160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sol Reklam 3 ) SALGAM et tavuk
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) ZAFER Emlak
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media
300x415 ( Sağ Blok 1 ) SUKAY
Hasan YILMAN
Hasan YILMAN

Dünya Literatüründe Gerçek HUKUK DEVLETİ denir

Gerçek demokrasinin hakim olduğu ülkelerde HAK, HUKUK ve ADALET hakimdir. Ülke ekonomik imkanlarının ülke insan katmanlarına oran itibarıyla hakça paylaşımı demektir.

8 Ekim 2018 Saat: 08:49

Gerçek demokrasinin hakim olduğu ülkelerde HAK, HUKUK ve ADALET hakimdir. Ülke ekonomik imkanlarının ülke insan katmanlarına oran itibarıyla hakça paylaşımı demektir.

Gerçek HUKUK DEVLETİNDE YARGI tam bağımsız ve tarafsız karar verir. Hiç bir mevki ve makam sahibi her kim olursa olsun YARGIYI siyasallaştıramaz, emir ve telkinde bulunamaz. İşte böyle Devletlere uygar dünya literatüründe Gerçek HUKUK DEVLETİ denir.

Bunun dışında sözü edilen devlet yapılanmalarına; uygar dünyada kapalı rejimler denir, Kominzm, faşizm, diktatöryal ve monarşik yapılar, feodal yönetimler, şıhlık, şeyhlik v.b. Oligarşik ve de adeta padişahlığı çağrıştıran despotik yapılardır.

Özellikle ülke yönetiminde en üst seviyedekiler de dahil olmak üzere; üsluplarına çok dikkat etmeleri zorunluluktur. Bölücü, yıkıcı, kışkırtıcı, ülke insanımızı ayrıştırıcı ve ülke bütünlüğümüze, milli birlik ve beraberliğimize zarar verici her türlü söz, söylem ve eylemden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Milli ruh ve ülke sevgisini öne almak arzusu ile dolu olan bireyler ülkemizde rahat hareket alanı bulamıyorlarsa; işte o zaman üretim olmaz, imalat yapılamaz, sanayileşme yeterli hale gelemez. AR-GE ve Teknolojik gelişimler kapsamında şu an dünyanın içerisinde bulunduğu NANO teknolojisinden, KUANTUM bilişiminden İNOVASYON (yenileşme, yenilenme) Endüstri 4.0 (yapay zeka) v.b. alanlarda yeni buluşlar, yeni keşifler yapmaları imkansız hale gelir.

İşte yukarıda bahse konu devlet yönetim zafiyetlerini, noksanlıklarını, çözüm reçetelerini tarafsız, yansız ve objektif biçimde ülke insanımıza aktaramayan bağımsız medya ve basın varlığı ülkede hakim olmadığı sürece; uyarıcı vazifesini hakkaniyet içerisinde yapamayan anılan basın ve medya bunun yerine, her daim manipülasyonlarla ülke gerçeklerini dezenformasyonlar kullanarak, çarpıtarak insanlarımızı aldatıcı, yanıltıcı yolları tercih ettiklerinde işte o bahse konu medya ve basın aslında ülkemize en büyük ihaneti yapmış olur ki; geçmişte hani bir MÜTAREKE basını vardı ya işte ondan farkları kalmaz.

Sonuç olarak; medya mensupları tarafsız olmadığı sürece söz ve söylemleri yani iki dudağının arasından çıkacak her sözün çerçevesini Siyasi irade başlarının belirlediği böyle sinsice kapalı rejimlerin hakim olduğu ülkelerde arzu edilen ekonomik kalkınmaların önündeki engellerin aslında baş sorumluları işte anılan böyle satılık ve besleme basın olur.

İşte; tam demokrasinin ve gerçek hukuk devletinin uygulama alanı bulamadığı ülkelerde her saha ve alanda yeterli ve gerekli üretimler yapılamaz, ihracat ise sadece bir kaç kalemde sınırlı kalırlar.

Yukarıda kısaca çerçevesini çizdiğim tüm bu olumsuzluklar karşısında; hiç bir zaman atak, forvet ve insiyatif bizde olarak bir dış politika belirlememiz imkansız hale gelir.

Rahmetle andığım Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ten sonra günümüz de dahil artarak devam eden bilhassa dış politikada devamlı DEFANS ' ta top çeviren kendimizi korumakla meşgul olduk. Oysa güçlü devlet iç ve dış politikalarında aktif, tutarlı olmalı. Aşırı ZİG-ZAG' lı ve yine aşırı TÜRBÜLANS' lı söz ve söylemlerde bulunmamalı ve yollar izlememeli.

Bilgi dağarcığı çok zayıf, ufku dar, okumayan, araştırmayan, ülke insan katmanlarından doğru bilgi alamayan, vizyonu eksik sadece artısı halk adamı kisfesini öne çıkaran, aşırı ARGO ifadelerle tabana indiğini düşünen fikirlerin sarmalına kapılarak siyaset yapılmamalı.

Bakınız defalarca yazdım bizim Konya kadar bir toprak parçasına sahip olup yüz ölçümünün dörte biri RAKIM olarak denizin altında olan HOLLANDA' nın sadece yıllık TARIMDAN ihracatı 227 Milyar DOLAR.

Yine başka bir ROL-MODEL olarak aldığımız FİNLANDİYA var ya hani o geçmişte bazı toprak ağalarının ve Feodal yapıların aşırı baskısı ile siyasi iradeye rant sağlamak kapsamında (bu konuyu çok daha kapsamlı yer zaman ve isimler belirterek daha önceki bir çok analiz yazımda Yüce TÜRK Milletine bilgi sunmuştum) kapattırdığı o meşhuuuur KÖY ENSTİTÜLERİ var ya; ha işte onun çok benzerini hemen hemen aynısını kendi ülke eğitim sistemlerine (çeşitli İNOVASYONLAR kullanarak) adapte ettiler ve şu an ülkelerinde fert başına milli gelirleri 50 Bin DOLAR seviyelerine çıktı.

Finlandiya' nın 2000' li yıllarda fert başına milli geliri sadece 4.500-5000 DOLAR seviyelerinde idi. Ya ALMANYA..? hani bizim çoğunun kapılarına kilit vurularak imam hatip okuluna çevirdiğimiz Sanat Okulları, Endüstri Meslek Liseleri var ya; işte onları ALMANYA çok daha modernize ederek, destekledi ve şu an ALMAN ekonomisinin adeta lokomotifi olarak ALMANYA BÜTÇESİNİN Yıllık CARİ FAZLASI' nın 59 MİLYAR DOLAR olmasında en önemli rol üslenmişler ve anılan bu baş rollerini hala muhafaza etmektedirler.

(bizimkini mi merak ediyorsunuz..? Bizim ülkemizin yıllık bütçesinin CARİ AÇIĞI ise 58 Milyar DOLAR. Böyle bir ülkenin kalkınması mümkün mü)

Yukarıda bahse konu kalkınmış ülkelerde öncelikle daha devlet yönetimlerinin tepelerinden başlamak kaydıyla; tasarruf hakim. Aşırı israf kesinlikle yoooook. Savurganlık, şatafat ise hiiiiiç ama hiiiiiç yok.

Anılan ülkelerde gerçek demokrasi hakim, gerçek HUKUK DEVLETİ her alanda mevcut. Basın ve Medyaları tamamen bağımsız, tarafsız ve yansız olup; 4. kuvvet konumunda ama sadece gerçekleri yazarak halklarını uyarmakla, aydınlatmakla meşguller. Yanlış, yanıltıcı, yanlı, taraflı bir haber veya yayım karşısında çok yüksek meblalara ulaşan caydırıcı cezalarla karşılaşmaktalar.

Böyle ülkeler kalkınmaz mı..? Haaaa az daha unutuyordum bundan yaklaşık 3 yıl önce yazdığım ve sayfamda da mevcut olan '' İsrail' de KANSER oranı yok denecek kadar az neden'' başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Ya bizim ülkemizde GDO' lu, HORMONLU ürünler kol geziyor. Başta BİSKÜVİ, ÇUKULATA v.b. daha pek çok tatlandırıcılarda ORGANİK PANCAR' dan üretilen ŞEKER kullanılması gerekirken, neden ucuz diye mısır şurubundan üretilen tatlandırıcılar kullanılmaktadır...?

Bahse konu ülkelerde bunlar yasak. Neden bizim ülkemizde gerekli ve yeterli denetimler yapılamıyor...? işte bu gerçekleri yazan, yayımlayan kendilerine müslüman diyen hangi gazete ve medya var..? hangi besleme, yandaş, yağcı ve göbekten bağlı, adeta satılık gazetelerde yazanlar var mı..? medyalarında yayımlanıyor mu..?

(adeta ülke insanımız birer KOBAY olarak kullanılmakta ve uluslararası ilaç tekellerinin pazarı haine gelmiş, bu ihanetlere dur diyecek hangi siyasi irade mevcut)

Ülkemizin içerisindeki bu hazin durum işte maalesef böyle. Yukarıda açıklamaya çalıştığım milli içerikli, milliyetçiliğin kalbi olan sorunlara karşı BAHÇELİ' ses çıkarabiliyor mu..? neden acaba..? belki de ona bu konuda daha yeterli bilgi verilmemiş olabilir mi diye düşünmek isterim.

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Seçiminin Kazananları ve Kaybedenleri Kimlerdir...?1 Nisan 2019 Saat: 23:31
En ağır yenilgiyi alanların başında Kılıçdaroğlu ile İyi Parti gelir. Eğer her üç metropol büyük şehir adaylarını R.T.Erdoğan çok hatalı belirlememiş olsaydı anılan o illerde de başarılı olmak hayal haline gelecekti.
YEREL SEÇİMLERİ gene AKP alarak; silip süpürecektir.10 Aralık 2018 Saat: 15:43
Abdullah Gül' ün dış işleri bakanlığı yaptığı o dönemde tüm bakanlık teşkilatlarının dış temsilciliklerine yayımladığı genelge, tamim, tavsiye ile FETÖ grubuna sahip çıkılmasını ve onlara her türlü yardım yapılmasın
24 Kasım; ÖĞRETMENLER GÜNÜ Mesajım....?22 Kasım 2018 Saat: 02:07
Bendeniz başta, İlk okulumdaki ve diğer okullarımdaki yaşayan öğretmenlerimi saygıyla anıyor, arıyor, hal-hatır soruyor; onlara her daim saygıda, hürmette kusur etmemeye gayret ediyorum.
Kocaeli halkıyla kurduğu yakın diyaloklar STK'larda konuşuluyor15 Eylül 2018 Saat: 18:12
Çeşitli platformlarda, bir çok STK' da yüksek sesle dile getirerek anılan bu arzusunun başta Sayın R.T.Erdoğan ve AK Parti teşkilat üst kademelerince görmezden, duymazdan gelinmemesini ve dikkate alınmasını istemektedir.
Kocaeli Belediye Başkanlıklarında Sürpriz İsimler14 Eylül 2018 Saat: 14:24
Yerel seçimlerin Kasım 2018' de yapılacağını düşünerek; az bir zaman kaldı. Yüce MEVLAM sağlık verirse bakalım kim haklı çıkacak hep birlikte gözlemleme imkanı yakalayacağız.
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑