Seyyar Köfteci yeni
AVB OFİS
MON MEDYA 300 X 160
Körfez Dalgıç
ŞALGAM ET TAVUKÇULUK 300 X 160
ÇELEBİ BİLİŞİM 300 X 160
Zafer Emlak Yeni
FOTOĞRAFMAKİNALARI 300 X 160
KAZIM KOCAMAN
İlhan AKBULUT
İlhan AKBULUT

İZMİT KÖRFEZİNE 6000 CAN KATILDI!

Konumuza gelirsek; bu kalabalığın nedeni az sonra körfeze bırakılacak olan altı bin adet levrek ve kalkan yavrusunun deniz suyuyla buluşmasına tanıklık etmekti. Çok sayıda vatandaş ile bizlerde bu şölenin içerisinde yer bulduk.

23 Kasım 2017 Saat: 13:21

İZMİT KÖRFEZİNE 6000 CAN KATILDI!

Bugün saat 10.30 civarı Değirmendere soğuk havaya rağmen hareketli bir gün yaşadı. Büyükşehir belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve diğer protokol üyeleri yerlerini almıştı. Siyasi partililer, sivil toplum kuruluşu üyeleri, ulusal basın- medya temsilcileri ile yerel basın vapur iskelesinin yanında kurulan tören alanında bir araya geldi. Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı derneği üyelerini de unutmamak lazım. Fotoğraf makineleriyle, denizden ve karadan sanatsal görüntüler yakalamaya çalıştılar.

Konumuza gelirsek; bu kalabalığın nedeni az sonra körfeze bırakılacak olan altı bin adet levrek ve kalkan yavrusunun deniz suyuyla buluşmasına tanıklık etmekti. Çok sayıda vatandaş ile bizlerde bu şölenin içerisinde yer bulduk.

Protokol konuşmalarının ardından, sahile kurulmuş olan iki şeffaf silindir akvaryum içindeki deniz levreği ile kalkan yavruları açılan vanadan boru kanalıyla suyla buluştu... O an müthiş bir haz duydum. Trabzon'da yetiştirilip getirilen altı bin can körfezin mavi bayraklı temiz suyuna bir çırpıda karışıverdi.

Marmara depremini yaşamış, çeşitli acılar yaşamış yöremiz insanı aradan geçen süreçte toparlanmaya çalışırken, iç deniz şeklindeki körfezimizin önemini daha çok anladı. Sanayi kenti olan bölgemizde deniz ulaşımı nedeniyle gemilerin denize bıraktıkları sintine ve pis su atıkları denizden ve havadan denetlenerek kontrol altına alınırken, körfez kenarına yerleşmiş olan kent insanın konutlarından yine körfeze direk akan pis su atıkları, büyükşehir belediyesinin sahil kesiminin çeşitli yerlerine kurmuş olduğu pis su atık tesisleri sayesinde arıtılmış su olarak' denize aktı. Tabi bu çalışmalar körfezin iyice temizlenmesine büyük katkı sağladı. Ve yapılan araştırmalar sonucu böylece körfezimizin hemen hemen bir çok alanı mavi bayrak sahibi sahil şeridine dönüştü. Bu bakımdan yerel yönetimleri kutlamak gerektiğini düşünüyorum!

Tabi körfezimizde görülen on beşe yakın farklı balık çeşidi de bu tezi doğrular nitelikte... Bundan sonrası körfezimizi korumak,kollamak, denetlemenin yanında bunu daha ileriye taşıma çalışmalarına ihtiyaç var!.. Büyükşehir belediyesi ilçe belediyelerle yaptığı koordineli çalışmalarla körfezi akvaryuma dönüştürme çalışmaları başlattı.
Bunları nereden biliyorum!..

Zaman zaman yapılan bu çalışmalarının seminer ve toplantılarına katılma fırsatı buldum. Katıldığım bu toplantılarda emekli bir denizci olarak düşüncelerimin yanında tavsiyelerimi de sunabildim. Hatta daha ilerisi; küresel ısınmaya bağlı deniz suyu seviyesinin yükselebileceği fikriyle şehircilikte yeni planlamaların yapılması fikrini de ortaya koymuştum. Sakarya üniversitesinde "mahalli idareler ve şehircilik " bölümü yüksek lisans eğitimime devam ediyor oluşum beni bu yöndeki çalışmalara mutlaka katılmama vesile oluyordu.

Uzun sözün kısası; bundan altı ay kadar sonrası denize bırakılan bu yavru balıklar, irileşmiş birer lezzet olarak soframızda yerlerini alabilir! 
Tabi sıkı kontrol ve denetleme şart. Gerek sahil güvenlik, gerekse yerel yönetimlerin denizden ve havadan kontrolleriyle birlikte yine en önemli görev vatandaşlarımıza düşmektedir!

Ve tabi amatör balıkçılarımıza da...Bu yavru balıklar es kaza balıkçıların ağına ya da oltasına yakalanırsa, yapılacak şey bellidir!
Bu canların tekrar denizle buluşturup büyümelerine izin vermek gereklidir!
Bunu yapabilir miyiz? 
Elbette yapabiliriz!
Hatta yapmak zorundayız!..

Denizden bereket bekleyen bilinçli toplumlar bunu uygulayarak uzun vadede yararlanıyorlarsa, bunu bizde yapmalıyız!
Böylece bu çeşitliliği evlatlarımıza ve torunlarımıza da aktarma başarısını göstermiş oluruz!
Sevgiyle kalın.
İlhan Akbulut
22 Kasım 2017

 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Ruhumuz arkamızda kalır mı?21 Ekim 2016 Saat: 07:22
Bir grup Avrupalı antropolog İnka medeniyetini araştırmak üzere, güney Amerika batı kıyısı And dağları bölgesine gider.
17 AĞUSTOS'TAN, 17.YILA...17 Ağustos 2016 Saat: 12:12
16 Ağustos 1999 günü, görev yaptığım birliğin nöbetçi astsubayı olarak görevimin başındaydım.
GÖLCÜK; DONANMA, ESNAF26 Temmuz 2016 Saat: 15:47
Yerel yönetim bu konuya hassasiyet gösterip, halkımızla ordumuzu karşı karşıya gelmekten korudu.
Şu WhatsApp Denilen Şey!22 Haziran 2016 Saat: 01:44
Günümüzde teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, iletişim teknolojisinin de buna ayak uydurması kaçınılmaz oluyor tabi. Bilinen sosyal paylaşım sitelerine WhatsApp iletişim ağı da eklenince bence müthiş bir haberleşme dönemine girilmiş
Etkili iletişimde sandviç metodu1 Nisan 2016 Saat: 11:51
Günlük yaşamımızda iletişimimizi pekâlâ sağlayabiliyorken, bir de ’Etkili İletişim’ den bahsedelim istedik. Çevremizle kurduğumuz diyalogda bazen mutlu, bazen üzgün; dostça ya da tartışmalı anlar yaşadığımız olur.
Tüm Yazıları