160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sol Reklam 3 ) SALGAM et tavuk
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) ZAFER Emlak
160x300 ( Sağ Reklam 4 ) MON media

Güncel

Kahve Sektörü’nün KOTO’da detaylarıyla ele alındı

Dünya pazarlarında petrolden sonra en fazla ticareti yapılan ürün olan kahvenin, Türkiye ve Kocaeli pazarındaki yeri, geçmişi ve geleceği KOTO’da düzenlenen ‘Kahve Sektörü Çalıştayı’nda ele alındı.

15 Mayıs 2019 Saat: 21:38
Kahve Sektörü’nün KOTO’da detaylarıyla ele alındı
Kahve Sektörü’nün KOTO’da detaylarıyla ele alındı

Kahve Sektörü’nün geçmişi ve geleceği KOTO’da detaylarıyla ele alındı

 

Dünya pazarlarında petrolden sonra en fazla ticareti yapılan ürün olan kahvenin, Türkiye ve Kocaeli pazarındaki yeri, geçmişi ve geleceği KOTO’da düzenlenen ‘Kahve Sektörü Çalıştayı’nda ele alındı. Ham ve işlenmiş kahvede değişen vergi oranları başta olmak üzere sektörün tüm sorunları tespit edilerek, çözüm önerileri geliştirildi

 

SEKTÖRÜN GÜÇLÜ TEMSİLCİLERİNİN KATILIMIYLA…

İşlenmemiş kahve çekirdeğinin % 13, işlenmiş çekirdeğin ise % 10 gümrük vergisine tabi tutulduğunu tespit ederek kahve sektörünün en büyük sorununa çözüm arayışında olan Kocaeli Ticaret Odası, bu kez sektöre özel kapsamlı bir çalıştay düzenledi. Konaklama ve Restoranlar Grubu’nun yer aldığı KOTO 20. Meslek Komitesi’nin organizasyonunda düzenlenen Kahve Sektörü Çalıştayı’na sektörün güçlü temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

20.MESLEK KOMİTESİNİN ORGANİZASYONUYLA

Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Erenkaya, 20. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Eray Bodur ve Komite Başkan Yardımcısı Kadriye Sarımeşe’nin ev sahipliğinde düzenlenen çalıştayınmoderatörlüğünü Gastronomi Yazarı- Kahve Eğitmeni aynı zamanda Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi Cenk Girginol üstlendi. Çalıştayda; Kuru Kahveci Mehmet Efendi, Espressolab, Egro Kahve, Segafredo, Coffeetopia ve Kahve Fabrikası, Çayçen, Birlik Baharat, Dora Tarım, BigCake, Barista, İpanemaEspresso, Sanal Baharat/ Alperen Gıda, Delfiano, Toper Değirmen firmalarının üst düzey temsilcileri yer aldı.

KAHVE, ÜLKE EKONOMİLERİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KOTO Başkan Yardımcısı Yılmaz, KOTO olarak kahve sektörünün geleceği adına çok önemli adımlar attıklarını ifade ederek, “Odamız Yönetim Kuruluyla, Komiteleriyle, Meclisiyle ve tüm paydaşları ile birlikte hareket ederek, kentimizin sorunlarına çözüm üretmek adına her zaman mücadele etti ve mücadele etmeye devam ediyor. Hepinizin bildiği gibi Kahve, dünyada sudan sonra en fazla tüketilen 2. içecektir ve Petrolden sonra ticaret hacmi en yüksek olan 2. ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Kahvenin dünyadaki toplam yıllık ihracat değeri 100 milyar dolar civarındadır ve bu yalnızca kayıt altına alınan rakamdır. Dünyada her gün 7 milyar bardak kahve tüketilmektedir. Kahve ticareti ve tarımı, güney ülkelerinin ekonomisi açısından oldukça büyük öneme sahiptir.

YILMAZ: TÜRKİYE’DEKİ MARKALARIN

3.NESİL KAHVECİLİĞE UYUM SAĞLAMA SÜRECİ GECİKTİ

Dünyada büyük bir Pazar payı elde eden 3. Nesil kahveciliğe Türkiye’deki markaların uyum sağlama süreci gecikmiştir. İnsanların buluşmak için bahanesi haline gelen kahve, Türkiye’deki insanların kahveye olan ilgisi, kahvenin önem arz etmesiyle birlikte sektörün gelişmesinin önünü açmıştır. Fakat Kahve sektörü Gelişirken birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Oda olarak bugüne kadar birçok farklı sorunun çözümü adına Gerek Çatı Kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’yle, gerek bakanlıklar ve gerekse hükümet nezdinde birçok girişimde bulunduk. Ve bu girişimleri

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑