UMRE
çelebi_blş
KOFTECI-Dikey
MONmedia
SALGAMettavuk
RENO
Mehmetali paşa adayı iilanı
KOTO VEFAT İLANI REKLAM
FOTOmakinaları
AVB_Ofis
ZAFERemlak

Güncel

KÖYLÜLERE KOYUN YETİŞTİRİCLİĞİ ANLATILIYOR

İzmit Belediyesi’nce köylülere koyun yetiştiriciliği eğitimleri veriliyor. Belediyenin Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nce verilen eğitimle, köylülerin hayvancılığı daha bilinçli şekilde yapmaları amaçlanıyor.

18 Haziran 2018 Saat: 11:48
KÖYLÜLERE KOYUN YETİŞTİRİCLİĞİ ANLATILIYOR
KÖYLÜLERE KOYUN YETİŞTİRİCLİĞİ ANLATILIYOR

KÖYLÜLERE KOYUN YETİŞTİRİCLİĞİ ANLATILIYOR

 

İzmit Belediyesi’nce köylülere koyun yetiştiriciliği eğitimleri veriliyor. Belediyenin Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’nce verilen eğitimle, köylülerin hayvancılığı daha bilinçli şekilde yapmaları amaçlanıyor.  Şimdiye kadar çok sayıda köyde verilen koyun yetiştiriciliği eğitimi Bulduk köyünde de gerçekleştirildi.

Köylüler tarafından ilgiyle takip edilen eğitim Kırsal Hizmetler Müdürlüğü'nden Veteriner Hekim Gökhan Kılıç tarafından verildi. Koyun yetiştiriciliği ile ilgili pratik bilgilerin ve tavsiyelerin verildiği eğitimde vatandaşların soruları da cevaplandırıldı.

 

ÇOK YÖNLÜ KAZANÇ

 

Veteriner Hekim Gökhan Kılıç, uzun yıllardan beri eti, sütü, yapağısı ve derisi ile insanların en önemli ihtiyaçlarını karşılayan koyunun ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetiştirildiğini belirterek “ koyunculuk meraya dayalı bir hayvancılık kolu olduğundan, ilk şartı da iyi bir meraya sahip olmaktır. Meralar sürü büyüklüğüyle uyumlu kapasitede, düz ya da az eğimli ve hayvanlar için güvenli olmalıdır. Mera bakım ve yönetimi (amenajmanı) koyun yetiştiricisinin ana ve öncelikli işlerinden biri olmalıdır” dedi. Kılıç, koyun ağılları ve ağıl kurulurken dikkat edilecek hususlar, ağıllardaki havalandırmanın ve zemin yapısının önemi, stres ve hayvan refahının verim üzerine etkileri, koyun ırkları ve bölgelere göre ırkların dağılımı, koyunculuk işletmesinde yapılacak işlerin yıllık programlanması, koç katımı, sağımı, koyun ve keçilerde meme hastalıklarının nedenleri, kırkım, koyunlarda vücut kondisyon skoru ve sürü yönetimi gibi konularda da bilgilendirmede bulundu. Vatandaşlar, eğitim için İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

İzmit Belediyesi’nce köylülere koyun yetiştiriciliği eğitimleri veriliyor

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑