160x600 ( Sol Reklam 1 ) Çelebi Bilişim
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sol Reklam 3 ) SALGAM et tavuk
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) ZAFER Emlak
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media
300x415 ( Sağ Blok 1 ) Kadın Doğum Hastanesi
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Yapmayın bunu, mezarda rahat bırakın!

Sevgili okurlarım bildiğiniz gibi geçen hafta Tunceli ilindeki bir operasyonda iki askerimiz donarak hayatınız kaybetti. İki gencecik insan, iki vatan evladı donarak şehit oldu.

5 Kasım 2018 Saat: 23:48

Yapmayın bunu, mezarda rahat bırakın!

Sevgili okurlarım bildiğiniz gibi geçen hafta Tunceli ilindeki bir operasyonda iki askerimiz donarak hayatınız kaybetti. İki gencecik insan, iki vatan evladı donarak şehit oldu. Hem de ülkemizin güney sahillerinde insanların birçoğu denize girerek keyif yaptığı bir günlerde donarak hayatlarını kaybedip şehit oldular.

Haberlerde ilk olarak “Şehitlerimiz hipotermi nedeniyle hayatlarını kaybettiler” şeklinde verildi askerlerimizin ölümü. Sonra bir süre “Bu hipotermi nedir?” şeklinde sorular soruldu. Artık herkes bilmediği bir kelimenin anlamını Google’a sorup öğreniyor. Ben de öyle yaptım ve öğrendim ki çocuklar donarak ölmüşler. Daha sonra da donarak öldükleri açıklandı zaten.

Donarak şehit olan evlatların cenazeleri memleketleri Mersin’de gözyaşları ve feryatlar içinde toprağa verildi.

Anaları babaları aileleri ağlayıp feryat ettiler. Daha sonra da siyasiler çıktı meydana. İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan “Donarak şehit olan askerlerimizle ilgili Meclis’e araştırma önergesi” verdi. İYİ Parti'nin, donarak şehit olan askerlerimiz için verdiği önergeye CHP kabul, AKP ret, MHP ve HDP çekimser oy verdikleri için Meclis'ten geçemedi.

Ben her konuda yaptığı açıklamalarda “HDP ile bir arada olmam, onlarla aynı çizgide, aynı fikirde olmam” diyen MHP’nin neden nefret ettiği parti ile aynı hizaya gelip çekimser kaldığını anlayamadım.

Ama asıl vahimi bundan sonra başladı. Partilerin genel başkanlarından tutun da sözcülerine, milletvekillerinden grup başkan vekillerine kadar herkes bir şeyler söyledi bu konuda. Zaten son zamanlarda Meclis’teki konuşmaların seviyesi iyice düşmüştü, bunu hepimiz görüyorduk ama şehit olayında iyice saçmalandı, zırvalandı. Siyasilerimiz birbirlerine “Senin şehadet gibi bir inancın yok ya” gibi konuşmalarla birbirlerini suçladılar. Daha sonra “Benim dedem Sarıkamış’ta donarak şehit oldu? Senin deden oldu mu?” diye devam etti konuşmalar. Dededen daha sonra evlada sıçradı konuşmanın konusu. “Benim oğlum aslan gibi askerlik yaptı, senin oğulların ve damatların yaptı mı?” diye devam etti.

Bunlar nedir sevgili okurlarım. İki vatan evladı donarak hayatını kaybedip şehit oluyor, koca koca siyasi liderlerin konuştukları konuları bakar mısınız? İşte bu yüzden yazımın başlığındaki gibi feryat ediyor ve siyasi liderlere “Yapmayın bunu, şehitlerimizi bari siyasete alet etmeyin. Onların mezarlarında kemiklerini sızlatmayın. Şehitlerimizi bari rahat bırakın” diye sesleniyorum.

Hadi diyelim hepinizin, hiçbirinizin şehitlere, şehitliğe saygınız yok. Hemen itiraz etmeyiz eğer şehitlik kavramına azıcık saygınız olsa konuşmalarınızı bu kadar ayağa düşürüp seviyesiz cümleler kurmazdınız. Şehitliğe saygınız yoksa bile biraz empati yapın ne olur sayın siyasi liderler. Şu anda ülkemizde çocuğu donarak ölen anneler babalar var. Sizin de evlatlarınız var, o annelerin babaların yerine koyun kendinizi. Sizin bu konuşmalarını duyunca ne hale gelirler bir düşünsenize.

O şehit anaları sıcak yataklarında yatarken gece uyanıp “yorganı üstünden açılmış mı?” diye oğullarının üstünü örten o Anadolu anaları, evlatlarının donarak öldüğünün haberini alınca zaten yıkılmışlardı. Bir de sizin böyle ciddiyetsiz, seviyesiz sözlerle birbirinizi taşlamanızı haberlerde izlerken yürekleri bir kat daha yanar onların.

Siz birbirinizi suçlayacağınıza olaydaki şu ayıbı temizleyin. Şehit babası ne diyor duydunuz mu? Birbirinizi suçlamakla meşgul olduğunuz için belki duymamışsınızdır ben söyleyeyim size şehit babası “Bana çocuğumun şehit olduğu haberini Mezarlıklar Müdürlüğünden telefon eden kişi söyledi. İşte ben de o an oğlum gibi dondum” diyor acılı baba.

Önceleri o yörenin mülki amiri tarafından ambulans ve doktor eşliğinde şehit haberleri verilirdi. Şimdi ne oldu da Mezarlıklar Müdürlüğünün bir memuru babaya telefon açıp “Oğlunuzu nereye gömelim?” diye soruyor?

Sözün özü: Hiçbir kimseyi, hiçbir partiyi, hiçbir belediyeyi ayırmadan, bir ayırım yapmadan söylüyorum. Ne olur konuşmalarınıza dikkat edin. Ne olur şehitlik gibi bir kavramı bari siyasete alet etmeyin. Ne olur biraz daha duyarlı, biraz dahi dikkatli olun nokta.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Yerel seçimleri kim kazandı?3 Nisan 2019 Saat: 23:37
Çok yoğun geçen bir kampanya döneminden sonra bir yerel seçimleri daha geride bıraktık. Vatandaşlık görevimizi yerine getirerek büyükşehir ve ilçe belediye yöneticileri ve mahalle muhtarlarını seçtik.
Yanıltmasınlar, yardımcı olsunlar23 Mart 2019 Saat: 09:42
Sevgili okurlarım, geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanı ilimiz Kocaeli’ye geldi. 15 Temmuz olayından sonra “Milli İrade Meydanı” olarak adlandırılan alanda mitingini yaptı.
18 Mart Çanakkale Zaferi18 Mart 2019 Saat: 14:29
Sevgili okurlarım, birçoğunuz biliyorsunuz ama kısaca özetleyip bilgilerinizi tazeleyeyim. 18 Mart Çanakkale Savaşı tarihin en büyük zaferlerinden biridir.
Allah rakibin de akıllısını versin!5 Mart 2019 Saat: 23:56
Sevgili okurlarım, bilirsiniz “Allah düşmanın da akıllısını versin” diye, aynen öyle ben de “Allah rakibin de akıllısını versin” diyerek başlıyorum bugünkü yazıma.
Gölcük Belediyesi Emekli Evi13 Şubat 2019 Saat: 07:14
Emekli Evi çok güzel düzenlenmiş, dekore edilmiş. Kullanılan malzemeler son derece kaliteli ve kullanışlı. Yani emeklilere layık bir yer yapılmış.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑