Adaletin bu mu dünya?

14 Temmuz 2019 Saat: 12:29
Halil KÜÇÜKPARLAK
Sevgili okurlarım, başlığa bakıp bir arabesk şarkı sözleri yazacağımı sanmayın. Bu şarkının sözleri bugün yazacağım konuya amiyane tabiri ile “cuk” oturdu da o nedenle başlık yaptım.

Adaletin bu mu dünya?

Sevgili okurlarım, başlığa bakıp bir arabesk şarkı sözleri yazacağımı sanmayın. Bu şarkının sözleri bugün yazacağım konuya amiyane tabiri ile “cuk” oturdu da o nedenle başlık yaptım. Gelelim konumuza, her akşam haberleri hemen hemen hepiniz gibi ben de izliyorum. Haberler başlıyor, cumhurbaşkanının, bakanların, iktidar partisi yöneticilerinin nerelere gittikleri ve neler konuştukları veriliyor, daha sonra kısa kısa muhalefet partilerinden açıklamalara yer alıyor haberlerde. En sonunda da kazalarda hayatını kaybedenlere yer verilerek bitiriliyor haberler. Eminim ki birçoğumuz haberleri sonuna kadar bile izlemiyoruz. Ben eğer çok önemli bir mazeretim yoksa sonuna kadar izliyorum haberleri. Hem de birkaç kanaldan birden döne döne izliyorum. Oralardan yazılacak konular çıkabilir diye daha dikkatli izliyorum. Geçen hafta böyle kanal kanal gezerek haberleri izlerken bültenin en sonunda küçük bir habere rastladım ve tüylerim diken diken oldu. Aynen şöyleydi haber: 

Gazeteci Zafer Arapkirli, "6 yaşındaki kızla evlenilebilir” açıklaması yapan Nurettin Yıldız’a twitterdan “Hakaret” ettiği iddiasıyla hakim karısına çıktı. İddianamede, Zafer Arapkirli'nin Nurettin Yıldız'a yönelik “Evinize gittiğinizde karınızın, kızınızın suratına nasıl bakıyorsunuz? Bunu mu savunuyorsunuz? Bu lafların altına imza atıp yayınlasın burada… Utanmıyorlarsa! Kepazeliği ahlaksızlığı nasıl savunuyorsun. Bu aşağılık pisliklere kimse dur demeyecek mi?” şeklinde paylaşım yaptığı vurgulanarak 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanmasına başlanmış. Arapkirli, ilk duruşmada savunma yaptı. Arapkirli, savunmasında “Hakkımda şikayette bulunan şahıs 6 yaşındaki kız çocuklarıyla dahi evlenilebileceğini savunmuştur. Bunları duyup okuduğumda her sorumlu vatandaş gibi üstüne üstlük görevi topluma haber vermek olan bir gazeteci, daha önemlisi bir kız çocuğu babası sıfatımla tepki göstermek istedim. Çocuklarımızın maruz kaldığı en vahim saldırılardan biri burada saldırı fiilini özelikle kullanıyorum, kız çocuklarının daha oyun çağında daha bebek sayılacak yaşlarda evlendirilmesidir. Yani yetişkin kadın muamelesi görerek erkeklerle mahkemenizin affına sığınıyorum, gerdeğe sokulmasıdır. Yasalarımıza göre zaten suç olan bu eylem her türlü evrensel, biyolojik, kültürel ve sosyolojik kaidelere de aykırı bir durumdur. Bu ayıbın toplumsal yaşamımızdan silinmesi her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının uğruna mücadele etmesi gereken bir olgudur. Hatta hepimizin görevi sayılmalıdır. Bu tür beyan ve yayınların toplumun cahil ve feodal baskılardan etkilenmiş insanları üzerinde daha fazla olumsuz etki yapmasına tahammül edemedim” demiş. Nurettin Yıldız'ın avukatı ise şikayetlerinin devam ettiğini söyledi. Mahkeme, duruşmayı erteledi.

Zafer Arapkirli kimdir? Tam 39 yıldır gazetecilik yapmaktadır. Çeşitli gazetelerde birçok görevler yapmış, bir süre İngiltere’de yaşadığı dönemde bazı gazetelerin ve televizyon kanallarının Londra muhabirliği yapmış, şu anda da Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığına devam etmektedir.

Nurettin Yıldız kimdir? Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesi'nden mezun olmuş Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde aldığı bir yıllık eğitiminin ardından Mekke Ümmü'l-Kurra Üniversitesi'ne geçiş yaparak Usul-u Fıkıh bölümünü bitirmiş. Sosyal Doku Vakfı diye bir vakıf kurmuş başkanlığını yapıyor. Kendisinin daha önce asansörde halvet olabileceği, battaniye ve yorgandan tahrik olunabileceği gibi skandal sözler söylemiş. Anlamsız açıklamalarına bir yenisini daha ekleyerek6 yaşında çocukla evlenilebileceğini açıklamış.

Adalet sistemimize bakar mısınız sevgili okurlarım? Birisi çıkıyor, “6 yaşında kız çocuğu ile evlenilebilir” diyor, hiç kimse, hiçbir savcı çıkıp da “Hooopp ne diyorsun sen, bu senin söylediğin yasalara göre suç, sen suç işliyorsun, gel bakalım içeri” demiyor. Bu sözlere karşılık bir gazetecinin “Kepazelik” yazmasını hakaret kabul edip hakkında dava açıyor.

Adaletin bu mu dünya?

Gazeteci Zafer Arapkirli’nin yargılandığı davayı sanatçı Melike Demirağ izleyerek kendisine destek vermiş. Yukarıda belirttiğim gibi dava ertelenmiş. Belki şimdiye kadar duyulmadığı için ihmal edilmiş olabilir ama ertelenen duruşmada kendisine çok destek verilmesini umuyorum ve bekliyorum. Nerede Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), nerede Kadınları Koruma Dernekleri, nerede Kadınları Koruma Dernekleri Federasyonu? Hepsinin Zafer Arapkirli yargılanırken adliyenin önünde bulunup ona destek vermeleri gerekir. Bu davanın tersine dönerek, yasalara göre suç olan çocukla evlenilmesini teşvik eden, bu kişinin suça azmettirmekten yargılanması gerekir. Hem de kanunda yazan üst sınırdan cezalandırılmalı ki, emsal olsun bir daha böyle saçmalıklar söylemeye cesaret edemesin hiç kimse.

Tüm bunları yazdım diye benim hakkımda da suç duyurusunda bulunabilirler. Ne yapayım bulunurlarsa can sağlığı olsun. Koskoca Zafer Arapkirli’nin arkasında durmamış kimse, benim de arkamda durmazlar. Ben de girer içerde yatarım. Ama birilerinin bunları dile getirmesi gerektiğini düşünüyorum. İsmet İnönü’nün Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”  dediği gibi onlar bir sürü abuk sabuk sözler ediyorlarsa biz de onlara karşı sesimizi yükseltmeliyiz ki bu memleket kurtulsun.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık