sol birinci reklam - ahmet gokmen
çelebi_blş
KOFTECI-Dikey
MONmedia
SALGAMettavuk
Mehmetali paşa adayı iilanı
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak

Spor

İşte bu bizim kardeşliğimiz

Cumhuriyet Koşusuna katılan binlerce vatandaş, birlik ve beraberliğimizi tüm dünyaya haykırdı

25 Ekim 2015 Saat: 17:14
İşte bu bizim kardeşliğimiz
İşte bu bizim kardeşliğimiz

Cumhuriyet Koşusuna katılan binlerce vatandaş, birlik ve beraberliğimizi tüm dünyaya haykırdı

 

İşte bu bizim kardeşliğimiz

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyetin 92. Yılı kutlamaları çerçevesinde bugün (Pazar) “Cumhuriyet Koşusu ve Çocuk Maratonu” düzenledi. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve Seka Park’ta gerçekleştirilen yarış, Türk Milletinin birlik, beraberlik ve kardeşliğini adeta tüm dünyaya haykırdı. Yarışa genç, yaşlı ve çocuk binlerce Kocaelili Türk bayraklarıyla katılarak Cumhuriyete olan bağlılığını ortaya koydu. 3 km halk koşusunda genel klasmanda Furkan Boğahan birinci oldu. Aynı klasmanda bayanlarda birinciliği Melikenur Boran elde etti. Profesyonel sporcuların katıldığı 10 km koşusunda birinciliği, erkeklerde Etiyopya’dan Sulti Gure Timbre;  bayanlarda ise Kenya’dan Risper Chebet aldı. Çocuk Maratonunun birincisi ise maratona katılan tüm çocuklar oldu. Büyükşehir, Cumhuriyet Koşusu’nu; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Atletizm Federasyonu işbirliğinde gerçekleştirdi.

 

4 BİN 800 KİŞİ KATILDI

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet Koşusu ve Çocuk Maratonu, 10 km, 3 km Halk koşusu ve 1 km Çocuk Maratonu kategorilerinde gerçekleştirildi. 10 km koşusuna 800, 3 km halk koşusuna 2 bin ve 1 km Çocuk Maratonu’na 2 bin kişi katıldı. Bu çerçevede koşuda toplam 4 bin 800 kişi yer aldı. Kocaeli TV’de bu özel günü canlı yayınlarıyla izleyenlerine aktardı.

 

BAŞKAN 41 GÖĞÜS NUMARASIYLA KOŞUDAKİ YERİNİ ALDI

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun evsahipliğinde gerçekleşen koşuya vatandaşlarla birlikte Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş,  Kağıtspor Kulüp Başkanı İslam Yücel, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Kesen ile Başkan Danışmanları Ömer Polat ve Nermin Tol katıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 41 göğüs numarasıyla koşudaki yerini aldı.

 

VAR GÜCÜMÜZLE KOŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Her üç yarışın startını Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile birlikte veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yarış öncesinde koşuya katılan vatandaşlar, çocuklar ve sporculara teşekkür etti. “Her şeyi Cumhuriyete borçluyuz” diyen Başkan Karaosmanoğlu, “Bu ülkeyi bize emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm büyüklerimizi rahmetle anıyoruz. Biz de, Kocaeli ve Türkiye’yi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için var gücümüzle koşmaya devam edeceğiz” dedi.

 

10 KM KOŞUSU İLE BAŞLADI

 

Cumhuriyet Koşusu ve Çocuk Maratonu 10.30’da 10 km koşusu ile başladı.  Ardından 10.37’de 3 km halk koşusuna geçildi. 2 bin çocuğun katıldığı 1 km’lik Çocuk Maratonu ise 11.05’de start aldı.

 

HALK KOŞUSU İÇİN KAYIT ALINDI

Bu arada yarış öncesinde Büyükşehir Belediyesi, yarışa kayıt yaptıramayan vatandaşlar için masalar oluşturdu. Kayıt yaptıramayan vatandaşlar buradaki görevlilerin yardımıyla başvurularını yaptırarak yarışa katılmaya hak kazandı.

 

3 KM’NİN BİRİNCİLERİ

3 km Halk Koşusu’nda genel klasmanda erkeklerde Furkan Boğahan birinci, Yener Aras ikinci, Sinan Tatlı üçüncü oldu. Bayanlarda ise Melikenur Boran birinci, Hüsniye Dursun ikinci, Edanur Çakmak üçüncülüğü elde etti. 3  km halk koşusunda dereceye giren sporcular madalyalarını Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun elinden aldı.

 

10 KM’NİN BİRİNCİLERİ

10 km profesyonel sporcuların katıldığı yarışta erkeklerde Etiyopya’dan Sulti Gure Timbre birinci, yine Etiyopya’dan Yohannis Bekele Jida ikinci oldu. Bu kategoride erkeklerde üçüncülüğü ise Türkiye’den Ramazan Özdemir elde etti. 10 km bayanlar kategorisinde Kenya’dan Risper Chebet birinci, Türkiye’den Özlem Kaya ikinci ve yine Türkiye’den Esma Aydemir üçüncü oldu.  Sporculara madalyalarını Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar verdi.

 

TÜM ÇOCUKLAR BİRİNCİ

Bu yıl ilk kez düzenlenen Çocuk Maratonu kategorisinin birincisi ise maratona katılan tüm çocuklar olarak ilan edildi. Madalyalarını alan çocuklar sevinçlerini aileleri ile paylaştı.

 

HASAN VE ABDULLAH DEDE KOŞUYA DAMGA VURDU

 

Bu arada 10 km profesyonel koşusuna her yaş grubundan vatandaş katıldı. Koşuya 75 yaş ve üstü kategorisinde katılan Hasan Kınalı ve Abdullah Emir azim ve başarılarıyla koşuya damga vurdu. Hasan Kınalı 54 dakikayla bu yaş grubunun birincisi oldu. Abdullah Emir ise 56 dakikayla 75 yaş ve üstü kategorisinin ikinciliğini elde etti. Hasan Kınalı ve Abdullah Emir, madalyalarını Büyükşehir Belediyesi Spor Müdürü Doğa Ergün’ün elinden aldı.

 

NAKDİ ÖDÜL VERİLDİ

 

Yarışmalarda, 3 km Halk ve 10 km koşularında ilk 10 dereceye giren koşucular, derecesine göre madalya ve nakdi ödülle desteklendi. 10 km koşusunda birinci gelene (bayan-erkek) 7 bin, 3 km Halk Koşusu’nda birinci olanlara ise (bayan-erkek) 1000 TL ödül verildi.

 

İZMİT OTİZM DERNEĞİ SPORULARININ BÜYÜK BAŞARISI

Öte yandan yarışa katılan İzmit Otizm Derneği’nin sporcularına düzenlenen törenle madalyaları verildi. Başarılı sporcular madalyalarını Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun elinden aldı.

 

YARIŞ PARKURLARI

Her üç koşunun startıSekapark Otel önünden verildi. Büyükşehir Belediyesi önünden devam eden 10 km koşusunda, eski gölcük yolu takip edilerek Lastik İş Sendikası önünden sahil şeridine dönüldü.  Sahil şeridi boyunca iskeleyi takip eden sporular Sekapark alanında koşuyu tamamladı. 3 km’lik koşunun güzergahı; Sekapark alanı dahilinde tur atılarak geçildi ve başlangıç noktasında bitirildi. 1 km’lik çocuk maratonunda ise Sekapark  alanı dahilinde, şeritlerle belirlenen parkur takip edildi ve yarış Seka Park Otel önünde sona erdi.

 

 

YARIŞ GÜVENLİĞİNE TİTİZ ÖNLEM

Yarış alanında ve yarış parkuru boyunca Büyükşehir Belediyesi’nin donanımlı ambulansları görev yaptı. Sağlık ekibi yarış programı boyunca görev başında bulundu. Ayrıca yarışların güvenliği emniyet görevlilerinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ve özel güvenlik kuvvetleri aracılığıyla sağlandı.

 

BANDO COŞKUYA RENK KATTI

Yarışta Kocaeli Büyükşehir Belediye Bandosu da seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla Cumhuriyet Coşkusuna renk kattı.

 

VATANDAŞA KIRMIZI BEYAZ TİŞÖRT

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, yarışa katılan tüm vatandaşlara ay yıldızlı ve üzerinde Türkiye haritası bulunan kırmızı beyaz tişörtler verdi. Ayrıca yarışa katılan tüm vatandaşlara katılım belgesi, madalya ve Türk Bayrağı hediye edildi.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑