çelebi_blş
MONmedia
KOFTECI-Dikey
SALGAMettavuk
RENO
Altinoluk
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Yapmayın bunu, mezarda rahat bırakın!

Sevgili okurlarım bildiğiniz gibi geçen hafta Tunceli ilindeki bir operasyonda iki askerimiz donarak hayatınız kaybetti. İki gencecik insan, iki vatan evladı donarak şehit oldu.

5 Kasım 2018 Saat: 23:48

Yapmayın bunu, mezarda rahat bırakın!

Sevgili okurlarım bildiğiniz gibi geçen hafta Tunceli ilindeki bir operasyonda iki askerimiz donarak hayatınız kaybetti. İki gencecik insan, iki vatan evladı donarak şehit oldu. Hem de ülkemizin güney sahillerinde insanların birçoğu denize girerek keyif yaptığı bir günlerde donarak hayatlarını kaybedip şehit oldular.

Haberlerde ilk olarak “Şehitlerimiz hipotermi nedeniyle hayatlarını kaybettiler” şeklinde verildi askerlerimizin ölümü. Sonra bir süre “Bu hipotermi nedir?” şeklinde sorular soruldu. Artık herkes bilmediği bir kelimenin anlamını Google’a sorup öğreniyor. Ben de öyle yaptım ve öğrendim ki çocuklar donarak ölmüşler. Daha sonra da donarak öldükleri açıklandı zaten.

Donarak şehit olan evlatların cenazeleri memleketleri Mersin’de gözyaşları ve feryatlar içinde toprağa verildi.

Anaları babaları aileleri ağlayıp feryat ettiler. Daha sonra da siyasiler çıktı meydana. İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan “Donarak şehit olan askerlerimizle ilgili Meclis’e araştırma önergesi” verdi. İYİ Parti'nin, donarak şehit olan askerlerimiz için verdiği önergeye CHP kabul, AKP ret, MHP ve HDP çekimser oy verdikleri için Meclis'ten geçemedi.

Ben her konuda yaptığı açıklamalarda “HDP ile bir arada olmam, onlarla aynı çizgide, aynı fikirde olmam” diyen MHP’nin neden nefret ettiği parti ile aynı hizaya gelip çekimser kaldığını anlayamadım.

Ama asıl vahimi bundan sonra başladı. Partilerin genel başkanlarından tutun da sözcülerine, milletvekillerinden grup başkan vekillerine kadar herkes bir şeyler söyledi bu konuda. Zaten son zamanlarda Meclis’teki konuşmaların seviyesi iyice düşmüştü, bunu hepimiz görüyorduk ama şehit olayında iyice saçmalandı, zırvalandı. Siyasilerimiz birbirlerine “Senin şehadet gibi bir inancın yok ya” gibi konuşmalarla birbirlerini suçladılar. Daha sonra “Benim dedem Sarıkamış’ta donarak şehit oldu? Senin deden oldu mu?” diye devam etti konuşmalar. Dededen daha sonra evlada sıçradı konuşmanın konusu. “Benim oğlum aslan gibi askerlik yaptı, senin oğulların ve damatların yaptı mı?” diye devam etti.

Bunlar nedir sevgili okurlarım. İki vatan evladı donarak hayatını kaybedip şehit oluyor, koca koca siyasi liderlerin konuştukları konuları bakar mısınız? İşte bu yüzden yazımın başlığındaki gibi feryat ediyor ve siyasi liderlere “Yapmayın bunu, şehitlerimizi bari siyasete alet etmeyin. Onların mezarlarında kemiklerini sızlatmayın. Şehitlerimizi bari rahat bırakın” diye sesleniyorum.

Hadi diyelim hepinizin, hiçbirinizin şehitlere, şehitliğe saygınız yok. Hemen itiraz etmeyiz eğer şehitlik kavramına azıcık saygınız olsa konuşmalarınızı bu kadar ayağa düşürüp seviyesiz cümleler kurmazdınız. Şehitliğe saygınız yoksa bile biraz empati yapın ne olur sayın siyasi liderler. Şu anda ülkemizde çocuğu donarak ölen anneler babalar var. Sizin de evlatlarınız var, o annelerin babaların yerine koyun kendinizi. Sizin bu konuşmalarını duyunca ne hale gelirler bir düşünsenize.

O şehit anaları sıcak yataklarında yatarken gece uyanıp “yorganı üstünden açılmış mı?” diye oğullarının üstünü örten o Anadolu anaları, evlatlarının donarak öldüğünün haberini alınca zaten yıkılmışlardı. Bir de sizin böyle ciddiyetsiz, seviyesiz sözlerle birbirinizi taşlamanızı haberlerde izlerken yürekleri bir kat daha yanar onların.

Siz birbirinizi suçlayacağınıza olaydaki şu ayıbı temizleyin. Şehit babası ne diyor duydunuz mu? Birbirinizi suçlamakla meşgul olduğunuz için belki duymamışsınızdır ben söyleyeyim size şehit babası “Bana çocuğumun şehit olduğu haberini Mezarlıklar Müdürlüğünden telefon eden kişi söyledi. İşte ben de o an oğlum gibi dondum” diyor acılı baba.

Önceleri o yörenin mülki amiri tarafından ambulans ve doktor eşliğinde şehit haberleri verilirdi. Şimdi ne oldu da Mezarlıklar Müdürlüğünün bir memuru babaya telefon açıp “Oğlunuzu nereye gömelim?” diye soruyor?

Sözün özü: Hiçbir kimseyi, hiçbir partiyi, hiçbir belediyeyi ayırmadan, bir ayırım yapmadan söylüyorum. Ne olur konuşmalarınıza dikkat edin. Ne olur şehitlik gibi bir kavramı bari siyasete alet etmeyin. Ne olur biraz daha duyarlı, biraz dahi dikkatli olun nokta.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Neden “Ezanla” uğraşıyorsunuz?13 Kasım 2018 Saat: 08:53
Hepinizin izlediğiniz, haberlerde duyup gördüğünüz gibi konuşulan konulardan birisi “Andımız” konusu diğeri de “Ezanın Türkçe okunması” konusu.
Atatürk’ü anmak ve anlamak10 Kasım 2018 Saat: 10:32
Evet, her şeyimizi borçlu olmamıza rağmen içimizden bazı nankörler, bazı hainler onun hakkında “sarhoş” hatta “ayyaş”tan tutun da burada yazmaya hicap duyduğum ne hakaretler yapmaktan geri kalmıyorlar.
Ivır zıvır Bakanlığı1 Kasım 2018 Saat: 00:15
Bu endişenin nedeni de “kırmızı et” olayıdır. Benim yaşadığım yöre Kocaeli/Gölcük dahil olmak üzere ülkemizde birçok ildeki hayvancılıkla uğraşan bazı köyler karantinaya alındı.
Cumhuriyet Bayramı’nız kutlu olsun29 Ekim 2018 Saat: 00:47
Çankaya'da yemeğe çağırdı.Onlara, "Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz"dedi. Kendisine padişahlık, tek adamlık teklif edenleri dinlemedi bile, halkın kendi kendini yönetmesi gerektiğini söyleyerek Cumhuriyeti kurdu.
Aklımızla alay etmeyin22 Ekim 2018 Saat: 01:16
Zaman zaman eski bakanlar, yani milletvekili kökenli olan bakanlar yaparlardı böyle akla ziyan açıklamalar.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑