12 yıl olduğu bir ülkede nasıl olur da ilkokul mezunu milletvekili olur anlamak mümkün değil. Haa “Zorunlu eğitim yeni çıktı 12 yıla, daha yaşlı olanlardan ilkokul mezunu olan birçok kişi var” diyebilirsiniz. Tamam haklısınız birçok ilkokul mezunu insan var halkımız arasında ama o zaman da size “Temizlik elemanı alımlarında bile lise mezunu şartı aranıyor” derim. İlkokul mezunu insanların temizlik görevlisi olarak bile işe alınmadığı bir ülkede ilkokul mezunlarının milletvekili olması anlaşılır gibi değil. Milletvekili olmanın şartlarına “Hiçbir şüpheye mahal vermeyecek şekilde dört yıllık üniversite mezunu olmak” şartını yazarsınız. Yaş sınırını da kaldırırsınız olur biter. Gençlerin önünü açmak istiyorsanız eğer taban yaşını düşürmek yerine tavan yaşını düşürün 80 yaşındaki insanların artık milletvekili olmasına engel olun.

“Tüm bunları neden yazdın şimdi, neden icap etti bu konu?” derseniz, sizi daha fazla merakta bırakmayayım. Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu Meclis’teki odasında ayaklarını masanın üzerine uzatmış, karşısında iki danışmanı ile resim çektirmiş. Danışmanlar “el pençe divan durma” diye tabir edilen şekilde ellerini göbeklerine bağlamışlar. Resmin altına da “Emir erlerim” yazıp bu resmi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmış. Aldığı yoğun tepki ve eleştirilerin sonunda hemen kaldırdı bu resmi ama ok yaydan çıkmıştı bir kere bu konu çeşitli mecralarda tartışıldı bir süreden beri. Daha sonra kendisi “Yoğun bir gün geçirmiştim. Çeşitli bakanlıklarda motosiklet sporcularının sorunları hakkında temaslar yaptım. Yorgunluktan ayaklarımı o şekilde uzatmıştım. Danışmanlarımın ısrarı üzerine o fotoğraf çekildi. Çok üzgünüm, yaptığım hataydı, acemiliğime verin” açıklama yaptı. Daha sonra Sofuoğlu'nun paylaşımında el pençe duran danışmanı Semih Bostanoğlu da fotoğrafla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Diğer milletvekilleri danışmanlarının maaşlarından pay alırken, Kenan abim giydiğimiz kıyafetimize kadar her şeyimizle kendisi ilgileniyor. Meclis'te bizden ayrı oturduğunu gören bir tane danışman varsa çıksın konuşsun”şeklinde açıklama yaparak diğer milletvekillerini töhmet altında bıraktı ve aldığı yoğun tepkiler üzerine danışman istifa etti.

Bu yazıyı yazmadan Kenan Sofuoğlu’nun özgeçmişini inceledim. 1983 doğumlu olduğundan başlayıp motosiklet tamircisi babanın oğlu olduğundan devam ederek motor yarışlarındaki başarılarından başarıları sıralanmış, tahsil durumu belirtilmemiş hiçbir özgeçmişinde. Meclis kayıtlarındaki özgeçmişlerde bile diğer milletvekillerinin hangi okul mezunu olduğu belirtilirken bu konuda hiçbir kayda rastlamadım ne yazık ki.

Tam yazıya başlarken Sakarya’da yaşayan birkaç tanıdığımın fikirlerini almak için telefon görüşmesi yaptığımda, onun partisine oy vermeyenlerden bile “Kenan iyi çocuk. Şimdiye kadarki milletvekillerinden görmediğimiz ilgiyi kendisinden görüyoruz. Devamlı bizlerin yanında” şeklinde bilgiler aldım. Tamam, iyi çocukmuş, itirazım yok ama motosiklet sporcularının sorunlarını çözmek için uğraşıncaya kadar Sakarya Milletvekili olarak mesela Sakarya’da özelleştirilme kapsamına alınan “Tank palet fabrikasının” sorunlarıyla ilgilense kendi seçmenine daha faydalı olurdu diye düşünüyorum. Danışmanları kendisine “Motosiklet Federasyonu Başkanı değil, milletvekili olduğunu hatırlatsaydı keşke.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Siyasete ara, biraz futbol ve büyük sevinç10 Haziran 2019 Saat: 12:26
Sevgili okurlarım günlerden beri, hatta aylardan beri siyasetle yatıp siyasetle kalkıyoruz. Altı ayı geçti bu senenin başından itibaren yerel yönetimler seçimlerine odaklandı tüm millet.
Bayramdan sonra tövbe etsem caiz midir?1 Haziran 2019 Saat: 01:07
Ben bir tek rahmetli Yaşar Nuri hocadan duymuştum böyle bir soruya “Ben böyle saçma bir soruya cevap vermem, başka sorusu olan” şeklinde mantıklı bir cevap veren başka kimse çıkmadı.
Gerekçe açıklandı, oylar çalınmamış27 Mayıs 2019 Saat: 01:03
Diğer illerden sonra mazbatasını alan İmamoğlu görevine başladıktan sonra tekrar yapılan itiraz üzerine 18 gün sonra mazbatası alındı ve İstanbul Valisi belediyeye kayyum olarak atandı.
Ne kadar yenilenecek!11 Mayıs 2019 Saat: 01:07
31 Mart'ta yapılan Yerel Yönetimler Seçimleri'nden sonra diğer illerin, ilçelerin belediye başkanları ve muhtarlar hemen ertesi günü mazbatalarını alıp görevlerine başladılar.
Yerel seçimleri kim kazandı?3 Nisan 2019 Saat: 23:37
Çok yoğun geçen bir kampanya döneminden sonra bir yerel seçimleri daha geride bıraktık. Vatandaşlık görevimizi yerine getirerek büyükşehir ve ilçe belediye yöneticileri ve mahalle muhtarlarını seçtik.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑