Seçiminin Kazananları ve Kaybedenleri Kimlerdir...?

1 Nisan 2019 Saat: 23:31
Hasan YILMAN
En ağır yenilgiyi alanların başında Kılıçdaroğlu ile İyi Parti gelir. Eğer her üç metropol büyük şehir adaylarını R.T.Erdoğan çok hatalı belirlememiş olsaydı anılan o illerde de başarılı olmak hayal haline gelecekti.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçiminin Kazananları ve Kaybedenleri Kimlerdir...? İşte Cevabım...!

Daha önceki bir çok analiz çalışmalarımla ifade ettiğim gibi ülkemiz demokrasisindeki en büyük engellerin başında siyasi partilerimizdeki tek adamlık, despotik ve adeta faşizmi andıran bir genel başkan sultalığının hızını artırarak devam etmesidir.

İşte bu çerçevede; defalarca uyardığım ‘’ bakınız ülkemizde mevcut R.T.Erdoğan iktidarlarına alternatif olabilecek ana muhalefet ve diğer muhalefet parti başkanlarının yetersizliği, kifayetsizliği, çapsızlıkları, beceri ve ön görü noksanlığı, fiziki görünüş konsantrasyon bozukluğu ile yeterli bilgi birikimi ve donanımına sahip olamayışları sonucu anılan bu seçimde Sayın Erdoğan bu gerçeği ön görerek masaya kendini koyacaktır. Bahse konu seçim aslında R.T.Erdoğan ile diğer Muhalefet partileri arasında geçecektir ‘’ diye gerekli uyarılarımı başta sosyal medya olmak üzere; çeşitli platformlarda çok kuvvetli olarak Yüce TÜRK Milletine ifade etmiştim.

Bazı insanlar geçmişin ezikliğini hatırlayarak belirli üst makamlara geldiklerinde işte o geçmişteki ezikliğinin, maduriyetinin dürtüsünü bilerek veya bilmeyerek göz önünden ayırmayarak tahmin dahi edemeyeceği makamlara gelince anılan o makamlara sadece kendisinin becerisi ile geldiğini zannederek (aslında o mevki ve makamlara bazı olayların akışı sonucu ve de o zamanki çok başlı mevcut siyasi iktidarların başındakilerin çok aşırı hataları, yanlışları mevcut bulunduğu makamlara taşınmasında, gelmesinde sebep olduklarını hiç hatırlamak istemezler) işte o bahse konu kişilikliğinin verdiği öç alma, iktidar olma avantajlarının kullanılmasında başarıyı sadece kendine endeksleyerek ‘’ ben ne istersem o olur, ben ne dersem o olacak, ben varsam siz varsınız, ben yoksam sizler hiçsiniz onun için tüm atama ve adayları ben belirlerim’’ düşünce sarmalına kapılarak aşırı EGO tatmini için iç dürtüleri onlara psikolojik baskı yapar hale gelerek bazı göz boyama anketler yaptırarak teşkilat mensuplarını konsolide etme gayretlerini öne alarak stres ve gaz alıcı söz, söylem ve de eylemde bulunabilirler.

İşte bu kapsamda; seviye ve derecesi farklı olarak her insanda mevcut işte bu EGO tatmini, Vaaaaayyyy.....ben ne imişim...? dürtüsü işte o kişilere bazı yanlışları doğru gibi gösterir.

Teşbihte hata olmaz örneğinden hareketle; yukarıda açtığım bu kişilik sarmalından her insan gibi AKP Gnl. Bşk’ nının da aşırı etkilendiğini düşünerek başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere; aday belirlemelerde çok hatalı ve siyasi sahada aşırı yıpranmış, defoları hayli yüksek seviyede seyir halinde olan, toplumumuz tarafından asla tasvip edilmeyen kişileri anılan yerlerde aday göstererek aslında daha o gün yenilgiye zemin hazırlamıştır.

İşte; sayın AKP Gnl. Bşk’ nı bu üç ilde o gün kaybetmiştir. İzmir’ de Mahmut ÖZGENERİ, ANKARA’ da Ali BABACANI, İstanbul’ da Murat YALÇINTAŞ, Cengiz ÖZDEMİR, Alaaddin BÜYÜKKAYA v.b. adayları siyasi sahaya sürmüş olabilseydi inanın her üç ilde en az % 15 fark ve üzerinde seçimi alma şansı çok yüksek oranda ön görmekteydik.

Defalarca yazdık, söyledik, anlattık Ankara’ da Mansur YAVAŞ gibi çok kaliteli, namuslu, dürüst, vatanperver bir kişi ile yapılacak seçim yarışında ancak Ali BABACAN galip gelebilir diye(elbetteki Abdullah Gül, Beşir Atalay, Ahmet Davutoğlu v.b’ ler yanında olmamak ve hatta yanında asla görünmemek kaydıyla) defalarca uyarmış ve yazmıştım.

Ya İzmir...? Kılıçdaroğlu’ nun İzmir’ de Tunç SOYERİ aday çıkaracağını yaklaşık iki yıldır hep yazdım, söyledim. Eğer anılan aday karşısına Mahmut ÖZGENER çıkarılabilseydi seçim kesin alınırdı. Çünkü CHP adayı asla sevilmeyen, Yüce TÜRK Milletinin bünyesi ile hiç bir zaman uyum sağlamayan, önümüzdeki zaman sürecinde de sağlamadığı çok net olarak gözlemlenecek olan bu adayı işte o zaman İzmir tercih etmeyecek idi.

Ya sizin çıkardığınız aday Nihat Zeybekçi nasıl birisi idi..? ülke çapında asla sevilmeyen, itici bir kişiliğe sahip; aşırı siyasi defo almış kişiliği ön plana çıkan İzmir’ li tarafından kesinlikle tasvip edilmeyen bir siyasi figür idi.Mevcut bu ikilem karşısında İzmir insanı şöyle bir tercih yapmak zorunda bırakıldı ‘’ al birini vur ötekine ama ikisinden birini tercih yapmak zorunda isem CHP’ nin adayını zoraki kabullenmek mecburiyetinde kaldım ‘’ düşüncesini öne çıkardı. Sizin yanlış adayı siyasi sahaya sürmeniz sonucu tabii ki.

Sayın Kılıçdaroğlu sanmasın ki bu seçimin galibi o. En ağır yenilgiyi alanların başında Kılıçdaroğlu ile İyi Parti gelir. Eğer her üç metropol büyük şehir adaylarını R.T.Erdoğan çok hatalı belirlememiş olsaydı anılan o illerde de başarılı olmak hayal haline gelecekti.

Sonuç olarak sayın Erdoğan; Mevcut Ekonomik çöküşü perdelemek için, dıştaki aşırı türbülanslı politik hataları örtmek için ve de kendisine asla rakip olamayacak, olmasıda mümkün görünmeyen Kılıçdaroğlu ve diğer muhalefet ile mücadeleyi öncelik kabul etme zorunluluğunu ve kurnazlığını planlayarak bilinçli bir şekilde masaya kendini koymuştur.

AKP; Üç büyük Metropol hariç; kırsal kesimde, kültür seviyeleri hayli düşük insanımızın çoğunlukla yaşadığı yerlerde çok başarılı sonuçlar almıştır.

İstanbul ve Ankara’ da adayların ferdi başarılı çalışmaları, üslup ve hitap şekillerinin mükemmelliyeti ile toplumla iç içe özdeşleşen bir uyumu yakalamaları sonucu başkanlıklar alınmıştır ammaaaaa.... belediye meclis üyeliklerinde çoğunluk AKP’ nin eline geçmiştir.

Bu seçimin gelecek seçimlere çok büyük etkisi olacaktır. Belediyelerde rahat çalışma imkanı ve zemini çok zor görünmektedir. Anılan bu gerçeği ön görerek Çok acil olarak bu rüya ve cicim aylarından uyanarak gelecek seçimlere hazırlık için CHP’ nin başına bir kaset operasyonu ile geçirilen Kılıçdaroğlu ile çok yakın avanesi İVEDİ şekilde gönderilmelidir.

MHP kurumsal kimliğinden gittikçe uzaklaşarak adeta bir DBP (Devlet Bahçeli Partisi) haline gelmiştir. Sayın Bahçeli’ nin öyle sayın Erdoğan’ a adeta sığınarak ülkede bir çok soruna değinmeden, suya - sabuna dokunmadan siyasi geleceğini daha fazla ne kadar sürdürebileceğini de önümüzdeki zaman gösterecektir.

Ülkücü camianın iktidara alternatif olabilmesi ve İktidara parti kimliği ile gelebilmesi için Sayın Bahçeli ile Semih Yalçının olmadığı; İyi Parti ile MHP’ nin MHP çatısı altında çok İVEDİ birleştiğinde MHP’ nin ülke genelinde % 20 ve yukarısı oy alabilmesinin önü açılacaktır. Ülkücü camia yıllardır yedek kulübesinde yer dahi bulamadığı siyasi sahadan acil kurtularak hasret kaldığı ülke yönetimine işte o zaman kavuşma imkanı yakalayacaktır.

Kocaeli’ de EMEK ve İş dünyasının en yoğun olduğu bu ilde CHP’ nin Büyük Şehir adayı çıkaramaması ve bu gerçeği Gnl. Merkz’ in ön görememesi sonucu kazanılacak bir seçim İyi Partinin İl teşkilatının baş rolünde ve de Gnl. Merkz’ lerinin dikkatsizliği sonucu daha ilk aday belirlendiğinde adeta altın tepside AKP’ ye hediye edilmiştir.

Bizler o zamanda CHP ve bazı üst düzey İyi Partilileri uyardık sakın haaaa Büyük Şehir İçin madem CHP aday çıkarmıyor ve siz çıkarıyorsunuz o zaman Meral AKŞENER taşın altına elini koyarak aday yapılmalı veya Lütfü TÜRKKAN, İbrahim Hakkı ALPTÜRK siyasi sahaya sürülmeli diye çok defalar ifade ettik. Tehlike geliyor dedik ama anlatamadık. Vay efendim o parti Gnl. Bşk’ mış olurmuymuş..? dediler. halbuki o da yakında gidecek çünkü İyi Partinin varlığını uzun süre devam ettirmesini asla ve asla mümkün görmeyenlerdenim. Çünkü yanlış iliklenen ilk gömlek düğmesinin diğerleri de yanlış iliklenecek gerçeğini en az sizler kadar bilen ve ön gören biriyim.

Kocaeli İZMİT merkez’ de okuyan, araştıran ve kültür seviyeleri hayli yüksek insanlarımızın çoğunluk olarak yaşadığı gerçeğinden hareketle Fatma Hürriyet KAPLAN’ ın seçimi alacağını aylar öncesinden bir çok platform ve toplulukta, basın camiasına ifade etmiştim.

Diğer ilçelerde ise; MHP’ nin sonucu etkileyecek katkısının olduğunu asla düşünmüyorum. Ancak R.T.Erdoğan’ ın kimliği ve varlığının o ilçelerde seçimin alınmasında baş rol oynamış ve bahse konu adayların varlığı ile kimliği asla öne çıkmamıştır.

Bu gerçeği göz ardı ederek kendisine pay çıkaranların çok büyük bir yanılgı içerisinde oldukları çok yakında görülecektir.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerde üç büyük petropol şehirde sayın Erdoğanın yanlış adayları siyasi sahaya sürmesi sonucu AKP anılan o illerde kaybetmiştir. Ancak Sayın Erdoğan kimliğinin sayın Kılıçdaroğlu karşısında çok ağır basması sonucu sayıları hayli yüksek yerlerdeki belediye başkanlıklarının kazanılarak gene açık ara 1. Parti’ nin AKP olması sağlanmıştır.

Seçimlerin sonucunda kimin kazandığı ve kaybettiği ile ilgili ön görü ve analizlerim şimdilik bu kadardır. Başarı ile başarısızlığın ölçümünü sandık belirler.

SİYASET; aynı zamanda sandıkta pozitif netice alma işidir.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık