160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sol Reklam 3 ) SALGAM et tavuk
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) ZAFER Emlak
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media
Halil KÜÇÜKPARLAK
Halil KÜÇÜKPARLAK

Yerel seçimleri kim kazandı?

Çok yoğun geçen bir kampanya döneminden sonra bir yerel seçimleri daha geride bıraktık. Vatandaşlık görevimizi yerine getirerek büyükşehir ve ilçe belediye yöneticileri ve mahalle muhtarlarını seçtik.

3 Nisan 2019 Saat: 23:37

Yerel seçimleri kim kazandı?

Çok yoğun geçen bir kampanya döneminden sonra bir yerel seçimleri daha geride bıraktık. Kampanya döneminde siyasi partilerin liderlerinin ve yöneticilerinin birbirlerine hakarete varan sataşmaları yüksek sesle miting meydanlarından haykırmaları ile geçen bir kampanya döneminden sonra sandığa gittik. Vatandaşlık görevimizi yerine getirerek büyükşehir ve ilçe belediye yöneticileri ve mahalle muhtarlarını seçtik.

Bazı belediyelerde aynı adaylar, ya da aynı partiden başka bir kazandı seçimi, bazı illerde ve ilçelerde ise başka partilerin adayları kazandı. Bugün yarın yeni seçilenler mazbatalarını alarak eski yönetimden belediyeleri devralarak görevlerine başlayacaklar. Ne seçim döneminde söylendiği gibi beka sorunu olacak, ne de evimize su faturasını ya da elektrik faturasını bir terörist getirecek. Faturaları eski elemanlar getirmeye devam edecek.

Ben yapılan seçimlerin bir analizini yapmak istiyorum. Yaklaşık kırk yıldır seçimleri takip ediyorum. Yirmi yıl medyadan takip ettim, son yirmi yıldır da basının içinde olduğum için daha yakından takip ettim. Çok zekasız da değilim ama hiç anlamadığım bir olay var. Belki sizler anlarsanız yazımı paylaştığımda bana yorumlar yapın lütfen. Her seçimde, istisnasız yaşanan bir olay var oylar sayıldıktan sonra. Her parti, istisnasız seçime katılan tüm partiler kazanmış oluyor. Nasıl oluyorsa oluyor ama hiç kaybeden parti olmuyor hiçbir seçimde. Bazı partiler “Ben oyumu artırdım bu seçimin kazanını benim” diyor. Bazı partiler “Evet benim oyum artmadı ama kazandığım belediye sayısı arttı ben kazandım” diyor. Bazı partiler “Belediye meclislerinde daha çok temsil edileceğim, ben kazandım” diyor. En az oy alan parti bile, “Evet birkaç ilçeyi kaybettim ama daha önce hiç il belediyem yoktu bu seçimde bir il belediyesi kazandım, seçimin kazananı benim” diyor. Özetle, herkes bir yerinden bir püf noktasını bulup kazandığını iddia ediyor.

İşte geçen hafta sonunda yapılan seçimde de aynısı oldu. Hangi partiye sorarsanız sorun, seçimden en başarılı kendi partisi çıktı. Biz şimdi partilileri dinlemeyi bir yana bırakıp adeta bir drondan izler gibi yukarıdan bakalım seçim sonuçlarına ve bu yerel seçimlerin kazananı kim, kaybedeni kim anlamaya çalışalım.

Seçimlere bildiğimiz gibi ittifaklar halinde girildi. Birisi AKP ve MHP’nin oluşturduğu “Cumhur İttifakı” diğeri, CHP ve İyi Parti’nin oluşturduğu “Millet İttifakı” ülke genelinde birçok belediyelerde birlikte girdiler. Tek başına katılan Saadet Partisi, DSP ve Komünist Partisi’ni bir tarafa bırakıp belediyelerin çoğunluğunu kazanan ittifaklardan kimin kazançlı çıktığını, kimin kaybettiğini araştıralım.

Bu yazıyı yazmadan önce araştırdığımda elde ettiğim kesin olmayan rakamlar şöyle:

AKP 17 milyon 627 bin 604 oy alarak kullanılan oyların yüzde 44,41’ini almış. Bunun sonucunda 15 Büyükşehir, 24 il, 536 ilçe belediyesi kazanmış. CHP 12 milyon 685 bin 650 oy alarak kullanılan oyların yüzde 31.96’sını almış. Bunun sonucunda 11 büyükşehir, 10 il ve 191 ilçe belediyesi kazanmış. MHP 2 milyon 165 bin 456 oy alarak kullanılan oyların yüzde 5.46’sını almış, 1 büyükşehir 10 il ve 145 ilçe belediyesi kazanmış. İyi Parti 2 milyon 976 bin 319 oy alarak kullanılan oyların yüzde 7.50’sini almış ve 18 ilçe belediyesi kazanmış. Diğer partilerin kazandıkları ilçe ve belde belediyeleri de var tabii ama onları sonucu değiştirmiyor.

İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Aydın, Burdur, Muğla, Adana, Mersin, Antalya, Hatay, Bilecik, Bolu, Eskişehir, Sinop, Kırşehir, Artvin, Ardahan gibi illerin belediyelerini kazanıp 83 milyonluk ülke nüfusundan 39 milyonunun yaşadığı şehirleri yönetmeye hak kazanan CHP bu seçimin en kazanan partisi olarak görülüyor.

Bu seçimlerde yaşanan birkaç “İlk”leri yazarak yazıma son veriyorum, AKP neden elindeki bazı belediyeleri kaybetti, CHP nasıl oldu da büyükşehirlerin büyük bir kısmını kazandı bunların analizini bir sonraki yazımda yazacağım.

Türkiye'nin ilk engelli belediye başkanı İstanbul Avcılar Belediyesini kazanan CHP'li Turan Hançerli oldu.

Türkiye’nin en yaşlı seçilmiş insanı 93 yaşındaki Ali Hamurlu oldu. Kilis’in Güvendik Köyü’nün 40 yıldır muhtarı olan Ali dede tekrar muhtar seçildi. 

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde Zekiye Tekin, sekreter olarak girdiği belediyede Özel Kalem Müdürlüğü görevine kadar yükseldi. Görevinin değiştirilmesine tepki gösteren Tekin bağımsız aday olarak girdiği seçimi kazanarak çalıştığı belediyenin başkanı oldu.   

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Nasıl oldu da böyle oldu?25 Haziran 2019 Saat: 00:35
İki ay önceki seçimde fark on üç bin olarak açıklanmıştı en son. Ama bu seçimdeki farkın sekiz yüz bin olacağı kimsenin aklından hayalinden bile geçmiyordu.
VIP önce ÇÖK’tü, sonra…17 Haziran 2019 Saat: 15:51
İki haftadır bir VIP olayı tartışıyoruz tüm millet olarak. Birçok televizyon kanallarında gazeteciler ve siyasetçilerden oluşan birkaç kişi bir araya gelip VIP tartışıyorlar.
Siyasete ara, biraz futbol ve büyük sevinç10 Haziran 2019 Saat: 12:26
Sevgili okurlarım günlerden beri, hatta aylardan beri siyasetle yatıp siyasetle kalkıyoruz. Altı ayı geçti bu senenin başından itibaren yerel yönetimler seçimlerine odaklandı tüm millet.
Bayramdan sonra tövbe etsem caiz midir?1 Haziran 2019 Saat: 01:07
Ben bir tek rahmetli Yaşar Nuri hocadan duymuştum böyle bir soruya “Ben böyle saçma bir soruya cevap vermem, başka sorusu olan” şeklinde mantıklı bir cevap veren başka kimse çıkmadı.
Gerekçe açıklandı, oylar çalınmamış27 Mayıs 2019 Saat: 01:03
Diğer illerden sonra mazbatasını alan İmamoğlu görevine başladıktan sonra tekrar yapılan itiraz üzerine 18 gün sonra mazbatası alındı ve İstanbul Valisi belediyeye kayyum olarak atandı.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑