Seyyar Köfteci yeni
AVB OFİS
MON MEDYA 300 X 160
Körfez Dalgıç
ŞALGAM ET TAVUKÇULUK 300 X 160
ÇELEBİ BİLİŞİM 300 X 160
Zafer Emlak Yeni
FOTOĞRAFMAKİNALARI 300 X 160
İhbar hattı whatsapp
İlhan AKBULUT
İlhan AKBULUT

40 Yıl Önceki Anılarım Tazelendi

Allah kimseyi, kendi isteğinin dışında ülkesinden uzakta başkalarının yardımına muhtaç bırakmasın!..

10 Temmuz 2014 Saat: 14:16

Ankara'dan anılar.

İki ay önce kaybettiğim kardeşimin vefatından sonra Ankara’daki işlerimi halledebilmek üzere bir kaç haftadır, izin günlerimde Ankara’ya gidip-geliyorum. O koşuşturma içerisinde pek gezemediğim memleketimi bu hafta, işim biraz erken bitince biraz dolaşabilme fırsatı buldum. 1960 yılının soğuk bir Mart sabahı Ankara’nın kuru havasında aldığım ilk solukla başlayan yaşamım, aradan geçen elli beş yılın içinde bu kez otuz iki derecelik sıcak havanın etkisiyle, Ankara’nın sokaklarında gezerken; geçmişle bu günüm arasında bir köprü oluşturuyor.

 

Hatırlayabildiğim anılarım, çok değil kırk yıl öncesine dayanıyor. Çocukluk günlerimizde oturduğumuz İsmetpaşa semtinden Kızılay’a gitmek ‘ayrıcalık’ gibiydi. Mahalle arkadaşlarımızla belediye otobüsüne biner,”batı yakasına gidiyoruz” diyerek yola koyulur, kendimizi Sıhhiye’de bulurduk. Orada iner, sağlı sollu tarihi binaların arasından geçen caddenin kenarından Kızılay’a yürürdük. Yine öyle yaptım. O günlerde olmayan, şimdiki sıhhiye köprüsünün altından yürüyerek Necatibey caddesini sollayıp, subay ordu evinin önünden Kızılay’a yürüyorum. Caddenin ortasındaki Hitit güneşi anıtını henüz geçmişken, yol kenarlarına ailece yerleşmiş Suriye’li insanlarımızı görüyorum. Genelde anne ve çocuklar, içlerinde küçük olanlar çıplak ayaklı, taşların üzerinde hem oturur hem oynar vaziyette. İnsanın içi sızlıyor. Allah kimseyi, kendi isteğinin dışında ülkesinden uzakta başkalarının yardımına muhtaç bırakmasın!.. Ramazan ayının ‘paylaşma’ anlayışına uygun, görebildiğim birkaç Suriye’li insanlarımıza imkanlarım dahilinde yardımda bulunmaya çalışıyorum.

 

Kızılay meydanındaki gökdelenin önüne geldiğimde geçmişle bağım tekrar kuruluyor. Yine kırk sene öncesindeyim. O zamanlar, Kızılay meydanındaki gökdeleni görmeye gelir, en üst katlarına asansörle çıkma yarışına girerdik. Gökdelen dediysem, tahmini on beş katlı bina. O zamanlar çevresindeki binaların en yükseği beş, altı katlı olunca; onun adı “gökdelen” e çıkmıştı. Şimdi karşısındaki binaların ondan çok daha yüksek olduğunu görünce, onunda tarihin gerisinde kaldığını görmek zor değil. Suriye’li lerin yanında Balkan göçmeni ailelerde yol kenarlarında, ellerinde akordeon analı-çocuklu sanatlarını icra edip, uç-beş kuruş kazanma telaşındalar. Meşrutiyet caddesinden çıkıp, ara sokaklardan Karanfil caddesine geçiyorum. Kafeteryaların ve seyyar kitapçıların olduğu geçmiş anılarımdan aklımda kalanlardan bu gün yalnızca kafeteryaları görüyorum. Gezi saatim iftar vaktine yakın olduğundan kafeterya ve restaurantların bahçesine kurulmuş iftar masalarında, akşam ezanının bir an evvel okunmasını bekleyen genç guruplar görüyorum. Genelde bu bölgede çalışan insanlardan gibiler. Kısa bir yemek molasından sonra heyecanla Zafer çarşısına iniyorum. Eski-yeni, tarihi, kâğıt ve mürekkep kokulu kitap stantlarını gezme amacındayım. Çarşının önüne koşturarak geldiğimde, önündeki inşaat atıklarını görünce hayal kırıklığım üzüntüye dönüşüyor. Çevre esnafından bakıma girdiğini, en erken yılbaşında açılacağını öğrenmiş olmak pek keyifli olmasa da bir daha ki sefere bırakıyorum bu isteğimi.

 

Çocukluk ve gençlik günlerimi dolu dolu yaşadığım başkentin merkezinde, yılların nasıl da bir çırpıda geçiverdiğini, bir akşam üstülük bu kısa gezide anlıyorum. İnanılmaz anılar ve duygu yoğunluğuyla Kızılay’daki Sakarya caddesinde bir kenara oturmuş gözlerim dolu dolu, etrafı süzerken, yıllar önce aynı yerde, geçmişte yaşadıklarımla kıyaslar vaziyette buluyorum kendimi.

Daha yaşanacak çok duygular var ya; şimdilik kısa kesiyorum. Ve biliyorum ki memleketime, eski dostlarıma, geçmişe, yaşanmışlıklarıma daha çok vakit ayırmalıyım.

Sevgiyle kalın.

 

 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

İZMİT KÖRFEZİNE 6000 CAN KATILDI!23 Kasım 2017 Saat: 13:21
Konumuza gelirsek; bu kalabalığın nedeni az sonra körfeze bırakılacak olan altı bin adet levrek ve kalkan yavrusunun deniz suyuyla buluşmasına tanıklık etmekti. Çok sayıda vatandaş ile bizlerde bu şölenin içerisinde yer bulduk.
Ruhumuz arkamızda kalır mı?21 Ekim 2016 Saat: 07:22
Bir grup Avrupalı antropolog İnka medeniyetini araştırmak üzere, güney Amerika batı kıyısı And dağları bölgesine gider.
17 AĞUSTOS'TAN, 17.YILA...17 Ağustos 2016 Saat: 12:12
16 Ağustos 1999 günü, görev yaptığım birliğin nöbetçi astsubayı olarak görevimin başındaydım.
GÖLCÜK; DONANMA, ESNAF26 Temmuz 2016 Saat: 15:47
Yerel yönetim bu konuya hassasiyet gösterip, halkımızla ordumuzu karşı karşıya gelmekten korudu.
Şu WhatsApp Denilen Şey!22 Haziran 2016 Saat: 01:44
Günümüzde teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, iletişim teknolojisinin de buna ayak uydurması kaçınılmaz oluyor tabi. Bilinen sosyal paylaşım sitelerine WhatsApp iletişim ağı da eklenince bence müthiş bir haberleşme dönemine girilmiş
Tüm Yazıları