UMRE
çelebi_blş
KOFTECI-Dikey
MONmedia
SALGAMettavuk
RENO
Mehmetali paşa adayı iilanı
KOTO VEFAT İLANI REKLAM
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak

Röportaj

İzmit Kadın Doğum'dan bir ilk

Yılda ortalama 300 doğumun gerçekleştiği İzmit Kadın Doğum Kliniği, Fotana adı verilen lazer ünitesiyle kadınlara ameliyatsız sağlık imkanı sağlıyor

19 Aralık 2017 Saat: 13:07
İzmit Kadın Doğumdan bir ilk
İzmit Kadın Doğum'dan bir ilk

İzmit Kadın Doğum'dan bir ilk

Yılda ortalama 300 doğumun gerçekleştiği İzmit Kadın Doğum Kliniği, Fotana adı verilen lazer ünitesiyle kadınlara ameliyatsız sağlık imkanı sağlıyor

İzmit'te yaklaşık 7 yıldan bu yana sağlık hizmeti veren ve bir yıldır da Cedit Mahallesi Halit Molla Sokak'ta  faaliyet gösteren şehrin ilk ve tek kadın doğum merkezine konuk olduk. Kocaeli Haber Dünyası'nı ağırlayan Op. Dr. Ertan İzgiç ile bir röportaj gerçekleştirdik. İlgiyle okuyacaksınız.

Sayın hocam öncelikle Ertan İzgiç kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?

1968 doğumluyum. 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Cumhuriyet Üniversitesi'nde çalıştım, ihtisas yaptım. Yaklaşık 25 yılı meslekte doldurduk. bunun 2018 yılı itibariyle 20 yılı kadın doğum uzmanı olarak geçti. Yani uzmanlık deneyimim 20 yıldır. Kocaeli'de'ki hizmetimiz yaklaşık 17 yıl. Kocaeli Devlet Hastanesi ve Derince Araştırma ve Eğitim Hastanesi'nde görevlerimiz oldu. Son 7 yıldır İzmit'in ilk ve tek kadım doğum kliniğini kurduk. Özel İzmit Kadın Sağlığı  Merkezi.

Özel İzmit Kadın Sağlığı Merkezi'nin fiziksel ve yapısal özellikleri  nelerdir?

Bizim kurumumuz A tipi cerrahi dal merkezi. Yani hastane gibi genel bir hizmet vermiyoruz. Kadın hastalıkları üzerine hizmet veren yaklaşık 1200 metrekare kapalı alanda 12 yatakla hizmet veren bir merkeziz. Kadın doğum doktorlarımız ve anestezi doktorumuz var. Çocuk doktorumuz var. Zaten bunlar olmazsa olmazları. Bunun dışında hizmet aldığımız yardımcı laboratuar uzmanlarımız, pataloıji uzmanlarımız var. Bizim misyonumuz tıpla ilgili her şeyi sağlamak değil.  Kadınla ilgili hizmetlerin en üst düzeye çıkarılması.

Merkezinizde bir ilk dediğiniz cihazın özelliklerini anlatır mısınız?

Kadınlarla ilgili, kadın sağlığı merkezi olmanın sorumluluğu ve bilinciyle hareket ederek burada sadece kadın ve doğum hastalıkları ile ilgili her şeyi yapalım. Bunların ameliyatlarını da yapalım, doğumlarını da yaptıralım. İşin kozmetik ve estetik kısmına da biz eğilelim istedik. Çünkü bizim hamurumuz kadın. Kadın olunca bir güzellik, bir hoşluk, bir estetikliği bunun dışında tutamayız.Kadın olan yerde böyle bir sisteme de ihtiyaç vardı. Zaten biz bu tür işlemleri, genital estetik olsun, idrar kaçırma vesaire ameliyatlı uygulamalarını kliniğimizde 7 yıldır yapmaktayız. Bundan sonra da yapacağız ama işte ameliyatın yüzü soğuk.Bazen hastalarımız çeşitli nedenlerden dolayı ameliyat olmak istemiyor. Ya da tıbbi nedenlerden de ameliyat edemediğimiz< hastalarımız olabiliyor. Bu gibi durumlarda ya da sırf kozmetik amaçlı bu işi yaptırmak isteyen hastalarımız olabiliyor. Bu amaçla operatif, girişimsel zenginliğimize İzmit'te ilk olan bu lazeri ekledik. Bu lazer farklı bir dalga boyunda çalışıyor. Erkyak lazer olarak adlandırılıyor. Fotona adında bir lazer ünitesi ve bir çok alanda bu lazerden kadınlarımız yararlanabiliyor. Mesela ameliyatsız vajina estetiği, doğum sonrası rahatsızlıklar, daha ileriki yaştaki bayanlarda ameliyat olmadan idrar kaçırma problemlerinin düzeltilmesi önceliğimiz olabiliyor. Ayrıca genital bölgede oluşan lekeler, siğiller, bazı  renk değişiklikleri, genital bölgenin rengini değiştirilmesi, doğum sonrası kadınların canını sıkan pigment artışları olabiliyor. Bunların hepsini düzeltilmesi mümkün olabiliyor. Bu yönetim İzmit'te ilk uygulayan biziz.

Hocam ülkemiz kadın sağlığı konusunda dünya ülkeleriyle kıyasladığımızda ne noktada?

Doğum oranlarında; öncesinde ve sonrasında bir eğitim eksikliği ve yanlış uygulamalardan dolayı sezaryen olaylarında bir artış yaşandı son 10 yılda.Burada sadece kadın doğumla ilgili değil, hastalarımıza konforlu bir doğum imkanı sunamamak da bizim belki yanlışımız oldu sağlık bakış açısı olarak. Şimdi yavaş yavaş tüm dünyada uygulananlar bize de geçiyor. Bir ekip olarak takip edilen bir iş olduğu için artık bu prenses doğum, ağrısız doğum uygulamaları bizim kliniğimizde de yaygın bir şekilde uygulanıyor. Sağlık taramaları  konusuna gelince; Sağlık Bakanlığı bu konuda ileri adımlar attı. KETEM'lerde özellikle rahim ağzı  kanseri taramalarında bizim burada yaptığımız işlemleri orada bazı HPV tiplemelerini ücretsiz olarak vatandaş yaptırabiliyor. Bu bizi de sevindiriyor ve rahatlatıyor erken teşhis anlamında.

Sosyal güvencesi olan herkes kurumunuzdan yararlanabiliyor mu?

Kurumumuz SGK anlaşmalı özel bir kurum. Yalnız SGK değil diğer tüm özel sağlık sigortaları ile de anlaşmalarımız var. Sosyal güvencesi olan herkes gelebiliyor. Ayrıca sosyal güvencesi olmayan hastalarımızda makul bir ödemeyle gelebiliyor. Yani yeşil kartı olanlar da makul bir ücretle tedavi ediyoruz. Bizim misyonumuz kadın mahremiyetine saygılı bir şekilde butik olarak kadınların sorunlarını çözmek, onlara en ileri hizmet sağlamak.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑