UMRE
çelebi_blş
KOFTECI-Dikey
MONmedia
SALGAMettavuk
RENO
Mehmetali paşa adayı iilanı
KOTO VEFAT İLANI REKLAM
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak

Güncel

HÜSEYİN AKSOY'UN 1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI MESAJI

HÜSEYİN AKSOY 1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI MESAJI YAYIMLADI.

30 Haziran 2018 Saat: 10:46
HÜSEYİN AKSOYUN 1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI MESAJI
HÜSEYİN AKSOY'UN 1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI MESAJI

1 Temmuz 1926 da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunuyla; Türk karasularında yapılacak her türlü ticari faaliyetinin gerçekleşmesinin Türk Bayraklı gemilerle ve Türk vatandaşlarınca yapılacağı, denizlerin yarattığı ekonomik kazanımlardan ulusumuzun yararlanacağı hüküm altına alınmıştır.

Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı’nın ardından hem maddi, hem de manevi anlamda büyük yıkıma uğramış, Mondros ateşkes anlaşmasını imzalamasıyla birlikte boğazlar ve limanlar yabancı ülkelerin eline geçmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, savaştan sonra ülkenin yeniden ayağı kaldırılması ve yeni ekonomi girişimlerin bulunması için 4 Mart 1923 tarihinde İzmir’de Türkiye İktisat Kongresini toplamıştır. Bu toplantıda; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ekonomisine güç sağlayabilecek çözümler araştırılmıştır. 20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilip, 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile de yabancı devletlerin deniz ticaretindeki hakimiyetleri sona ermiş, denizcilik sektörünün gelişmesi için önemli bir süreç başlamıştır.

1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu, denizciliğin gelişmesi için bir dönüm noktasıdır. Bugün, uluslararası rekabete açık denizcilik sektörü; büyüyen deniz filolarıyla, güçlenen alt yapısıyla, modern tersaneleriyle ülke ekonomisine önemli katkılar sunmaktadır. Köklü bir geçmişi olan denizcilik sektörü, taşımacılık, ulaşım, imalat ve turizm gibi alanlarda gelişmesini sürdürmektedir.

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin, bu anlamda sahip olduğu zengin potansiyelini en iyi şekilde değerlendirerek, denizin nimetlerinden yararlanmak, dünya deniz taşımacılığındaki payını arttırmak ve rekabet gücümüzü yükseltmek hepimizin ortak dileğidir. Donanma kenti olan ilimizde, hizmet veren 35 limanıyla ve balıkçı barınaklarıyla bu potansiyele önemli katkılar sunmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle; 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramınızı kutluyor, denizcilerimize başarılar diliyor, değerli Kocaelileri sevgiyle selamlıyorum.

HÜSEYİN AKSOY

KOCAELİ VALİSİ

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑