160x600 ( Sol Reklam 1 ) Ukrayna Üniver
160x600 ( Sol Reklam 2 ) Seyyar Köfteci
160x300 ( Sağ Reklam 2 ) AVB Ofis
160x300 ( Sağ Reklam 3 ) SAFİR
SAĞ KENAR - robot
sağ- fotomakineleri

Güncel

Lastik İş Olağan Kongre Tarihi Belli Oldu

Disk’e bağlı Lastik-İş Sendikası Genel Merkez olağan Genel Kurulu 23 Şubat 2019 Cumartesi günü saat 10.00’da istanbul Green Park Pendik Otel’de başlayacak.

21 Şubat 2019 Saat: 11:19
Lastik İş Olağan Kongre Tarihi Belli Oldu
Lastik İş Olağan Kongre Tarihi Belli Oldu

Lastik-İş’te kongre

İlimizde bulunan Brisa,Türk Pirelli ,Goodyear,Özka ve Kolsan çalışanlarının  örgütlü bulunduğu Disk’e bağlı Lastik-İş Sendikası  Genel Merkez olağan Genel Kurulu 23 Şubat 2019 Cumartesi günü  saat 10.00’da istanbul Green Park Pendik Otel’de başlayacak.

Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan’ın 13 Kasım 2018 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu  yaşamını yitirmesi sonucu 2019 yılının Haziran ayında yapılması gereken Lastik-İş Sendikası Genel Kurulu  23 Şubat 2019 tarihine çekilmişti. Genel Başkan Karacan’ın vefatı sonrası Lastik-İş Sendikası ‘nın mevcut Yönetim Kurulu Genel Sekreter  Alaaddin Sarı’ya  Genel Başkanlık görevini vermişti.Hafta sonu gerçekleşecek olan Lastik-İş Sendikası Genel Kurulunda  Alaaddin Sarı Genel Başkanlığı’da oluşacak yeni  yönetimin görev alması bekleniyor. Lastik-İş Sendikası  Genel Merkez Kongresi’nde ağırlık Kocaeli  delegasyonunda bulunuyor. Kongrede Kocaeli  169, Sakarya 40, Gebze 36, İstanbul 32 İzmir 11 ve Genel Merkez  Delegeleri 12 olmak üzere toplam 300 delegenin oy kullanma hakkı bulunuyor.

AÇIKLAMA

Lastik-İş Sendikası’nın önceki gün yapılan genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı sonrası ortak görüşü açıklayan mevcut Genel Başkan Alaaddin Sarı, “  İlk olarak belirtmeliyim ki; kayyuma devredilme aşamasında Sendikamızın Genel Başkanlığına seçilen Abdullah KARACAN, açık, net, kararlı ve tutarlı politikalarla Lastik-İş’i her açıdan geliştirmiş ve güçlendirmiştir. Bugün Lastik-İş gerek örgütlenme düzeyi, gerek maddi alt yapısı, gerekse sendikal mücadele ve toplu sözleşme politikalarıyla Türkiye sendikal hareketi içinde örnek bir kurum olmuştur. Güvencesiz çalışmayı ve taşeronlaşmayı yok eden bir sendikacı olarak Abdullah KARACAN adı, Türkiye işçi sınıfı tarihine altın harflerle yazılmıştır”

  Lastik-İş Sendikası’nın  bundan sonra da gerek toplu sözleşme politikalarını, gerekse sendikal faaliyetlerini üyeleriyle, temsilcileriyle ve yöneticileriyle birlikte uygulamaya devam edeceğini vurgulayan Genel Başkan Sarı. “Sendikamızı bölüp parçalamaya ve işçi sınıfı mücadelesinden koparmaya yönelik her türlü girişime ise bütün yapısıyla karşı duracaktır.

            Bu çerçevede 23-24 Şubat 2019 tarihinde toplanacak 28. Olağan Genel Kurul, sendikamızda var olan birlik, bütünlük ve örgüt içi dayanışmanın bir örneği olarak yaşanacaktır. Lastik-İş’in çatısı altında yer alan bütün arkadaşlarımız sendikal mücadeleyi sorumluluk bilinciyle ve üstün bir görev anlayışıyla sürdürmektedir. Başkanlar kurulumuz başta olmak üzere hepimiz 70 yıllık bir çınar olan Lastik-İş Sendikasını, tarihinden aldığımız güçle, geleceğe daha da büyüterek taşıyacağız. Özellikle son 10 yıllık süreç içinde sendikamız onlarca yeni işyerinde çalışan işçi arkadaşlarımızı örgütlemiş ve toplu sözleşme hakkına kavuşturmuştur. Böylece üye sayımız beş binlerden on beş binlere yükselmiştir. Bu gelişme olurken sendikamızın birlik ve bütünlüğü de korunmuş ve geliştirilmiştir. Dolayısıyla sendikamızda 28. Olağan Genel Kurul’da barış ve kardeşlik içinde demokratik bir yarış olacak ve gelecek dönemin yetkili organları belirlenecektir. Lastik-İş topluluğu, bu süreci engelleyecek ve sendikamıza zarar verecek hiçbir girişime asla izin vermeyecektir”

 

  Bugün sorumluluklarının  daha da artmış durumda olduğunu belirten Genel Başkan Sarı , “ Çünkü ülkemizde 2018 yılı içinde başlayan ağır bir ekonomik kriz koşullarında yaşıyoruz. 2018 yılında enflasyon yüzde20’yi aşarak son 18 yılın en yüksek değerine ulaştı. İşsizlik hızla yükseliyor. Resmi açıklamalara göre 4 milyona yaklaştı. Biz biliyoruz ki gerçek işsiz sayısı 7 milyondan daha az değil. İş güvencesi yok oldu. İşverenler her zaman yaptıklarını yaparak,  krize karşı kendilerini korumak için işçileri toplu olarak işten çıkarmaya başladılar. Ücret zamları uygulanmıyor. Asgari ücret uygulanmıyor. Üstelik asgari ücret yüzde 26,5 arttırılmasına rağmen yine açlık sınırının altında kaldı. Yoksulluk sınırı ise asgari ücretin 3 katı düzeyinde. Demokratik haklarımızı, başta sendika üyeliği, toplu sözleşme ve grev hakkı olmak üzere kullanamıyoruz.

            Bütün bunların sonucu olarak sendikal örgütlenmenin önemi artıyor ve sendikaların sorumluluğu ağırlaşıyor. Bu nedenle 2019 yılında ve sonrasında işçilerin birlik ve dayanışması ile ortak mücadele geleneğinin yaratılması büyük önem taşıyor. Çünkü kamunun ve işverenlerin ortaklaşa geliştirdiği, güvencesizliğe ve ucuz işçiliğe dayalı krizden çıkış politikalarına karşı mücadele edebilmemizin başka hiçbir yolu yoktur.

            Bu değerlendirmeler ışığında Başkanlar Kurulumuz; Sendikamızın birlik ve bütünlüğünün korunacağını ve geliştirileceğini, Abdullah KARACAN’ın bıraktığı yerden ve onun gösterdiği doğrultuda, kararlı adımlarla yürümeye devam edeceğini, Başkanlar Kurulu’nun mutlak iradesi olarak ortaya koymuştur.

            Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuzun ortaya koyduğu gibi, Genel Başkanımız Abdullah KARACAN’ın aramızdan ayrılması, bizi hedeflerimizden koparmak bir yana,  mücadele azmimizi daha da arttıracak; 28 Olağan Genel Kurulumuz Lastik-İş topluluğunu daha çok birleştirip bütünleştirecek ve Lastik-İş Abdullah KARACAN’ın ortaya koyduğu sendikal pratik ve ilkeler ışığında kararlılıkla yoluna devam edecektir”

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haber Dünyası, Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Haberleri,kocaeli gazeteleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑