Cemal Kaşıkcı Olayı Hafızam Almıyor !

8 Ekim 2018 Saat: 21:19
Selçuk ÇELEBİ
Hukuk herkese lazım,sadece Cemal Kaşıkcıya değil.Bir başka ülkede kendi vatandaşını öldürme iddiarı eğer doğru çıkarsa Suudi Arabistanla kriz kapıda demektir.

Cemal Kaşıkcı Olayı Hafızam Almıyor !

Ne yazık ki, gerek Reuters’ın polis yetkililerine dayandırarak Washington Post yazarı olan Kaşıkçı’nın konsolosluk binasında iken öldürüldüğüne dair yaptığı haberler, gerekse konsolosluk tarafından yapılan açıklamalar durumun epeyce vahim bir noktada olduğunu işaret ediyor 

Evlilik hazırlığında olan Cemal Kaşıkçı, kendisinin Suudi Arabistan’da dul olduğunu, evli olmadığını kanıtlayan bir evrak için 28 Eylül’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Konsolosluğuna başvuruyor.

Ve konsolosluk yetkilileri istediği evrakın tetkikinin gerektiği ve bu evrakı hemen vermelerinin mümkün olmadığını söyleyip Kaşıkçı’ya 2 Ekim’e randevu veriyor.

O da bunun üzerine nişanlısı Hatice Cengiz ile birlikte geçtiğimiz salı günü saat tam 13.00'te randevusuna geliyor. Ve kendisini bekleyecek olan nişanlısına telefonlarını teslim ettikten sonra da saat 16.00’ya kadar dışarı çıkmaması durumunda yakın dostu olan AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay’a ve Türk Arap Gazeteciler Derneği’ne haber vermesini tembih ediyor.

Ve saatler 16.00’yı geçince, Kaşıkçı girdiği konsolosluk binasından geri çıkmayınca da Hatice Hanım, nişanlısının talimatını yerine getiriyor ve durumu söz konusu isimlere bildiriyor.

Ve bunun üzerine meseleden İçişleri Bakanlığı ve MİT haberdar ediliyor.

Hukuk herkese lazım,sadece Cemal Kaşıkcıya değil.Bir başka ülkede kendi vatandaşını öldürme iddiarı eğer doğru çıkarsa Suudi Arabistanla kriz kapıda demektir.

**

Müslümanlık kisvesi altında bu kadar midemizi bulandıran olayların yaşanması toplumda nasıl yaralar açıyor gelin hep birlikte Maria Elif’ın düşüncelerini birlikte  değerlendirelim !

MARİA ELİF

On sekiz yaşında bir kız, Belçika'da yaşıyor.

 "Türk müsün?" dedim.

 "Daha karar vermedim" dedi.

 "Müslüman mısın?" dedim.

 "Ona karar vermek daha zor" dedi.

 Merakım iyice kabarmıştı.

"Konuştuklarınızdan hiçbir şey anlayamadım" dedim.

 "Ben de bir şey anlayamıyorum. Hayatım bir kördüğüm. Nasıl çözeceğimi bilemiyorum."

 "Neden ama?.."

 "Babam Fransız, annem Türk... İkisini de seviyorum... Babam Hristiyan bir Fransız olmamı istiyor. Annemse Müslüman bir Türk olmamı...Bu iki istek arasında sıkışıp kaldım... Bilemiyorum ne yapacağımı?"

Sis perdesi biraz aralanmıştı. Biraz daha açmak için sorulara devam ettim.

- "Kendini kalben Hristiyanlığa mı daha yakın hissediyorsun, Müslümanlığa mı?.."

- "İslam'a daha sıcak bakıyorum, ama Müslümanlara baktığımda birden soğuyorum. Babam annemin Türkiye'deki akrabalarını Brüksel'e getirip oturum aldı, iş buldu... Bir iki yıl çalıştılar o kadar... Şimdi hepsi 'somaca basıyorlar' yani işsizlik parası alıyorlar. Hepsi de sapa sağlam... Babamın akrabaları Hristiyan... Kiliseye gitmiyorlar ama iş ahlakları var... Herkes işinde dürüstçe çalışıyor... Annemin akrabaları hem namaz kılıyor, yeri gelirse hırsızlık bile yapıyorlar... Türkiye'ye gidiyoruz her taraf cami dolu, camiler de namaz kılan insan dolu... Ama herkes hile yapıyor, sizi kandırmaya çalışıyor... Belçika'da kiliseler bomboş ama Hristiyanların hepsi ahlaklı... İşte bu yüzden olmak istediğim halde Müslüman olamıyorum..."

Afallamıştım. Umutsuz bir hamle yaptım.

- "Ama şey... Yani... Müslümanlara bakarak karar vermek..."

Ani bir çıkışla sözümü kesti.

 - "Çok dinledim bu masalları, hem de pek çok... Kusura bakmayın lütfen... Bir din anlayışı güzel ahlak üretemiyorsa ben o dini yani Müslümanlığı kabul edemem. Brükseldeki Müslümanları geçtim; Türkiye'de herkes devleti soyuyor, vergi kaçırıyor, haram yiyor... Her şeyi yapıyorlar... Ondan sonra "Döndüm Kabe'ye Allahü Ekber". Jimnastik bu ya, namaz değil jimnastik..."

Bu sözler ceviz büyüklüğündeki dolu taneleri gibi başıma çarpıyordu.

- "O zaman siz Hristiyanlıkta kesin kararlısınız?" diye sordum.

- "Annem "Müslüman ol" diyor ama bu ihtimal çok zayıf... Brüksel'de en çok Ezan seslerini seviyorum, çan sesleri beynimi tırmalıyor... Haaa annemin hatırına belki Türküm diyebilirim..."

Maria Elif'in yaşadığı Müslüman işkencesinin vebali kimlerin omuzunda acaba?..

 **

Alper Aksoy yazısı

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Maksut çelik10.10.2018 13:19

Malesefef çok. Doğru müslümanlar birbirinde birlik beraberlik olmadığı için böyle olaylar oluyor allahu Teala yardımcımız olsun inşanllah

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları